Ana Sayfa eğitim, Gündem, Politika, Siyaset 23 Eylül 2016 1163 Görüntüleme

Babaeski’de İlköğretim Haftası Kutlamaları

Babaeski’de İlköğretim Haftası Kutlamaları

İlköğretim haftası kutlama töreni programı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat’ın saat 9.30’ta Hükümet Konağı karşısında Atatürk Anıtına, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengini koymasıyla başladı.

Baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz, ebediyete intikal etmiş öğretmenler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene;  İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, İlçe Jandarma Komutanı J. Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Babaeski Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ertuğ Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, İlçe SODAM Müdürü Şafak Memi, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Osman Cura ve Muzaffer Karaman, İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ercan Oraltay, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Göksel Baytok, Öğretmenevi Müdürü Orhan Yarımkale, İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Hakan Azatçam, Gıda Tarım ve Hayvancılık  İlçe Müdürü Üzeyir Güngör, Gençlik Merkezi Müdür Vekili Beyazıt Örgel, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, İlk ve ortaöğretim okul müdürleri, Babaeski Merkez Mahalle Muhtarları katıldı.

Atatürk Anıtı önünden kortej halinde Belediye Bandosu eşliğinde katılımcılar, İlköğretim Haftası’nın kutlanacağı Fatih İlkokuluna geçti. Fatih İlkokulu Müdürü Mustafa Fıstık ve okulun minik mehter takımının davulcuları korteji okul girişinde karşıladı.

Protokol üyeleri, öğrenciler ile veliler okuldaki programda saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşını hep bir ağızdan okudu.

İlköğretim haftası kutlamalarına ev sahipliği yapan Fatih İlkokulu’nun Müdürü Mustafa Fıstık, açılış konuşmasında şunları ifade etti;

‘’Okullarımızın açıldığı ilk haftayı her yıl ülke olarak İlköğretim Haftası olarak kutluyoruz. Bizler bugün bu heyecanı Fatih İlkokulunda yaşayacağız. Bizleri onurlandıran başta protokol üyeleri olmak üzere bugün burada hazır olan  öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimizin tümüne “Hoş geldiniz” diyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Hatırlanacağı üzere, okulumuz kapalıyken ve bizler yaz tatilindeyken, 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, milletimiz, darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak  başarısızlığa uğratmıştır. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke, artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Milletçe bedel ödedik, her zaman da bedel ödemeye hazırız. Bu nedenle  15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz.

Yenikapı’da ortaya çıkan birlik ve beraberlik ruhunun Türkiye Cumhuriyetini,  ilelebet yaşatacağına olan inancımız tamdır. Bu inanca doğrudan katkı yapan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak  üzere  Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’na, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye ve  bütün vatandaşlarımıza  şükranlarımızı ,sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Okulumuz bir kat olarak 1963 yılında bitirilerek eğitim öğretime 1963 yılı Eylül ayında ikili öğretim olarak başlamıştır. Okulun adı; Çağ kapatan ve çağ açan Fatih Sultan Mehmet’ten esinlenerek “Fatih İlkokulu” olarak konulmuştur. Okulumuzda 1 Özel Eğitim Sınıfı,2 Okul öncesi Sınıfı ve 12  I.Kademe sınıfı olmak üzere 15 dersliğimizde toplam 297 öğrenci bulunmaktadır.

Okulumuz başarılarla doludur. İlkokul 1.sınıftan alıp 2007’de 8.sınıftan mezun ettiğimiz öğrencimiz Feray TUNÇALP 2011’de Üniversite sınavlarında yani LYS’de Türkiye üçüncüsü olarak bizlere büyük bir gurur yaşatmıştır. Onu okutan öğretmenimiz Sayın Emine AKIN aramızda ve bu sene de 1.sınıf alarak başarılarına kaldığı yerden devam etmektedir. Kendisine buradan teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum.2011’deki SBS Puan ortalamasında okulumuz Kırklareli İl Birincisi olmuştur. 8. sınıflarımızın olduğu son yıl hariç her yıl Fen Lisesine öğrencilerimizi gönderdik. Belediye Başkanımız Sayın Abdullah HACI da okulumuz mezunudur. Kendisine de buradan sevgi ve saygılarımı sunuyorum.2 sene önce Mehter Takımı kurduk. Mehter takımımızla 2014’teki Polis Gününde, Kutlu Doğum Haftalarında,2015’teki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında,  29 Ekim 2015’te ulusal yayın yapan Rumeli TV’de canlı yayında konserler verdik.29 Nisan 2015’te Eski Sağlık Bakanımız, şimdiki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nu Mehter Takımı ile karşıladık. Mehter Takımımızla, en son ilçemizi, ilimizi ve Türkiye’yi 11 ülkenin katıldığı Uluslar arası 7.Edirne Balkan Şenliğinde temsil ettik.2016’da İlimizde yapılan Folklor yarışmalarında otantik dalda Fatih İlkokulu olarak il birincisi olduk. Birazdan da mehter takımı davulcularımızın ritim şovunu ve il birincisi olan folklor ekibimizin gösterilerini izleyeceksiniz. Bütün bu başarılarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi kutluyorum.

Sevgili öğrenciler!  Sizler okula bilgilenmek, aklınızı zenginleştirmek, paylaşmayı, saygıyı, sevgiyi, arkadaşlık duygularınızı pekiştirmek ve çağdaş bir insan olmak için geliyorsunuz. Öğretmenlerinizin rehberliğinde okulunuzda çok iyi vakit geçireceksiniz. Öğretmenlerin görevi sizleri, topluma yararlı ve uygar bir insan olarak yetiştirmektir. Yeterli ve çağdaş eğitim almamış toplumlar çağdaş olamazlar. Eğitim almamış toplumlar ise gelişemezler, ayakta kalamazlar.

Okullar eğitim ve öğretim yuvası olarak; dünyayı, bilimi, gelişmeyi öğretirler. Bilgiye ulaşma yolu okullarda öğrenilir. Cumhuriyetimizi bizlere armağan eden Atatürk’ü okullarda daha iyi tanırız. Vatan sevgisini, iyi insan olmayı, doğru davranışları hep okulda öğreniriz. Bu nedenle okula gelmek, okuldan yararlanmak insan hayatında çok önemlidir. Atatürk bir sözünde şöyle diyor: “İlk ilham; ana baba kucağından sonra, okuldaki öğretmenin dilinden, vicdanından, eğitiminden alınır.”.

Sayın Veliler; Bize emanet ettiğiniz, canınızdan çok sevdiğiniz sevgili yavrularınızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edindik. Yüreğimizdeki sevgiyi, belleğimizdeki bilgiyi, kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu anlayış ve kararlılıkla beynini, gönlünü, yüreğini, emeğini ve yıllarını eğitime adamış öğretmenlerime zor fakat kutsal görevlerinde başarılar diliyorum. Bu kutsal görevi yerine getirip emekliye ayrılan ve aramızda bulunan eli öpülesi öğretmenlerimize de şükranlarımızı sunuyor, bundan sonraki hayatlarında da sağlık, mutluluk ve huzur diliyorum.

2016-2017 Eğitim ve öğretim yılının okulumuza, ülkemize ,insanlığa hayırlı olması dileğiyle saygı ve sevgiler sunarım.’’

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, İlköğretim haftası programında yaptığı konuşmada şunları ifade etti; ‘’ Yeni bir eğitim yılının ilk gününde, siz değerli misafirlerimizle, Türkiye´nin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla ve  ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte olmanın farklı  heyecanı ve gururu içinde sizleri  en kalbi duygularımla saygıyla ve sevgiyle  selamlıyorum.

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılının başta çocuklarımız olmak üzere tüm Milli Eğitim Camiasına, siz değerli velilerimize, öğrencilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

2016–2017 Eğitim Öğretim Yılı “İlköğretim Haftası” kutlama programına  hepiniz hoş geldiniz…

Sayın Kaymakamım , Değerli Protokol , Kıymetli Misafirler, Sevgili Öğrenciler,

Konuşmama 15 Temmuz Gecesi siyasi tarihimizin en büyük ve en kanlı ihanet girişimlerinden birine maruz kalan Türk Halkının;  Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızan Fettulahçı Terör Örgütü üyesi asker elbisesi giymiş bir grup teröriste karşı ;  her yaştan farklı kimlik ve siyasi görüşten 79 milyonun tamamının  inancını ,vatanını, milletini ,demokrasiyi ve hukuk devletini savunmak için büyük bir kahramanlık destanı yazan şehadete yürümüş evlatlarını , asil gazilerini rahmet ve minnetle anarak başlamak istiyorum.

15 temmuz darbe girişimi 241 şehidimizin mübarek kanları , 2194 gazimizin fedakarlıkları , genç yaşlı , kadın erkek demeden hiçbir siyasi görüş ayrımı olmadan  15 Temmuz gecesi Cumhurumuzun Başı Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan Beyin küçücük bir ekrandan Tüm halkımızı meydanlara , havaalanlarına davet ediyorum çağrısıyla anında sokaklara dökülen ,tankların altına tereddütsüz yatan göğsünü hain kurşunlara siper eden Kahraman Türk Milleti  sayesinde  engellenmiştir.

Türk Milleti  bir daha tarih yazmıştır.

Bu topraklarda terör örgütlerini maşa olarak kullanan hiçbir vesayet odağının ülkemizi teslim alamayacağını Tüm Dünyaya Haykırmıştır.

Kıymetli Hazirun, Bu ülkenin en büyük sermayesi karakteri sağlam , özgür düşünebilen , tarih ve kimlik bilinci yüksek, özgüven sahibi gençlerimizdir. Kıymetli Öğretmenlerim işte bu ruha sahip gençleri sizler yetiştireceksiniz .

Bugün gözleri ışıl ışıl sizlere bakan bu çocuklar , geleceğin15 Temmuz Darbe girişiminin seyrini hiç tereddüt etmeden hainlere attığı kurşunlarla değiştiren Ömer Halisleri olacak.

Vatanın , milletin en büyük değer olduğunu bu güzel evlatlara sizler öğreteceksiniz. Bu yüzden öğretmenlerimizin görevi kutsal, yükü sorumluluğu çok ağırdır.  Gelecek nesiller sizin eseriniz olacaktır.

Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış kahraman bir milletin evlatları olarak istiklalimizin ve birliğimizin teminatı olan TEK MİLLET , TEK BAYRAK , TEK VATAN ve  TEK DEVLET ilkesine sıkı sıkıya sarılacak, ülkemizi daha müreffeh ve daha güçlü yarınlara hazırlayacak olan ÜLKEMİZİN GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN ÇOCUKLARIMIZI , GENÇLERİMİZİ SİZLER ; KIYMETİ ÖLÇÜLEMEZ ÖĞRETMENLERİMİZ YETİŞTİRECEK.

Bizler  nasıl ki Çanakkale Ruhuyla büyüdüysek ve bu ruhla liderimizin başkomutanımızın emriyle tankların  önüne çıktıysak , göğsümüzü göz kırpmadan hain mermilere siper ettiysek , Bugünün çocuklarını , gençlerini Çanakkale Ruhunun üzerine 15 Temmuz Ruhunu  ekleyerek yetiştirmek bizim en büyük görevimiz olacak. Dünya üstümüze gelse sarsılmaz bir iradeyle vatanımızı savunmayı onlara öğreteceğiz.

Evlatlarımıza  ilk dersinizde vatanı olmayanın hiçbir şeyi olmayacağını , vatansız kalmaktansa ölmenin daha  yeğ olduğunu ilmek ilmek işleyerek öğretin.

Bir kez daha 15 Temmuz Demokrasi Zaferinin şehitlerinin manevi huzurunda minnetle eğiliyor  , şanlı gazilerine saygılarımızı ve minnettarlığımızı sunuyorum.

Kıymetli Hazirun,  Eğitim, millet hayatındaki yeri inkârı mümkün olmayan bir gerçektir. Eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağı yakalayabilen hatta aşan toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen toplumlar, toplumsal kalkınmayı çağdaşları olan toplumlara göre daha önce başarabilmişlerdir. Her alanda yeteneklerine güvendiğimiz bu aziz milletin çocukları sağlam bir eğitimle çağlar ötesine seslenebilecek sesi, okullarımızda bulacak, bu olağanüstü hamleyi gerçekleştirme becerisini okullarımızda kazanacaktır.

İlçemizin 2015-2016 eğitim öğretim yılı eğitim başarısını incelediğimizde, TEOG sınavı sonuçlarına göre Fen Liselerine  14 öğrenci, Spor Liselerine 3 öğrenci , Sosyal Bilimler Liselerine 8 öğrenci , Anadolu Liselerine 163 öğrenci , Genel Liselere 25 öğrenci , Anadolu İmam Hatip Liselerine 13 öğrenci ve Mesleki Teknik Anadolu Liselerine 175   öğrenci kayıt olmaya hak kazanmıştır.

İlçemizde ortaöğretim kurumlarımızdan mezun olan ve LİSANS YERLEŞTİRME SINAVINA GİREN  öğrencilerimizden 79’u lisans,185’i ön lisans bölümlerine yerleşmiştir. Eğitimde ülkemizin lokomotifi olan illerin başında yer alan Kırklareli’mizin TEOG VE LYS’deki  başarısında yeri büyük olan Babaeski İlçemizin dinamik eğitimci kadrosuyla  2016-2017 Eğitim Öğretim yılında başarı  çıtamızı daha da yükselteceğine inancım tamdır.

2016 -2017  eğitim öğretim yılına  Eğitim kadromuzda bulunan 19 okul öncesi öğretmeni, 91 sınıf öğretmeni, 100 ortaokul branş öğretmeni, 130 ortaöğretim branş öğretmeni ve 42 yönetici kadromuzla başlamaktayız. İlçemizdeki anaokullarımızda 496, ilkokullarımızda 1589, ortaokullarımızda 1870, ortaöğretim kurumlarımızda 1762 öğrencimizle birlikte toplamda 5717 öğrencimiz eğitim kurumlarımızda siz değerli öğretmenlerimizi beklemektedir.

Okul öncesinde 23 derslik, İlkokullarımızda 102, ortaokullarımızda 67 ve ortaöğretimde 79 dersliğimizle 2016 – 2017 eğitim öğretim yılına hazır bulunmaktayız.

Sevgili Öğrenciler, Yarınlarımızı güvenle teslim edeceğimiz siz sevgili çocuklarımız,

Okullarımız anne-baba şefkatindeki öğretmenlerinizle, dağıtılmaya hazır durumda ücretsiz ders kitaplarınızla  sizleri bekliyor. Bu eğitim öğretim yılında derslerinize daha etkili çalışarak, sosyal ve kültürel yanınızı geliştirerek, sizlere güvenen bizleri mahcup etmeyeceğinize inanıyoruz. Eğitim hayatında her birinizin ayrı ayrı başarılı olmanızı gönülden istiyor, hepinizin gözlerinden  öpüyorum.

Değerli veliler; sizleri  çocuklarımızın eğitim sürecinde  her zaman  yanı başımızda görmek istiyoruz. Sizlerin de desteğiyle öğrencilerimizin başarılarını daha da artıracağımıza yürekten inanıyorum. Şimdiden maddi-manevi yardım, ilgi ve desteklerinizden dolayı  teşekkür ediyorum.

Sevgili öğretmenlerim, Kıymetli Meslektaşlarım ; Öğrencilerimizin aklına, yüreğine, ruhuna dokunarak doğru adımlar atmalarına, yollarını bulmalarına rehberlik edeceksiniz. Başöğretmenimiz Atatürk’ün “Eğitimde feda edilebilecek tek bir fert yoktur.” Ve “Hayatta en hakiki yol gösterici ilimdir.” Düsturu ile çıktığımız yolda Birinci vazifemiz iyi insanı inşa etmektir. Yaratılanı YARADAN’dan ötürü seven insanı inşa etmektir.

Ey insanlığın parlayan yıldızları öğretmenler, kıymetli meslektaşlarım…

Sevginin hakim olduğu yürekler inşa etmek için,

Sevginin hakim olduğu aileler inşa etmek için,

Sevginin hakim olduğu sokaklar, beldeler, ülkeler inşa etmek için,  İNSAN YETİŞTİRMEKTİR GÖREVİMİZ.

Bizlerin sorumluluğu çok fazla. Buna bağlı olarak bizlerden beklentiler de çok büyük. Biz bütün bu beklentileri karşılamak için çok çalışmak zorundayız. Çünkü ülkemizin ve Babaeski’mizin geleceği siz değerli meslektaşlarımızın fedakârca çalışmalarına bağlıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehadete yürümüş  ve ebediyete göç etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve mihnetle anıyor, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için başarı ve mutluluklar getirmesi temennisiyle öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, öğrencilerimize ve ailelerine sevgi ve başarı dileklerimi sunar, bu güzel gününde yanımızda olduğunuz için Değerli Misafirlerimize  teşekkür ederim.  Saygılarımla.’’

Fatih İlkokulu 2. Sınıf Öğrencisi Elif Naz AYDOĞAN  tarafından “Okulum” adlı şiiri okundu. Fatih İlkokulu 3. Sınıf Öğrencisi Özlem BÖKER  tarafından “İlköğretim Haftası” adlı şiir seslendirildi.

Fatih İlkokulu 4. Sınıf Öğrencileri, Anasınıfı ve 1. Sınıf Öğrencilerine “Okula Hoş Geldiniz Çiçeği” sundu. Okulun öğrencilerinin hazırlamış oldukları canlı davul ritim şov müzik gösterisi beğeniyle izlendi.

Geçtiğimiz yıl başarılarıyla dikkat çeken Fatih İlkokulu Halk Oyunları Ekibinin Kırklareli Yöresi Folklor Gösterisini sundu.

Törenin son bölümde 15 Temmuz Darbe girişimi temalı fotoğraf sergisi Fatih İlkokulu’nda protokol üyelerince gezilerek program sonlandırıldı.

Haber: Erhan ERTÜRK

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.