Ana Sayfa Gündem 19 Ocak 2017 1052 Görüntüleme

BABAESKİ’DE 5741 ÖĞRENCİ KARNE SEVİNCİ YAŞAYACAK

DSC_0369Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski’de 5741 öğrenci 20 Ocak 2017 Cuma (bugün) karnelerini alarak on beş (15) günlük tatil sevinci yaşayacaklar.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi 19 Eylül 2016 pazartesi günü başlayan 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının yarıyıl tatili bugün başlayacak olması ile Babaeski’de 5741 öğrenci karne ve tatil heyecanı yaşayacak.

Okulların yarıyıl tatiline başlaması ile görüştüğümüz Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat gazetemize bir açıklama yaptı.

Tokat yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Evet; bugün 2016-2017 eğitim öğretim yılının 1. Kanaat döneminin son zili çalacak. 5741 öğrencimiz karne heyecanı ile birlikte 15 gün sömestre tatili dediğimiz yarıyıl tatiline çıkmış olacaklar. Sayın Bakanımızın da yaptıkları açıklamalar doğrultusunda ben öğrencilerimize yarıyıl tatilinde ev ödevi verilmemesini, öğrencilerimizin sadece araştırmaya yönelik, okumaya yönelik güzel çalışmalar yapmalarını diliyorum. 1. Kanaat döneminin sonunda ki karne öğrencilerimizin bir dönem boyunca ne kadar çalıştıklarını ne kadar çalışmadıklarını, neyi öğrenip neyi öğrenemediklerini bizlere gösterir, velilerimize gösterir. Bu karnenin sonucuna göre sömestre tatilinde, notları düşük olan öğrencilerimizin eksik oldukları konularını kendilerinin tamamlaması arkadaşları ile beraber eksikliklerini tamamlamasını ve 2. Döneme dinlenmiş bir vaziyette kitap okuyan okuduğunu algılayabilme yeteneği kazanarak çok daha başarılı bir şekilde Eğitim-Öğretim yılına başlayacak bir vaziyette gelmelerini temenni ediyorum.

Tatil boyunca kendilerine vakit ayırsınlar, oyun oynasınlar, tiyatrodur, sinemadır, eğlenerek arkadaşları ile güzel vakitler geçirsinler ama günde hiç olmazsa iki saat kadar kitap okusunlar. Kitap okumanın önemi gerçekten her dersin başarısı ve başarının anahtarıdır. Okuduğunu anlayan, anladığını yorumlayabilen bir öğrencinin ister fizik, ister kimya, ister matematik, ister yabancı dil her hangi bir dersten başarısız olması mümkün değildir. Onun için de okumak ilk şarttır.

Kırık not öğrencinin başarısızlığını değil çalışma eksikliğini gösterir.

Öğrenci velilerimiz, öğrencilerimizin kırık notlarını onların başarısızlığı olarak değil eksik konularının olduklarını görmesini istiyorum. Çünkü bu çocuklar bazı çalışmalarında eksik kalmış ki çocuklar bu kırık notları almışlar. Yoksa bizim ilçemizde ki tüm öğrencilerimiz gerçekten çok güzel bir eğitim alarak çok güzel sonuçlar alabilen çocuklarımız var. Bu öğrencilerimizden sadece çalışma eksiği olanlar bu kırık notları getirmişlerdir. İşte çalışma eksikliklerini tamamlamak için aileler uğraşsın ama bundan ziyade onların yanında olsun, onların bu kırık notları başarısızlığı olarak görmesin. Benim oğlum, benim kızım inşallah eksikliklerini giderecek deyip onlara her zaman için destek olsunlar, sahip çıksınlar.

Çocuklarını başka çocuklarla asla kıyaslamayın.

Bu çocukları kıyaslama konusunda uzmanlarda gerekli açıklamaları yapıyorlar ama bizim eğitim sosyolojisinde, psikolojisinde almış olduğumuz eğitimlerde de almış olduğumuz ortak kanaat şudur. Kıyas hiçbir zaman iyi bir şey değildir. Kardeşler arasında ki kıyas bile çocukların bir birine karşı kıskanç olmasını, kendisini başarısız kabul etmesini, baştan bazı şeyleri kabul etmesini getirir. Bu yüzden kıyastan ziyade evladının neyi ne kadar öğrenebildiğini, eksikliğini görüp ona göre hareket etmesi bence çok daha fazla vardır. Onun için çocuklarınızın başarısını bir başka öğrencinin başarısı ile asla kıyaslamayın.

İlçemizde öğretmen açığımız yok.

İlçemizde 2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk yarısında hiçbir branşta eksik öğretmenimiz yoktu. Bu Cuma günü yani bugün özür grubu yani eş durumu atamaları bakanlıkça yapılacak. Bu atamalarda bizim ilçemize de gelecek olanlar var ve gidecek olanalar da var.

1.Döneme alanında kadrolu alanında uzmanlaşmış öğretmenleriniz ile tamamladık. Yani hiçbir şekilde bir matematik öğretmeni köyde de olsa belde de olsa fizik dersine de girsin, kimyaya da girsin ve ya beden eğitimi, İngilizceye de girsin şeklinde hiç düşünmedik. Hepsine alanında lisans mezunu olan öğretmenlerimiz tarafın öğrencilerimiz eğitimlerini aldılar. Bun çok önemli olduğuna zaten bakanlığımız da çok önem veriyor ve bunun çok önemli olduğuna inanıyoruz.  Bu da bizim başarımızın her geçen yıl artmasına en büyük etkenlerden biridir.

Babaeski’de öğrenci ve öğretmen sayıları

Öğrenci sayısı

Ana Okulu: 541

İlkokul: 1570

Ortaokul: 1885

Lise: 1745

TOPLAM: 5741

Öğretmen sayısı

Anaokulu: 26

İlkokul: 120

Ortaokul: 130

Lise: 156

Kurumlar: 12

TOPLAM:444

İlk Yarı Takdir alan öğrenci sayısı

Toplam: 1306

İlk yarı teşekkür alan öğrenci sayısı:

Toplam: 1007

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com