Ana Sayfa Gündem 19 Mayıs 2017 1088 Görüntüleme

BABAESKİ’DE 19 MAYIS 100. YIL STADINDA DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE COŞKU İLE KUTLANDI.

DSC_0053 - Kopya
Haber:Aydın BİLGİLİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Babaeski’deAtatürk Heykelinde ve 100. Stadında düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
19 Mayıs kutlama programı saat 09:15’de Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve ardından saygı duruşu ve istiklal merşımız okunması ile başladı. Burada düzenlenen programa; İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, Belediye Başkanı Abdullah Hacı, 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Coşkun Önal, Cumhuriyet Savcısı Fatih Koz, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, Siyasi Partilerin Temsilcileri, Resmi Kurum ve Daire Amirleri, Okul Müdürleri katıldı.
Katılımcılar Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunum töreninin ardından gösterileri izlemek üzere Babaeski 100. Yıl Stadyumuna geçtiler.
Babaeski 100. Satında yapılan etkinliğe İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, Belediye Başkanı Abdullah Hacı, 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Coşkun Önal, Cumhuriyet Savcısı Fatih Koz, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan hatip, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, İlçede bulunan Siyasi Partilerin Temsilcileri, Resmi Kurum ve Daire Amirleri, Okul Müdürleri öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Stadyumda gerçekleştirilen ve Babaeskililerin büyük ilgi gösterdiği program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Babaeski Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erhan Öztürk yaptı. Öztürk konuşmasında şunları aktardı;
“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı millet olarak varlığımızı güçlendiren, vatanın kurtuluşuna yönelik umutlarımızı canlandıran, yolumuza ışık tutan cumhuriyet tarihimiz adına bir milattır.
Bu tarihte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlamış, Büyük Türk Milletinin esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.
Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde bu haykırışı dünya’ya yapmamızı sağlayan Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa, ölmek daha iyidir’ diyerek 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; ülkenin içinde bulunduğu şartlar karşısında İstiklal mücadelesini başlatmak ve yeni bir devletin kuruluşu yolunda ilk adımı atmak amacıyla yola çıkarken, milletin bağımsızlığa olan inancından ve vatan sevgisinden ilham almıştır
Babaeski Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutladığımız bugünde bilinmesini isterim ki; Bizler, genç nesillerimizin gelecekte çok daha iyi imkanlara sahip olması, sportif anlamda dünya gençleriyle rekabet edebilecek donanıma, birikime sahip olabilmeleri için var gücümüzle çalışıyor, her türlü imkan ve kaynaklarımızı gençlerimizin geleceği için seferber ediyoruz.
Buradan genç kardeşlerime seslenmek istiyorum. Bizler Sultan Alparslan’ın, Ertuğrul Gazi’nin, Fatih Sultan Mehmed Han’ın, Çanakkalenin nesliyiz. Tarihi şan ve şerefle yoğrulmuş bir milletin ferdleri olarak hareket etmelisiniz. Kendinizi her türlü istismardan korumalı, hızla değişen dünyayı takip etmeli ve milli değerlere bağlı, şuurlu nesiller olmak için gayret göstermelisiniz. Bunu yapmanız; İstiklalimiz, İstikbalimiz ve İstikrarımız için oldukça önemlidir.
Sevgili Gençler,
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.
Unutmayınız ki: her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan, elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.
Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramını yürükten kutluyorum. Siz değerli katılımcılara da en kalbi sevgi, saygı ve hürmetlerimi iletiyorum.”
Erhan Öztürk’ün konuşmasının ardından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Melisa Öztürk Şiir Okuma Yarışmasında 3. Olan şiirini okudu.
“Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur”
Gençlik adına konuşmayı Babaeski Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden Ahmet Apaydın yaptı. Ahmet Apaydın tüm gençler adına şunları dile getirdi;
“Bugün, yeni bir yıldönümünü kutladığımız tarihi bir olayı, 19 Mayıs 1919’u hep birlikte gururla bir kez daha yaşıyor, bu olayın kahramanı Mustafa Kemal Atatürk” ü derin saygılarımızla anıyoruz.
Milletlerin en büyük silahı, sahip oldukları genç nüfustur. Milletimiz de sahip olduğu ; nüfusla dünyanın en güçlü milleti olma yolunda emin adımlarla, yürüyüşünü sürdürmektedir. Bizler de Türk gençleri olarak devletimizi ve milletimizi ileriye götürebilmek için, elimizden geleni yapıyoruz.
Türk genci, tarihin her döneminde, içinde bulunduğu zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. 1071’de Malazgirt’te Alparslan, zafer için Türk gençlerine güvendi ve yanılmadı; 1453″te Fatih Sultan Mehmet. İstanbul’u fethetmek için Türk gençlerine güvendi, güveni boşa çıkmadı: I915″tc Çanakkale Savaşlarında Türk ulusu, gençliğe güvendi, ulusumuz yanılmadı. Kurtuluş Savaşında Mustafa Kemal Atatürk, özgürlük yolunda Türk gençliğine güvendi ve onun güveni de boşa çıkmadı.
Atatürk”ün gösterdiği bilim ve çağdaşlık yolunda tek yürek olarak yürüyecek, milletimizi yüceltecek, geleceğimizi düzenleyecek, aydınlık ve mutlu kılacak olan Türk gençliğidir. Atatürk Gençler, benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler, bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türkiye Cumhuriyeti ni bizlere emanet ederek Türk gençliğine olan güvenini anlatmıştır. Bizlerin de bu emaneti korumak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağımızı bilmenizi isleriz.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün. Türk ulusunu bağımsızlaştırma, çağdaşlaştırma ve demokratikleştirme solunda bir dönüm noktasıdır. Milletimizin bağımsızlık mücadelesine başladığı bu büyük günün, bizlere armağan edilmesi biz gençler için büyük bir şereftir. 19 Mayıs’ın Atatürk’ü Anma. Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması medeniyet solundaki yürüyüşümüzde bizi daha çok cesaretlendirmektedir. Biliyoruz ki attığımız her adımda, verdiğimiz her kararda bütün Türk milleti bizimle olacaktır.
Bizler, atalarımızın vatan için yaptıkları fedakârlıkların ve gösterdikleri çabaların farkındayız. Onların bu şerefli mücadelesinin gelecek nesiller için olduğunun da bilincindeyiz. Bizler de yeni -nesil Türk gençliği olarak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmayı hedeflemekteyiz. Bu nedenle her dönemde Ulu Önder Atatürk’ün fikirlerini takip edeceğiz ve onun belirlediği hedeflere ulaşmak için hiç durmadan çalışacağız. Bugün, bu bedeller için her birimiz farklı bir yoldan yürüyoruz. Ancak hepimizin hedefi büyük ve güçlü bir Türkiye’dir. Bu yolda biz gençler olarak kendimize güveniyor, muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu biliyoruz. Sizler de bizlere destek olun ve güvenin, istiyoruz. Emin olun ki bu güveniniz hiçbir zaman boşa çıkmayacaktır.”
Gençlik adına yapılan konuşmanın ardından Şiir Okuma Yarışmasında 2. Olan şiiri Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi İsmail Ahmet Altun okudu.
Düzenlenen program daha sonra Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençlerin bir ağızdan Ata’ya cevabının okunması ile devam etti.
Ardından Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi öğrencileri düzenlenen program kapsamında halk oyunları gösterisi sundu.
Programın en ilgi çeken kısımlarından biri ise Tekvando Antrenörleri Kazım Taşkın ve Buket Bircan’ın yönetiminde sporcuların sundukları gösteriler oldu. Genç sporcuların sergiledikleri hareketler protokol ve diğer katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.
Babaeski Meslek Yüksek Okulu Öğrencisi Ayşe Tanrıverdi, programın devamında ‘Bir Gemi Yanaştı Samsun’dan’ adlı şiiri okudu.
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle 100. Yıl Stadyumunda hazırlanan programda en ilgi çekici kısım ise Özel Eğitimli Sporcuların Antrenör Özmen Akın yönetiminde sundukları gösteri oldu. Özel gereksinimli bireylerin kendileri için hazırlanan parkuru bitirmelerinin ardından izleyenler tarafından aldıkları coşkulu alkışlar ve sevinçleri görülmeye değerdi.
Daha sonra Şiir okuma yarışmasında 1. Olan Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Öğrencisi Enis Ubuz’un da şiirinin okundu.
Babaeski 100. Yıl Stadyumunda gerçekleştirilen tören, Gençlik Haftası dolayısı ile düzenlenen müsabakalarda derece alan öğrencilerin ödüllerini verilmesi gerçekleştirildi.
Sporcuların ödüllerini İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Coşkun Önal, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ve Cumhuriyet Savcısı Fatih Koz tarafından verildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com