Ana Sayfa Gündem 15 Aralık 2016 1270 Görüntüleme

ANA SINIFI ÖĞRENCİLERİ YERLİ MALI HAFTASINI KUTLADI

dsc_0052 dsc_0074 dsc_0082 dsc_0086 dsc_0083 14-aralikHaber: Aydın BİLGİLİ

Cumhuriyet İlkokulu Ana Sınıfı öğrencileri Tutum Yatırım ve Türk Malları haftası etkinlikleri kapsamında Yerli Malı haftasını kutladılar.

Cumhuriyet İlkokulu Ana sınıfı öğrencileri okulda, okul müdürü Hüseyin Ceylan, Müdür Yardımcı Sezai İlter ve Ana Sınıfı öğretmenleri Derya Berkcan ve Nilgün Baytok’un da katıldığı Yerli Malı Haftası kutlama etkinliği düzenlediler.

Düzenlen etkinlikte okul Müdürü Hüseyin Ceylan kısa bir açıklama yaptı. Müdür Ceylan yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

Biliyorsunuz bu hafta yani 12-18 Aralık Tutum Yatırım ve Türk Malları haftası olarak kutlanıyor.  İlkokullarda daha farklı daha eğlenceli küçük yaş grupları oldukları için kutlamalar ve etkinlikler yapılıyor. Bizlerde okulumuzda bu hafta dolayısı ile çeşitli etkinlikler planladık. Özellikle Rehber Öğretmenimiz 1. Sınıftan 4. Sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik Tutum Yatırım ve Türk Malları haftası ile ilgili olarak ve öğrencilerimizde bir farkındalık oluşturabilmek adına bir sunumu vardı. Bu da öğrencilerimizin seviyelerine uygun bir sunum oldu. Bu gün yine sınıflarımızda Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası ile ilgili sınıf içi etkinliklerimiz oluyor. Daha sonra yarın okul geneline salonumuzda kutlama haftası etkinliğimiz olacak. Ayrıca okulumuzda hafta ile ilgili olarak Resim, Şiir ve kompozisyon yarışması düzenledik.  Yapılan bu yarışmaların bugün seçici kurulumuz tarafından değerlendirmesini yapacağız ve dereceye giren eserleri  ayrı ayrı ödüllendireceğiz.  Dereceye giren öğrencilerimizi ise küçük birer ödül ile ödüllendireceğiz.  Bu haftayı da böylece dolu dolu bitirmiş olacağız. Öğrencilerimizde doğal olarak her seneden farklı olarak Türk Mallarına yönelik kullanımlarına yönelmiş olacaklar. Buna bizlerde inanıyoruz. Bizler bunu da gözlemliyoruz ve bir farkındalığın oluştuğunun da farkındayız.  Tüm Öğretmenlerimize ve emeği geçen Herkese çok teşekkür ediyoruz. Dediğimiz gibi etkinliklerimiz tüm hafta boyu devam edecek.

TUTUM YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI NEDİR

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır.

Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ”yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.

Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

Tutum , Yatırım ve Türk Malı

TUTUM :

Daha okul sıralarında tutumlu olma alışkanlığı kazanmalıyız. Tutumlu olmak bize yaşam boyu rahatlık sağlar.

Tutumlu olmak deyince önce parada tutumlu olmak akla gelir.

Parada Tutum : Paranın gerektiği yerde, gerektiği kadar harcanmasına parada tutum denir. Tutumlu olmak cimrilik değildir. Cimrilik, gerektiği halde para harcamamaktır.

Eşyada Tutum : Elbiselerimizi, ayakkabılarımızı, araç ve gereçlerimizi iyi kullanmakla olur.

Zamanda Tutum: Zamanımızı iyi değerlendirmekle olur. Derse, kitap okumaya, oyuna, dinlenmeye ayırdığımız zamanları amaca uygun olarak kullanmalıyız. Zamanımızı boş yere geçirmemeliyiz.

YATIRIM :

Yatırım, biriken paranın gelir sağlayacak bir işe bağlanmasıdır. Yatırım sonunda araç, gereç üretilir. Yatırımlar sonunda yeni iş alanları açılır. Toplumun gereksinmeleri karşılanır. Biriken para yatırımla değerlenir. Paranın bir köşede bırakılmasının ülke ekonomisine hiçbir yararı yoktur.

TÜRK MALI :

Ülkemiz sınırları içinde yetiştirilen ürünlere, fabrikalarımızda yapılan mallara Türk Malı denir. Türk malına yerli malı da denir. Gereksinmelerimizi yerli mallarla karşılamalıyız. Bugün yurdumuzda her tür araç ve gereç yapılmakta, topraklarımızda her tür ürün yetiştirilmektedir. Yerli malı kullandığımızda ilaç, akaryakıt, hammadde ve dış borçlarımız için gerekli olan dövizimiz azalmamış olur. Yurtseverlik yurdu düşünmektir. Her yurtsever yerli malı kullanmaya özen göstermeli, yaşam boyu tutumlu olmalıdır.

Yerli Malları ve Tutum Haftası’nda okullarda; zamanda, parada, tutumun önemi, yararları anlatılır. Yatırımın önemi üstünde durulur. Yerli malları kullanmanın yararları, yabancı mallara duyulan özentinin ülke ekonomisine olan zararları anlatılır.

 

 

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası konulu güzel sözler, atasözleri

* Ak akçe kara gün içindir.

* Ayağını yorganına göre uzat.

* Damlaya damlaya göl olur.

* Har vurup, harman savurma.

* İşten artmaz, dişten artar.

* Bugünün işini yarına bırakma.

* Güvenme varlığa, düşersin darlığa.

* Sakla samanı, gelir zamanı.

* Tutumlu olan kimse fakir olmaz.

* Cennetin kapısını cömert açar.

* Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.

* Ekmek olmayınca, yemek olmaz.

* Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.

* Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.