Ana Sayfa Gündem 8 Aralık 2016 965 Görüntüleme

ANA OKULLARI DA DENETLENDİ

dsc_1348 dsc_1355 dsc_1365 dsc_1375 l_20161205164217395873 dsc_1375Haber: Aydın BİLGİLİ

Adanan Tunç: Resmi Kurumların yanında bugün de ilçe merkezimizde bulunan ve minik çocuklarımızın eğitim-öğretim gördüğü iki Anaokulumuz Zübeyde Hanım ve Ayçiçeği okullarının denetimlerini gerçekleştirdik.

Babaeski İtfaiye Müdürlüğü tarafından her hangi bir olaya meydan verilmesi adına İlçe Merkezinde bulunan Resmi Kurum ve Kuruluşların yanında tüm okulların da yangın merdivenleri denetlenmeye başlandı.

Yapılan denetimlere İtfaiye Müdürü Adnan Tunç, Babaeski Belediyesi İmar Müdürlüğünden Elektrik Teknikeri Arif Akbaş, Şehir Planlamacısı Özge Ögen, İtfaiye Çavuşu Metin Kurum İş Güvenliği Uzmanı Tuğrul Bayraktoroğlu da katıldı.

Babaeski Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından başlatılan Resmi Kurum ve Kuruluşlarının yanında Okulların ve öğrenci yurtlarının yangın merdivenlerinin yönetmeliklere uygun olup olmadığının denetlenmeye başlanması üzerine görüştüğümüz İtfaiye Müdürü Adnan Tunç gazetemize yapılan denetlemeler hakkında bir dizi açıklamalarda bulundu.

İtfaiye Müdürü Adnan Tunç gazetemize yapılan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamalarda şunlara yer verdi Babaeski Belediyesi İtfaiye müdürlüğü olarak bizler her hangi bir olaya meydan vermemek adına belirli aralıkla bu tür denetlemeler zaten yapıyorduk ve yönetmeliklere uygun olmayan durumlarda gerekli uyarıları ve cezai işlemleri de uyguluyorduk.  Ancak ülkemizde son olarak Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda 7 Aralık 2016 günü akşam 19.30 sıralarında çıkan yangında 11 öğrenci ile 1 bakıcı hayatını kaybetmiş, 24 öğrenci ise yaralanmıştı. Türkiye’yi yasa boğan facia sonrası ihmal iddiaları tartışılmaya başlanmış, yurtların güvenlik önlemlerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Acı olay sonrasında özel ve devlet yurtlarında kalan öğrencilerin eksiklikler ile ilgili şikâyetleri gündemde yer almakta, birçoğu yangın merdiveninin olmadığı, olaylarda çeşitli bahanelerle kapatıldığı, kilitlendiği, bazı yangın merdivenlerinin ise yerle bağlantısının olmadığını da ulusal basında yer almıştı. Bunları hep birlikte izledik ve gördük. Bir insan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerekiyor.

Geçtiğimiz Günlerde Babaeski Belediye Binası ve Özel Bir kız öğrenci yurdunun denetlenmesini yaptık. Bugün ise ilçe merkezinde bulunan ve minik yavrularımızın eğitim öğretim aldığı Zübeyde Hanım Ana Okulu ile Ayçiçeği Anaokullarının denetlemesini yaptık. Bu denetlemelerde hem yangın merdivenleri ve hem de yangın söndürme hortumları ve cihazlarının denetlemesini yaptık.

Bakın tür olayalar, hatalar ve eksiklikler sadece bizim ülkemizde olmuyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bu tür olaylara rastlamak mümkün. Ülkemizde ve dünyada öğrenci yurtlarında meydana gelen yangınlarda can kaybı ve yaralanmalar olmaktadır. Bakın bu konu ile ilgili olarak sizlere birkaç örnek de verebilirim. 2015 yılında Rusya-Moskova’nın bir öğrenci yurdunda çıkan yangında 35 kişi yaralanmış, Tayland’ın kuzeyinde bulunan kız öğrenci yurdu yangında ise 18 çocuk hayatını kaybetmiştir. 2008 yılında Taşkent ilçesi Balcılar Mahallesi’ndeki öğrenci yurdunda LPG tankından gaz sızmış, sabah namazı için kalkan bir öğrencinin elektrik düğmesine basması sonucu 3 katlı bina, patlama şiddetiyle yıkılmış ve 1 eğitmen 17 öğrenci hayatını kaybetmişti. Küçük ihmaller büyük ve acı kayıplara neden olmaktadır. Yangından korunma tedbirleri hiçbir zaman ikinci plana bırakılmamalıdır. Oysa gaz kaçaklarına karşı geliştirilen gaz kesme özelliğine sahip alarm cihazı bulunsaydı 18 vatandaşımız şuan aramızda olabilirdi.

Dünyada ve ülkede meydana gelen bina yangınlarının çıkış nedenleri arasında ilk sırada elektrik tesisatı ve elektrikli cihazlar yer almaktadır. Bu tesisatların yönetmeliklere uygun yapılması ve kontrollerinin süreklilik göstermesi gerekmektedir. Elektrik tesisatı ve sistemlerinin nasıl olması gerektiği ve ilgililerin yetki ve sorumlulukları, kamu kurum ve kuruluşları, özel kuruluşlar ve gerçek kişilerce kullanılan binalarda her hangi bir şekilde çıkabilecek yangının can ve mal kaybını en aza indirilmesi için alınacak tedbirlerin, eğitim ve denetimin usul ve esasları, binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte belirtilmektedir.

Dünyada kayıtlara geçen yangın sayısı ülkemizdekinden daha fazladır, ama ölüm oranı ve zarar miktarı daha azdır. Çünkü yangın çıktığı zaman 2. tahliye çıkışları vardır, kullanıma uygundur ve insanlar yangından kaçabilir. Bir katta yangın anında kullanıma uygun iki kaçış varsa, kimse ölmez, fakat tek kaçış ve kullanılamayacak durumda olan 2. tahliye kaçışı varsa o zaman ölümler kaçınılmaz olur.

Binaların yangına karşı güvenlikli olması için yapı malzemelerinin kaçış yollarında, merdivenlerde ve yangın kapılarında, yangına karşı dayanıklı malzemelerden kullanılması gerekmektedir. Yangın merdiveninin bizleri yangından kurtarma amacı olduğu için hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bu sebeple her hangi bir yapıda en az iki adet yangın çıkışı merdiveni bulundurulması gerekmektedir. Yangın merdivenlerine çıkış kapılarının sürekli açık bulundurulması ve bu kapıların da yangına dayanıklı malzemelerden yapılması gerekir. Özellikle öğrenci yurtlarında duvarlar çok çabuk yanıcı malzemelerde kaplanmamalı, yurda yanıcı ve patlayıcı maddeler sokulmamalı. Bakın son olaydaki kız öğrenci yurdunun terleri halıfleks, duvarlar ise ahşap kaplama ile kaplanmış ki bu çok yanlış bir uygulama.

Önemli olan yangından önce tedbir almaktır

Yangınlarda hasarın ve ölüm sayısının büyük olmasının sebebi, insanların eğitimli olmayışı ve yangın güvenlik önlemlerinin ikinci planda bırakılmasıdır. Eğitimle birlikte yaşam güvenliği bilinci oluşur. Yurtlarda yangın sayısının azaltılması ve yangına neden olacak faktörlerin ortadan kaldırılması için kaçış yolları uygun olmalı, personel eğitilmeli, öğrenciler bilgilendirilmeli, periyodik olarak tatbikatlar yapılmalı ve yangın korunum sistemlerinin bakımı yapılarak sürekli çalışır durumda bulundurulmalıdırlar.

Doğal olmayan afetlerin en büyüğü olan yangınlarda itfaiye teşkilatlarının üç görevi vardır. Birincisi önleme faaliyetleri, ikincisi kurtarma görevi ve üçüncüsü yangını söndürme ve soğutma çalışmalarıdır. Önleme ve eğitim faaliyetleri kapsamında Babaeski Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak; Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğin uygulanmalarının daha anlaşılabilir olması için ‘Yangın Yönetmelikleri’ adı altında İtfaiye Müdürlüğümüz tarafından tüm kurum ve kuruluşlara uygulamalı yangın tatbikatı yapılmaktadır. Unutmayalım ki yangın çıktıktan sonra alınan önlemlerin hiçbir faydası yoktur. Asıl olan yangın çıkmadan önlemleri almaktır. Bu kapsamda diyorum ki; Kanun ve Yönetmeliklere uyulması, oluşabilecek yangın ve her türlü kazalardaki zararları, asgari seviyeye düşürerek, can kayıplarının azaltarak sorumluluklarımızın yerine getirilmesini sağlamak. Ülkemizde ve ilçemizde ve tüm dünyada böylesi bir facianın tekrar yaşanmaması dileği ile tüm halkımıza sağlıklı, mutlu, huzurlu ve yangınsız bir yaşam diliyor, saygılar sunuyorum.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com