Ana Sayfa Gündem 31 Aralık 2016 1392 Görüntüleme

ALPULLU ŞEKER FABRİKASI BUYIL MUTLAKA ÜRETİME GEÇMELİ

orhan-saltik 261888_10152174073535492_407747505_n 14910449_1235489659827882_1129640829519649820_n

Haber: Aydın BİLGİLİ

Yaklaşık olarak üç yıldan beri üretim yapmayan Alpullu Şeker Fabrikası 2016-2017 sezonunda mutlaka üretime geçirilmeli.

Alpullu Şeker Fabrikasının yaklaşık olarak üç yıldan beri üretim yapmadığını söyleyen Türkiye Şeker-İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık; artık siyasi düşünceleri bir yana bırakarak Trakya bölgemizin tek sanayii kuruluşu olan Alpullu Şeker Fabrikası üretime geçmeli diyerek bir dizi açıklamalarda bulundu.

Alpullu Şeker-İş Şube Başkanı Orhan Saltık gazetemize yaptığı özel açıklamalarda şunlara yer verdi;

Şeker Pancarı kantarları neden kapatıldı?

Şimdi hiç gündemde olmayan bir olayla karşılaştık. Bu şeker pancarı kantarlarının kapatılmasında tek sorumlu gördüğümüz kişi Alpullu Şeker Fabrikası Ziraat müdürünün kendisinin kirli ve yanlış bilgileri Genel Müdürlüğe bildirerek şeker Pancarı kantarlarının kapatılmasını istemiş. Bu konuyu kendisine sorduğumuzda bu “kantarların verimsiz olduğunu, ve hepsinin atıl bir durumda olduğunu “ bizlere söyledi. Bizlerde kendisine bu kantarlar 90 yıldır çalışıyorlardı da şimdi ne oldu da çalışmıyor diye sorduk. Kendilerinin bu kantarların kapatılması konusunda resmi bir yazının olmadığını ancak Genel Müdürlükten kendisine şifahen söylendiğini beyan etti.  Ancak bu kantarların kapatılması demek  Trakya  Bölgemizde ki pancar ekiminin tamamen bitmesi demektir. Şeker Pancarı kantarlarının kapatılması üretim pancar üretimi yapılmamasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Bakın yöremizde şeker pancarı üretimi yapılmıyor diye bir durum söz konusu değil. Kantarların bu konu yüzünden kapatılmış olması söz konusu bile olamaz. Çünkü şuan da bizim yeterli olmasa da 2015-2016 kampanya döneminde fabrikadan alınan raporlara göre 60 bin ton pancar üretimi yapıldığı gözlendi fakat bu 60 bin tonun üzerinde yaklaşık olarak 80 bin tona yakın bir üretim yapıldığı biliniyor.

Ben iddia ediyorum ki Ancak 2026-2017 sezonunda 150-200 bin ton şeker pancarı üretimi gerçekleşecektir. Peki bizler bunu neye dayanarak söylüyoruz. Bakın İlçe, Belde ve köylerimizde ki üreticilerimiz Alpullu Şeker fabrikasına müracaat ederek kota istemeye başlamaları bizleri çok mutlu etti.

Bakın üç yıl öncesinden beri bizler Fabrika yetkilileri ve Sendika olarak bizler üreticilere giderken bu sene üreticiler Fabrika gelerek kota isteyerek şeker pancarı üretimi yapacaklarını belirtmeye başladılar ve kendileri geliyorlar artık.

Sayın Başkan; Kota dernek neyi söylemek istiyorsunuz ve fabrikanın kotası ne kadar?

Şuan da Ziraat Müdürünün bizlere söylemesi; 2013 yılında ki kotayı talep ettiklerini söyledi. Bu da 2013 da ki kotamız 35 bin ton. Ancak bu yeterli değil. Sadece bu bizim merkeze yetmeyecek kadar bir kota.

Peki, Sayın Başkan ne kadar kota verilirse bu fabrika üretim yapacak.

Bakın bizler burada 120 bin ve 150 bin tonu üzerinde bir üretimi yakaladığımızda yani 2016-2017 sezonunda şeker pancarı üretimi 150 bin tona ulaştığında bu fabrika açılır ve üretimde yapar ki bunu o zaman kimse engelleyemez.

Şayet çalışmayacak olur ise bu 150 bin ton pancarı başka bir fabrika taşımak çok büyük bir maliyet getirecektir ki gelecek olan bu maliyet ile bizler bu fabrikayı yenileyebiliriz bile. Bu fabrikanın üretime geçebilmesi için yöremizin milletvekilleri ile bire bir görüşmelerde yaptık. Şuan hükümette olan Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekillerinin tamamı bizler bu Fabrikanın çalışacağı sözünü verdiler. Bunun yanında kapatılan kantarlar açılacak ve kota da arttırılacak dediler.  Şayet bizler üretici ve sendika ile birlikte Fabrika yetkilileri de sıkı bir çalışma temposu içerisine girerek 120 bin ila 150 bin ton arasında bir şeker pancarı üretimi gerçekleştirilecek olursa fabrika kesin olarak üretime geçecek. Ben bu arada bu konuya duyarlılık gösteren tüm milletvekillerimize de çok teşekkür ediyorum.  Kendileri bu konu hakkında Ankara’da gerekli çalışmaları başlattıkları bilgisini de verdiler. Bakın sadece Kırklareli Milletvekilleri değil, Edirne Milletvekilleri ve Tekirdağ Milletvekilleri de bu fabrikanın çalışması için hep birlikte gerekli olan çalışmalara başladıklarını bildirdiler. Bu işi 2017 Ocak ayının 20 sine kadar çözebilecekleri sözünü de verdiler.

Sayın Başkan Ocak ayı içerisinde hükümet tarafından sizlere “ Fabrikanız bu yıl üretim yapacak” sözü verilirse sizler de çalışmalara başladığınız da ne kadar şeker pancarı üretimi yapılabilir?

Bakın şuandan itibaren hükümet yetkilileri Alpullu Şeker fabrikasını 2016-2017 kampanya döneminde açılacak desinler bizler şeker pancarı üretiminde 200 bin ton şeker pancarı üretiminin çok üzerinde bir üretim yapılmasını sağlayabiliriz. Tüm çiftçilerimizin de beklentisi bu . Ancak görüştüğümüz bir çok çiftçi arkadaşımızda “şayet benim fabrikam yani Alpullu Şeker fabrikası açılmadığı sürece üretim yapamayacağız” dediler. Nedeni ise çok basit. Bakın burada üretilen şeker pancarı ya Susurluk Şeker Fabrikasına gitti, ya da Eskişehir şeker fabrikasına gitti. Benim üreticim buraya giden şeker pancarının ne malazından ne de küspesinden faydalanamıyor. Bu yüzden fabrika açılmadığı sürece ekmeyeceğiz diyen çiftçilerde var ama buna rağmen bu sen 150-200 bin şeker pancarı üretimi bekliyoruz. Geçen yıl yapılan üretimde verim de çok iyi idi. Üretici arkadaşlarımız da cebine giren paraya bakıyor.  Gecen yıl dekar başına 10-12 ton verim alam arkadaşlarımız oldu. Bakın normalde dekar başına 10 ton pancar üreten çiftçimiz maliyeti dahil 1800 Türk lirası aldı. Bunun 800 lirasını masrafa çıkın 1.000 lira cebinde kaldı. On dekar pancarda 10 Bin lira para demektir ki bunu hiçbir üründen kazanamazsınız.

Bakın bizler şeker pancarı üretiminde bu kadar geriye düşmemizin bir nedeni de Çeltik sahaları oldu. Çeltik o dönemlerde gerçekten iyi para kazandırıyordu ancak şimdi o kadar gözde bir mahsul değil. Artık çeltik üreticileri bile şeker pancarı üretimi yapmayı düşünmeye başladılar.  İcarla çeltik yeri alan çiftçiler icarı bıraktılar ve kendi yerlerini şeker pancarı ekmek için hazırladılar.

Bunun yanında silaj için mısır eken üreticiler gerekli pazarı bulamadı ve ellerinde kaldı. Onlarda bu işten vazgeçtiler ve şeker pancarı üretimi yapacaklar.

Bakın bizim tek beklentimiz hükümet tarafından fabrikanın açılacağı sözü verilsin şeker pancarı üretiminde bizler Trakya’da inanın rekor kırarız ve eski günlerimize de döneriz.

Sayın Başkan Çeltik Üretim yapılan alanlarda şeker pancarı üretimi yapılabilir mi?

Çeltik üretimi yapılan yerlerde şimdi adını hatırlayamayacağım bir ilaç ver. Şayet üreticiler o ilacı kullanmamışlar ise çeltik sahalarında şeker pancarı üretimi de yapılabiliyor. Bunu deneyen üreticilerimiz var ve dekar başına 9 ton ve 10 ton şeker pancarı aldılar. Ve bu üretimi yapan üreticimiz de çok yakınımızda Katranca köyünde.

Bakın bizim tek beklentimiz var. O da Hükümet yetkilileri fabrika açılıyor sözünü versinler şeker pancarı rekoltesini de bizlere bıraksınlar. Şayet bu söze karşılık bizler en az 150 bin ton üretim yapamazsak bu fabrikanın kapatılması için ben de çaba göstereceğim. Bakın Alpullu Şeker fabrikası Ülkemizin ilk şeker fabrikası. Yeni açılan fabrikalara göre teknoloji bakımından geride olabilir ama bizim burada çalışan işçilerimiz beceri yönünden çok üstün seviyedeler. Ben onların bilgi ve becerilerine güveniyorum ve bu fabrikayı tam kapasite ile çalıştıracaklarına da inanıyorum ki burada çalışan ve diğer fabrikalara görevlendirilen arkadaşlarımız bilgi ve becerileri sayesinde gittikleri yerlerde el üstünde tutuluyorlar.

Dediği gibi yeter ki hükümet kanadı bizlere bir müjdeli haber versinler gerisi bizim işimiz. Onunda çalışmalrını yöremiz milletvekilleri yapıyor ve yapacaklarına da inanıyorum. Ben bu konuda emeği geçen tün vatandaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum ve Fabrikamızın bacasının tütmesi dileği ile herkese mutlu yıllar diliyorum.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com