Ana Sayfa Gündem 10 Nisan 2018 690 Görüntüleme

‘ALPULLU ŞEKER FABRİKAMIZIN SATILMASINA KARŞIYIZ’

 

Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mülayim Güler, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Haber; Ezgi Balmumcu

Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mülayim Güler’in gerçekleştirdiği basın açıklamasına katılım sağlayan isimler arasında, Yönetim Kurulu üyeleri Hasan Özgören, Osman Dal, Recep Kayabaş, Turgut Doğan, Behti Gere ve Nigar Gülsün de vardı. Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mülayim Güler yaptığı basın açıklamasında şunları aktardı;

‘’Bildiğiniz üzere biz 132 sayılı Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak her ne kadar ana iştigal konumuz ayçiçeği olsa da biz bir çiftçi kooperatifiyiz ve hepimiz birer çiftçiyiz. Arkadaşlar bildiğiniz gibi, “tek kanatlı kuş uçmaz”.Bölgemiz ve imkânlarımız ölçüsünde ayçiçeği, buğday, şeker pancarı, çeltik ve mısır gibi ürünler yetiştirmekteyiz. Dolayısıyla bölgemizin ve çiftçimizin sorunları birebir görmekte ve yaşamaktayız.

Örneğin, buğday.

Toprak mahsulleri ofisi buğday alımı yaparsa iyi, yapmazsa bizleri tüccarın zalimliğinden vb. pazar arama derdinden kurtaran geriye sadece 2 ürün kalır. Bunların biri ayçiçeği diğeri d şeker pancarıdır. Çünkü ayçiçeğini Trakya Birliğine veririz şeker pancarını da Şeker Fabrikamıza veririz.

Biliriz ki ne kadar üretirsek üretelim satmak için pazar aramadan Acaba paramı alabilecek miyim?” Diye korkmadan güvenle teslim edebileceğimiz iki kapımız vardır. İşte bu iki kapıdan biri olan ata yadigârı Alpullu Şeker Fabrikamız özelleştirilmek isteniyor.

Bizler Babaeski yağlı tohumlar Yönetim Kurulu üyeleri olarak ata yadigârı fabrikamızın satılmasına karşı olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz. Çünkü pancar üreten çiftçilerimizin işçisi, memuru, bölge halkı doğrudan veya dolaylı olarak buradan ekmeğin kazanan insanlarımızın geleceğinin belirsizliğe sürüklenmesini istemiyoruz. Tarımsal üretime istihdama ve sosyal hayata katkısı dikkate alınarak şeker fabrikaları özelleştirme kapsamından çıkartılmalıdır.

Alpullu Şeker Fabrikası 1926 yılında Atatürk tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin ilk şeker fabrikasıdır. İlk olmasının gereği olarak ülkemize ve bölgemize kazandırdıkları saymakla bitmez! Trakya insanımızın Alpullu Şeker Fabrikası ile direkt olmasa da dolaylı olarak birçok ilişkisi olmuştur. Fabrikada işçi ve memurlarımızın çalışmaları sonucunda edindiklerini yan yana koysak muhteşem bir tablo ortaya çıkacaktır. Örneğin; kurulduğu gün itibarıyla fabrikada çalışanlardan bugüne kadar 90.000 insanımız yararlanmış emekliliğe hak kazanmıştır. Bu en az o kadar da aile demektir. Sosyal ve kültürel anlamda da bölge insanımızın her yönde yararlandığını yıllardır hep birlikte yaşıyoruz. Geçmiş yıllarda bölgedeki şeker oranı düşük deniyordu! Pancar ekimi 1926 yılı itibarıyla 600.000 tonlara kadar çıkmış ve bölgemizde rekorlar kırılmıştı. Dolayısıyla, Trakya topraklarımızın korunması açısından pancar çok önemli bir üründür.

Maliyet konusuyla ilgili olarak ta mücadele etmeliyiz. Şeker ithali önemli! Halkın sağlığını düşünüyorsak bunu kesinlikle göz önünde bulundurmalıyız. NBŞ sorunu, genellikle ger kalmış ülkelerin sorunudur. Bunu AB ülkeleri için söylemek mümkün değil! Nedeni birliğin içinde olmaları değil, bu konuda üretim yapan şirketlere ülkelerinde yüksek oranda NBŞ üretmelerine izin vermemeleridir. Son yıllarda %2 dolayında olan üretimleri, bizim ülkemizde %15 civarındayken son günlerde alınan bir kararla %50 oranında düşürülmüştür. İç pazarda şeker fazlası var denmesi ya da şekerin içerde pahalı denmesinin sebebi bunlardır.

Trakya’nın çarpık sanayileşmesi, kentleşmesi ve tarımda kullanılan farklı kimyasalların sonucu ortaya çıkan sanayi kirliliği, evsel kirlilik, tarım temelli toprak ve suda ki kirlilikler bölgede yaşayan tüm canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle pancar bitkisinin bölge açısından daha da önemli olduğunu görmek ve gereğini yapmak durumundayız. Bir dön pancar, 4 dönüm ormanın ürettiği oksijene eşit olduğunu düşünerek gerekli önemi vermeliyiz.

Sonuç itibarıyla; Yağlı Tohumlar Kooperatifi olarak bizler, AlpulluŞeker  Fabrikamızın satılmasına kesinlikle karşıyız. Bu duygu ve düşüncelerle şahsım ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına katılımınız için hepinize teşekkür eder saygılarımı sunarım.’’

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Tadına ilk bakan oldular…

Tadına ilk bakan oldular…

Tema Tasarım | Osgaka.com