ADD’nin organize ettiği panel gerçekleşti

ADD’nin organize ettiği panel gerçekleşti

ADD’nin organize ettiği panel gerçekleşti

Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şubesi, ‘’Değişen ve Gelişen Dünya’da Türkiye’nin Ekonomik, İç Güvenlik ve Dış Güvenlik Boyutu’’ konulu paneli ,26 Mayıs Perşembe günü Tansa Salonunda organize etti.

‘’Değişen ve Gelişen Dünya’da Türkiye’nin Ekonomik, İç Güvenlik ve Dış Güvenlik Boyutu’’ isimli panele konuşmacı olarak; CHP Gaziantep Milletvekili Bürokrat Ali Serindağ, CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer katıldı.

Panele dinleyici olarak; CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, CHP Kırklareli eski dönem milletvekili Turgut Dibek, CHP Babaeski  İlçe Başkanı Erol Mutlu, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Kırklareli eski belediye Başkanı Kadir Gökçe, Babaeski Belediye Başkan Vekili Faik Namdar, İl Genel Meclisi Üyesi Sibel Çınar, İl Genel Meclis Üyesi ve Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, CHP İstanbul Eski İl Başkanı Nebil İlsever, CHP Gebze Eski İlçe Başkanı Vedat Tatar, Babaeski Belediye Başkan Yardımcısı Hayri Tübeler, CHP Alpullu Belde Başkanı Sevdiye Kapıçal, Babaeski Belediyesi Eski Dönem Belediye Başkanı Haluk Tezsezer, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya, CHP Babaeski İlçe Kadın Kolları Başkanı Necmiye Kurtpulat, Babaeski Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Türkay Topal, Belediye Meclisi Üyesi Gülten Kaymaz, Ticaret ve Sanayi Odası Sekreteri Cenk Dönmez, S.S. 132 Nolu Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mülayim Güler, CHP’liler, STK temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları,  paneli organize eden Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri katıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler, açılış konuşmasında, panelin konuşmacılarının özgeçmişlerini katılımcılara iletti. Güdücüler, ADD olarak böyle bir paneli düzenlemenin memnuniyeti içinde olduklarını belirtti. Panelin başkanlığını CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan yaptı. Panel başkanı sırasıyla; Kırklareli Eski Valisi ve CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş  ve CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer söz verdi.

Kırklareli Eski Valisi ve CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ panelde dış politika hakkında; ’’Geçmişte dış politika, yurtta sulh, cihanda sulh ilkesine dayanan, komşularıyla iyi geçinmeyi esas alan, Orta Doğu sorununa fazla girmeyi düşünmeyen, Arap coğrafyasında var olan anlaşmazlıklara taraf olmayı düşünmeyen tam tersine o sorunlar karşısında tarafsızlığını muhafaza eden, gerektiğinde sözünü söyleyen bir güç ortada görüyoruz. Ama AKP müdahale ettiğinden beri bu dış politika terk edildi. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana uygulanan dış politika terk edildi. Ülkemizin bugünkü bataklığa sürüklenmesinin temel nedeni budur.

Geçmişte ulusal dış politika olurdu. Dış politika sorunları, iç politikaya malzeme edilmezdi. Ama AKP iktidara geldikten sonra dış politikayı, iç politikaya alet etti. Halbuki dış politika ulusal çıkarlara dayanır, karşılıklı ilişkilere dayanır, karşılıklı kendi esaslarına dayanır, karşılıklı egemenliğine saygı, toprak bütünlüğüne saygıya dayanır. Ama AKP bunların hepsini bir tarafa bıraktı. Suriye olaylarına, benim sorunumdur dedi. Türkiye’yi Dünya ülkeleri gözünde teröristlere yardım eden, terör örgütleriyle yan yana olan, bazı terör örgütlerine lojistik destek sağlayan, onlara eğitim veren, başka ülkelere terörist ihraç eden bir ülke gibi anılmasına sebep oldu. Bu Türkiye’nin laik olduğu, hak ettiği, kabul edebileceği düşünce değildir. Bu nedenle biz bunu reddediyoruz.’’ şeklinde konuştu.

‘’Bugün herkes birbirini kandırdı.’’

Serindağ, terör sorunu hakkında; ‘’Biliyorsunuz AKP’nin iktidar olduğu 2002 yılında terör minimum seviyeye inmişti. Hemen hemen sıfırlanmıştı. Terör örgütünün eylem yapabilme gücü ve kapasitesi kalmamıştı. Ama uygulanan yanlış politikalar, ülkeyi bu duruma getirdi.

Türkiye’de adına çözüm süreci denen bir süreç yürütüldü.  Bugün herkes birbirini kandırdı. PKK, AKP’yi kullandı. AKP de PKK’yı kullandı. Sorun burada. O onu kullandı, o onu kullandı. Seçimler sonuçlanınca ilişki bitti. Şimdiki olaylar başlangıç oldu. Gözünüzün önüne getirin. Oslo görüşmelerini yaptılar mı ? Yaptılar. Habur rezaletini yaşattılar mı ? Yaşattılar.’’ dedi.

‘’Laiklik bizleri birleştiriyor, ayrıştırmıyor, eşit kılıyor.’’

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş  panelde konuşmasında; ‘’Atatürk bir komutan, bağımsızlığı elde etti bunu biliyoruz. Ama sadece bu değil. Atatürk aynı zamanda bu ülkeyi çağdaşlaşmaya doğru yöneltti. Bu çağdaşlaşmanın çok çeşitli yönleri var.  Atatürkçü Düşünce Derneği’nin başkanı kadın.  Biz Avrupa’daki bir çok gelişmiş ülkeden daha önce kadınlara siyasal ve toplumsal haklarını verdik. Bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık bir araya geldiği ve çok önemsediği  Suudi Arabistan’da   kadınların araba kullanma hakları yok.

Batı Dünyasında, çağdaş dünyada daha seçkin bir yere ulaşması için Türkiye’de Atatürk çok önemli temelleri attı. Atatürk’ün bir üçüncü ve çok önemli Türkiye’ye getirdiği özellik laiklik. Laiklik Türkiye’de eşit yurttaşlık demek. Laiklik sadece devletin sadece dini konulardan ayrışması değil, aynı zamanda eşit yurttaşlık demek. Çünkü sizin hangi inançta hangi ibadette olursanız olun eşit olmanız anlamına geliyor. Laiklik bizleri birleştiriyor, ayrıştırmıyor, eşit kılıyor. O nedenle son derece önemli. ‘’

‘’Atatürk aslında Türkiye’dir.’’

Güneş; ‘’Bu ülkede eşitlik var. Onun için Atatürk aslında bu ülkenin birlik ve beraberliği için en önemli temeli, harcı oluşturur. Laikliğe sahip çıkmazsak ülke bölünür.  Laiklik eşit yurttaşlık demektir. Hangi duygu, düşünce ve inançta olursanız olun, laiklik çok önemlidir. Atatürk bununla da yetinmemiş, eğitim seferberliği başlatmış. Çok önemli bir seferberlik.

Çağdaş Türkiye’nin, eşit Türkiye’nin  eşit yurttaşlığa dayalı bir ulusu yaratmanın temeli Atatürk atmıştır. Atatürk aslında Türkiye’dir.’’ şeklinde konuştu.

‘’Laiklik, eşit haklar demek.  Laiklik, eşit yurttaşlık demek. Laiklik, özgürlük demek.’’

CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer panelde konuşmasında; ‘’ Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iki önemli derdi var. Bu dertlerden birisi laiklik. Başından beri yapmak istedikleri anti laik düzeni getirmek. Her adımda laikliği tekrar tarif edeceğiz diyerek; kendi kafalarına uygun başka bir laiklikten bahsetmek. İkinci dertleri demokrasi. Anti demokratik tutumlar ve demokrasiyi bir araca benzetmek, en uygun zamanda, ilk durakta da demokrasi aracından inmek.

Aslında bu iki kavram bir biriyle çok yakın. Laiklik ve demokrasiyi birbirinden ayrı düşünmemiz mümkün değil. Aslında demokrasinin temel koşulu laik olmak. Laiklikle nelere sahip oluyoruz ? Laiklik, eşit haklar demek.  Laiklik, eşit yurttaşlık demek. Laiklik, özgürlük demek. Tüm bunları kaldırdığımızda, eşit hakların olmadığı bir yerde, eşit vatandaşlığın olmadığı bir yerde, özgürlüğün olmadığı bir yerde demokrasiden de bahsedemiyoruz.’’

‘’AKP, yeni bir nesil yaratma çabasına girmiştir.’’

Milli Eğitim Bakanlığı Komisyonunun CHP’li bir üyesi  CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Milli Eğitim nerede ve 14 yılda neler yapıldığı hakkında; ‘’14 yılda aynı parti iktidarında son bakanı  da sayarsak  6 bakan değiştirdiler. Bugün Milli Eğitim nerede dediğimizde, bu 6 kez bakanın değişmesi sonucunda Milli Eğitim sistemimizin bir yapboza döndüğünü ve sonuç olarak yamalı bohça olarak elimizde kaldığını söyleyebiliriz. Bir ülkenin dış siyaseti iktidar partisine göre değişebilir. Bir ülkenin ekonomi politikası iktidardaki partiye göre değişebilir. Bir ülkenin milli eğitim politikası başa geçen iktidara göre değişemez. Çağın gereklerine göre yenilikler olabilir ama bir ülkenin milli eğitim politikası değiştirilemez.

Bir temel siyaset yapan, siyasette dinden nemalanan Adalet ve Kalkınma Partisi başından itibaren milli eğitim sistemiyle oynamış, bugün milli eğitimin ‘’milli’’ kısmını hem eğitim kısmını atmış, kendi din ideolojisini içieren, siyasetine uygun, yeni bir nesil yaratma çabasına girmiştir.

4+4+4 sistemi 2012 yılında. İşte bu gerçekten önemli bir dönüm noktası Türkiye için. Ondan sonraki değişiklikler öylece gitmiştir. Bir takım vakıflar ve cemaatlerle yapılan işbirliği. Zorunlu seçmeli dersler, din dersleri zorunlu. Bununla ilgili bir sorunumuz yok. Ama yetmemiş seçmeli dersleri de zorunlu hale getirdiler. 5 Ocak’ta Cuma Hutbesinde  Türkiye’de imamlar ve müezzinler, seçmeli dersler konusunda velileri; hazreti peygamberin hayatı , Kuran-Kerim konusunda çocuklarınızı   zorlaması konusunda bir hutbe okutuldu. Müfredat değişiklikleri, sıbyan okulları, maarif vakfı yasa tasarısı da son numara olarak karşımıza çıkıyor.

Taşımalı eğitimin sorunları var. Birleştirilmiş sınıflar var. 4+4+4’ün getirdiği sorunlar, kız çocuklarının okullaşma oranlarında azalma. Bunların hepsi bu sistemin getirdiği sorunlar arasında.’’ dedi.

Panelin konuşmacılarına, Atatürkçü Düşünce Derneğinin Babaeski Şubesi’nin hazırladığı plaketler; Babaeski Belediye Başkan Vekili Faik Namdar, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu ve CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan takdim edildi.

Haber: Erhan ERTÜRK

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.