Ana Sayfa Gündem 3 Kasım 2016 1001 Görüntüleme

ADD MUHTEŞEM “CUMHURİYET BALOSU”DÜZENLEDİ

dsc_0223 dsc_0224 dsc_0238 dsc_0218

Haber: Aydın BİLGİLİ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Babaeski Şubesi, Cumhuriyetin 93’üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri ardından “Cumhuriyet Balosu” düzenledi.

 

Belediye Sarayı Tansa Düğün Salonunda düzenlenen Baloya; CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Başkan Yardımcıları Hayri Tübeler ve Ayhan Sertgün, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, CHP Babaeski Kadın Kolları Başkanı Necmiye Kurtpulat, CHP Alpullu Belde Başkanı Sevdiye Kapıçal, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Öner,  İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve seçkin davetli topluluğu katıldı.

 

Cumhuriyet Balosu gecesi, saygı duruşu ve ardından istiklal marşının okunması ile başladı.

 

Gecenin açılış konuşmasını yapan ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler, şunları söyledi. “Cumhuriyet, korumamız ve ödün vermeden yaşatmamız gereken en değerli varlığımızdır. Mustafa Kemal Atatürk ün nitelemesiyle bu “En Büyük Bayramımızdır.”Hepimize kutlu olsun. Bu anlamlı günde, Ulusumuzun uygar dünyada hak ettiği yeri almasını sağlayan Cumhuriyet’e, Atatürk gibi insanlığın övgüsünü ve sevgisini kazanan büyük bir Önder’e, bağımsız bir yurda, ülkesini gönülden seven kuşaklara sahip olmanın kıvancını yaşıyoruz. Bunun bilinciyle, bizlere parlak bir gelecek, onurlu bir yaşam, tam bağımsız, çağdaş ve ulusal bir devlet armağan edenlere sonsuz minnet duyuyoruz.

Değerli Konuklar, Ulusumuzun ve Ordumuzun Atatürk’ün çevresinde kenetlenmesiyle yürütülen Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve ardından ülkemizi karanlıktan kurtararak aydınlığa çıkaran Cumhuriyet’in kurulması tarihin ender kaydettiği bir başarıdır. Kurtuluş Savaşı, Ulusumuzun var olma savaşımı, Cumhuriyet ise, yeniden dirilişin simgesidir. Türkiye, Kurtuluş Savaşı’yla düşmandan, Cumhuriyet’le çağdışılıktan kurtulmuştur. Cumhuriyet yönetimi herkesi kucaklamış, yurttaşların tümünü eşit haklara sahip kılmıştır, özellikle Atatürk, Türk kadınına 1926 yılında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi medeni ve gelişmiş dediğimiz ülkelerden daha önce Türk Kadınına birçok hakları sunmuştur. Böylelikle, bireyin özgürleşerek, haklarına kavuşmasının önü açılmış, temel hak ve özgürlükler güvenceye alınmış, herkese yönetime katılma hakkı tanınmış, toplumsal yaşama canlılık kazandırılmıştır. Kadının erkekle eşit duruma gelmesini, toplumsal ve kamusal yaşamda hak ettiği yeri almasını sağlayan Cumhuriyet’tir. Haklarının ve sorumluluklarının bilincine vararak yurttaş olmanın erdemini yaşayan, çağdaş dünyanın kavram ve değerleriyle buluşan Türk insanı, ülkenin geleceğinde söz sahibi olmuş, yarınların biçimlenmesinde önemli rol üstlenmiştir. Yüce Önder’in deyişiyle, “Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesi “dir.” “Yaptıklarımızı asla yeterli göremeyiz; çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunluluğunda ve kararlılığındayız.” sözüyle vurguladığı gibi, ülke olarak geldiğimiz düzeyi hiçbir zaman yeterli görmemeliyiz. Ülkemizin gelişmesi için daha çok çalışmalı, yeni kuşaklara yurttaşı olmaktan gurur duyacakları güçlü bir ülke bırakabilmek için birlikte çaba göstermeliyiz. Aydınlık yarınlara ulaşılmasında en büyük güvencemiz de, Türk Ulusu’nun birlik ve beraberliği, yurdunu ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan yaşam felsefesidir. Atatürk ilke ve devrimlerinin korunması, Cumhuriyet’in tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Cumhuriyetimizin 93 yıldönümünü de Cumhuriyetimizin kurucusu, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silâh arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi gönül borcu ve saygıyla anıyoruz.”

 

Daha sonra gecede, ADD Şube Yönetimi tarafından hazırlanan Cumhuriyetin Kuruluşundan günümüze kadar, “Cumhuriyet” konulu slayt gösterisi yapıldı.

 

Slayt gösterisinin ardından, “10’uncu Yıl Marşı” davetliler tarafından ellerinde bayraklarla ayakta hep birlikte gür bir sesle söylendi.

 

Cumhuriyet Balosu gecesi, Kırklarelili Türk Sanat Müziği Sanatçısı Demet Çırak’ın,  Atatürk sevdiği şarkılarının yer aldığı muhteşem konseri ile devam etti.

 

Sanatçı Demet Çırak’a, muhteşem konserinin sonunda, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı tarafından, bir buket çiçek takdim edildi.

 

Başkan Hacı, bu esnada yaptığı konuşmada; “Bugün Cumhuriyetin 93’üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun. Cumhuriyet; Atatürk ve Silah arkadaşlarının kurup, bizlere bıraktığı en büyük değerdir. Cumhuriyet tarihinde kadın, erkek eşitliği geldi. Cumhuriyet sayesinde kadınlarımız, seçme ve seçilme hakkı kazandı. Cumhuriyet sayesinde kadınlar, erkek kardeşleri kadar, miras alma hakkını kazandı. Hak ve Özgürlükler, Anayasaya girdi. Cumhuriyet bizlere, gökten, vahi iner gibi inmedi. Cumhuriyet ilan edilene kadar, bu millet neler gördü. Mustafa Kemal ve silah arkadaşları neler gördü, bu millet; gözyaşını gördü, ihaneti gördü, bu millet kanı gördü ama onlar yılmadı, bu millet Mustafa Kemal ve Silah arkadaşları millete, millette onlara inanmıştı. Biz Cumhuriyetten sonra yeni bir ev inşa ettik, bu inşa edilen evin temellerinde 600 yıllık imparatorluğun tortuları var. Ama tortular gidecek, her şey berraklaşacak. Bu yeni inşa ettiğimiz evin, çatısının akmasına asla müsaade etmemeliyiz. O çatı akarsa hepimiz beraber ıslanırız. Mustafa Kemal’in söylediği çok güzel bir söz vardır; “Savaş meydanlarında kazandığımız zaferleri, ekonomik anlamda başaramazsak, bağımsızlığımızı koruyamayız” demiştir. Ben tekrar Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93’üncü yıl dönümünü kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 

Cumhuriyet Balosu gecesi, Yerel Sanatçılardan, Ali Ballı, Neşe Dindar, Gürsel Çıldır, Mehmet Hasan Yüksel ve Hasan Güzel tarafından söylenen Yeşilçam Müzikleri ve Babaeski Halk Eğitimi Merkezi, Halk Oyunları Usta Öğreticisi Murat Baraz ve eşi Gaye Baraz tarafından sergilenen Ege Yöresi Folklor oyunları gösterisi ile devam etti.

 

Gecenin sonunda, Serbest Muhasebeci Nusret Can tarafından yapılan açık artırmada, Gümüş Çerçeveli “Atatürk Posteri” Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Öner’de kaldı.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.