Ana Sayfa Gündem 17 Ocak 2020 117 Görüntüleme

“Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi Yenice Köyü ile buluştu

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem ve yöre halkının katkılarıyla hazırlanan, 2019 yılında düzenlenen “6. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali”nde finale kalan iki Türk yapımından biri olan “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi, yöre halkı ile buluşmaya devam ediyor. Belgesel film, Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubunun düzenlediği etkinlikle, Pınarhisar ilçesine bağlı Yenice köyü sakinleri ile buluştu.
“Ab-ı Hayat: Istrancalar”ın konusu; taş ocaklarının saldırısı altındaki Istranca ormanları ve ekosistemi korumaya çalışan yöre halkının öyküsünü anlatmaktadır. İzleyici ile buluşan belgesel yöre halkı tarafından büyük ilgiyle karşılandı.
Yenice köy kahvesinde gerçekleşen etkinliğe; Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Başkan ve Temsilcileri, Yenice Köyü Muhtarı Hasan Başkan, köy sakinleri ve yakın köylerin muhtarları katıldı. Etkinliğe ayrıca, çevreye olan duyarlılığıyla tanınan Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç da katılarak destek sağladı.
Etkinlik öncesinde Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Başkanı Kerem Topluoğlu, Kırklareli Kent Konseyi bünyesindeki Çevre Meclisi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nu tanıtarak faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Topluoğlu konuşmasında, Yenice Köyü’nün her yönden korunması için, kendine özgü mağara sistemlerinin ve bitki örtüsünün hep birlikte, grup temsilcilerinin çabalarıyla koruma altına alındığını ifade ederken, Muhtar Hasan Başkan’a ve Yenice Köyü sakinlerine konukseverlikleri için teşekkürlerini sundu. Başkan Topluoğlu’nun “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi ile ilgili yaptığı kısa bilgilendirmenin ardından Yenice Köyü Muhtarı Hasan Başkan söz aldı.
Konuşmasında, çevredeki birçok köy gibi, Istrancalar’da verilen çevre mücadelesine desteklerini hiç bırakmadıklarını ifade eden Muhtar Başkan, su kaynaklarının yer değiştirmesinin yarattığı endişeleri dile getirdi. Su kaynaklarına zarar veren taş ocaklarının önüne geçilmesi adına mücadele verilmesi gerektiğini vurgulayan Muhtar Başkan, köylülere, bu konuyla ilgili tüm toplantılara katılım sağlanmaları yönünde çağrıda bulundu. Çevre kirliliği konusuna dikkat çeken muhtar, Yenice’nin çevre temizliği ile örnek gösterilen bir köy olduğunu vurguladı ve bu konuda büyük özen gösteren köy sakinlerine teşekkür etti. Muhtar Başkan konuşmasını, etkinliği düzenleyen Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’na teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.
Konuşmalar bittikten sonra belgesel filmin gösterimine geçildi. “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi, Yeniceliler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Film gösteriminin hemen ardından Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Temsilcisi Mahmut Sürer, Yenice Köyü Mevkii’nde, İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü ile birlikte yapmış oldukları mağara çalışmaları ve mağara ekosistemi hakkında bilgiler verdi. Yenice’de koruma altına alınması gereken mağarada uzman ekiplerle birlikte bir çalışma yürüttüklerini belirten Sürer, mağaranın karşısında yer alan taş ocağının genişleme talebi olduğunu, bunun önüne geçmek için köylülerin ve muhtarın katkısıyla itiraz dilekçesi verdiklerini belirtti. Bu çalışmaları gelen ihbarlar doğrultusunda yaptıklarını belirten Sürer, elde ettikleri bulguları İTÜ’ye gönderdiklerini, onların hazırladıkları raporlar neticesinde de söz konusu alanların koruma sahası ilan edildiğini, bu sayede taş ocaklarının genişleme taleplerine karşı itirazda bulunma şansı elde ettiklerini ifade etti. Bu yüzden mağara, anıt ağaç, kırmızı orman karıncası, tarihi eserler vb konularda, vatandaşlardan gelen ihbarlar doğrultusunda çalışma yürüttüklerini, böylelikle söz konusu alanların tescillenip koruma alanı altına alınmasını sağladıklarını belirten Sürer, köy sakinlerine, her türlü ihbarı kendilerine ulaştırmaları konusunda çağrıda bulundu.
Daha sonra söz alan Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç, Kırklareli Kent Konseyi’ne, çevre adına yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Temsilcisi genç arkadaşların son yıllarda önemli çalışmalar yaparak mücadeledeki ellerini güçlendirdiğini ifade eden Karakoç, genç temsilcileri tebrik etti. Karakoç konuşmasında, taş ve kil ocaklarının, hem doğa üzerinde hem de ulaşımın sağlandığı yollar üzerinde vasıtalar yüzünden tahribat yaptığını ifade etti. Yapılan maden ve saha faaliyetlerinin ekonomik katma değer açısından Kırklareli’ne beklenenin çok altında bir getiri sağladığını katılımcılarla paylaşan Karakoç, bu ocakların kente yarardan çok zarar getirdiğinin altını çizdi. Karakoç, ayrıca su kanallarının da bu taş ocakları nedeniyle kirlendiğine dikkati çekti. Bilirkişi inceleme süreçlerinde katılımın önemine de değinen Karakoç, yöre halkını bu tür çalışmalara katılmaya davet etti. Çevre mücadelesinde geniş katılımın önemine değinen Karakoç sözlerini “Beraber olursak kazanırız” sözleri ile sonlandırdı.
“Ab-ı-Hayat: Istrancalar” Belgesel Film Gösterimi, dilek ve temennilerin paylaşılması ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi. Kırklareli Kent Konseyi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Temsilcileri, “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmini, önümüzdeki dönemde de Kırklareli’nin diğer köy, belde ve ilçelerinde yerel halk ile buluşturmaya devam edeceklerini belirtti.
(Uğur HALEP)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.