Ana Sayfa Gündem 29 Ocak 2017 1812 Görüntüleme

BAŞKAN ABDULLAH HACI; 45. TARIM FESTİVALİNDE BULUŞMAK ÜZERE

 

Özel Haber: Aydın BİLGİLİ

Başkan Hacı; Babaeski Trakya’nın en güzel şehri haline gelecek. Babaeskililer sabrettiler ve bizlere destek oldular. Altyapı çalışmalarımız bitti. Ben bütün Babaeskililere bu sabırlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu sene Babaeskililere çok büyük sürprizlerimiz var. Festivalimiz ile birlikte bu sene bütün açılışlarımızı yapacağız. Bizler bu güne yaptığımız hizmetlerin hiç birinin açılışını yapmadık. İçme suyu, Pis su kanalı, atık su kanalı, debi merkezimiz, arıtma tesisimiz, tarihi binalarımız, özel idare binamız bütün bu açılışlarımızı bu yıl yapacağız ve Babaeskililere çok güzel hizmetlerimiz devam edecektir. Ve hep beraber bunları kutlayacağız. 

Bu yıl 45.ncisi yapılacak Babaeski Tarım Festivalinin ilki 1971 yılında gerçekleşmişti. Dönemin Belediye Başkanı Gündüz Onat’ın öncülüğünde; Tarım ve Eğitim Kuruluşları, Dernekler, Odalar, Basın Organları, Sanayi ve Esnaf Temsilcilerinin katılımıyla ve Belediye himayesinde yapılan festivalin ilk adı Karpuz Festivali’ydi.

Bu festivalin Avrupa’ya ilk karpuz ihracatına yol açtığı bilinir. Her yıl Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşen Babaeski Tarım Festivali, her ne kadar tarım kalkışlı ise de; beldenin kültür, sanat, spor etkinliklerini de kucaklar ve yerel kültür değerlerinin yaşatılması düşüncesi öne çıkarılarak pekiştirilir.

1971 Yılında Karpuz Festivali olarak başlayan ve ardından 1984 yılından bugüne kadar Babaeski Tarım Festivali olarak süre gelen ve iki yıldır yapılamayan Festival hakkında görüştüğümüz Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı Gazetemiz verdiği özel demeçte ben sordum Başkan yanıt veri ve şunları söyledi;

Sayın Başkanım; Tarım festivalini erteleme nedenleriniz bütçe mesele mi yoksa altyapı ve üstyapı çalışmaları idi?

Bilindiği üzere Babaeski Festivalimizin geçmişi çok eski. Biz 45. Tarım Festivali yapacaktık ancak bunu erteledik. Yani iki yıldan beri festivalimiz erteleniyor. Bu sene 45. Tarım Festivaline 3,4, ve 5 Ağustos tarihlerinde kaldığımız yerden devam edeceğiz.

  1. Tarım Festivalini yapmamamızın sebebi kesinlikle bütçe meselesi değil. Belediye olarak bütçemiz buna uygun ve bizler her yıl festival için gerekli bütçemizi de ayırıyoruz. Ancak altyapı çalışmalarımızda ki yoğunluktan ve altyapı çalışmaları dolayısı ile iyi bir festival yapılamayacağı kaygısından kaynaklanmakta idi.

Altyapı çalışmalarımızın tamamı bitirildi. Üstyapı çalışmalarımızın da %70’in fazlası bitti ve bu sene festivale uygun bir ortam sağlandı. Dolayısı ile festivalimizi bu sene gayet güzel şartlarda Babaeski’ye yakışır bir şekilde Babaeski halkımızın istediği, gençlerimizin çok memnun olacağı bir sanatçı grubu ile bu sene festivalimizi yapıyoruz. Festivalimize bu sene kaldığı yerden devam ediyoruz. Bu sene çok görkemli bir festival yapacağız.

Sayın Başkanım; Sizin sürekli söylediğiniz gibi Tarım Festivali ne zaman Tarım Fuarına dönüşecek.

Bakın bir festivalin fuara dönüştürülmesi kolay değil. Bunlar süreç isteyen konular. Biliyorsunuz bunun ilk adımı panayırlardır.  Her festivalin kökünde bir panayır vardır. Her fuarın kökünde bir panayır vardır.

Festivallerin anlamı şudur; Çok eskiden belki de 100 yıllarca evvel aldığı ürünü, aldıktan sonra bunlar Tanrıya şükran günleridir. Şükür günleridir. Halk eğlenir, çeşitli etkinlikler düzenler ve festivallerin temelinde bu vardır. Bunlar daha sonra festivaller, fuarlar olarak organize edilmeye başlanmış ama b unun hep ilk adımı, en küçük teşkilatlanması panayırdır. Panayırın bir üstü festivaldir, Festivalinde bir üstü fuardır. Biz şimdi tam ortadayız. Ancak fuara geçiş için bir süreç gerekir, bir zaman geçmesi gerekir. U zaman içinde mutlaka bir fuar olacaktır. Babaeski gibi bir yerde festival olarak kalması da imkansız. Ama fuarlarında şuan ki mevcut festival alanında gerçekleşmesi mümkün değil. Onun içinde fuara uygun bir alan bulmamız lazım. Buna bir devlet desteği gerekir. Devlet desteği sağlandıktan sonra uygun bir alanda bulunduktan sonra neden fuar haline gelmesin ki zaman içerisinde bu gelecektir. Ama şuan da bizler festival olarak devam edeceğiz. Bizler dediğim gibi gerekli olan Devlet desteğini bulduğumuz da gerekli alanı da bulduktan sonra neden bir fuar olmasın ama şimdilik bu yolda yapılan her hangi bir çalışmamız da yok. Zaten bu kendiliğinden oluşacak bir süreç zaten.

Altyapı çalışmalarımız bitti. Babaeski sıkıntılarını bitirdi hiçbir sıkıntısı kalmadı ve bizler bundan sonra kültürel etkinliklere ağırlık vereceğiz. Bundan sonra Babaeski’mizin adını Sosyal Kültürel Etkinliklerle duyuracağız.

Sayın Başkan; Festival alanında bir kere kurulan ahşap stantlar kiralık olarak alındı. Bu stantları belediye kendine mal edemez miydi? 

Evet; dediğiniz gibi o ahşap stantlar bir yıl kuruldu ve sonrada olmadı. Bu stantların kendi bünyemize kazandırsak bunların imalatını yapsak bence bunların kiralamaktan çok daha fazla maliyetleri bu ahşap stantların.  Artık bu stantların kiralanmaları çok daha ucuz. Şayet biz onları kendi bünyemizde yapsak bile bunları başka yerlere kiralamamız söz konusu olamaz. Çünkü festival yapan bütün belediyeler hangi partiden olursa olsun bizim kardeş belediyelerimizdir. Biz bunlardan para alamayız ve almamızda mümkün değil. Giden malzemede geri gelmez. Gelirse de hasarlı gelir. Onun için de kiralama yolu en güzel yoldur.

Sayın Başkanım; Üretici pazarına projeler yolu ile daha güzel ve kaliteli stantlar yapılabilir mi ? Bakın bizim üretici pazarımızın bulunduğu alan çok güzel bir alan. Şuanda orayı düzenlemek ve masraf yapılacak bir durumu yok. Belki pazarcı tezgahları yenilenebilir ve daha modern hale getirilebilir. Bunu kalkınma ajansına, KOSGEB’e başvurulabilir yani buraya kim kredi verecekse oraya başvurulabilir ve pazarcı tezgahları daha portatif ve daha göze hoş görülü yapılar olabilir. BU fikrinize katılıyorum. Ancak şuan orada gayet güzel bir Pazar devam ediyor. İtirazlar ve sıkıntılar da bitti gibi. Herkes de alıştı ve o pazarında diğer pazarı etkilediğine ben inanmıyorum.  Bu pazarın alıcı kitlesi çok daha az bir kitle ve genel olarak vatandaş yine perşembe pazarına gidiyor.

Sayın Başkanım; Babaeski için bundan sonraki düşünceleriniz nedir? Avrupa Kenti yapmak için projeleriniz nelerdir?

Şimdi Babaeski’de vergi Dairesi binamız yapılıyor ve bitmek üzere.  Adliye sarayımız ada bu yıl başlanıyor. 2017 yılında başlanacak. Adalet bakanlığı yetkilileri geldi ve bizim Adalet Bakanlığına hibe ettiğimiz yere yapılıyor. Orası da İlçe Emniyet Müdürlüğümüzün yanı. Mevcut Kaymakamlık binamızın depreme dayanıksız raporu geldi ve şimdi de bir kaymakamlık binasına ihtiyacımız var.  Yeni Devlet Hastanemiz yapıldı ve faaliyette hatta bu yörenin bu bölgenin en güzel hastanesi.  Öncelikli olarak bir Kaymakamlık binasına ihtiyacımız var, birde terminal binasına ihtiyacımız var.

Sayın Başkanım;  Terminal Binamızın yeri belli mi?

Yeni terminal binamızın yeri şuan belli değil. Bizim yapmak istediğimiz yani Edirne yolu üzerinde ki, çevre yolu üzerindeki yere karayolları sıcak bakmıyor. Karayolları oraya zorluk çıkarıyor. Oranın iznini vermedi ve orada büyük bir sıkıntımız var. Şuanda beklemedeyiz ve yeni terminal binamızın yeri belli değil. Mevcut terminalimizde çok yetersiz. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde orada bir kaza oldu. Çok şükür can kaybımız yok, yaralımız yok ama olabilirdi de. Orası gerçekten çok eski ve devamlı dereye doğru kayan binalar bunlar. Bunu derhal değiştirmemiz gerekiyor ama bu konuda ileride yine adımlar atacağız. Tahmin ediyorum en kısa zaman diliminde terminal konusunu da çözeceğiz.

Sayın Başkanım; projeleriniz arasında dere ıslah çalışmalarınız vardı. O projeniz hangi aşamada?

Dere ıslah çalışması yani şeytan dere ıslah çalışmaları ile ilgili olarak protokolü imzaladık. Dere ıslah çalışması ile ilgili dediğim gibi protokolü imzaladık. Ancak bu hava şartlarında dere ıslah çalışmalarının yapılması mümkün değil. Tahmin ediyorum bahar geldiğinde de bu ıslah çalışmalarına başlanacaktır. Bu dere ıslah edilecek.

Babaeski Trakya’nın en güzel şehri haline gelecek. Babaeskililer sabrettiler ve bizlere destek oldular. Altyapı çalışmalarımız bitti. Ben bütün Babaeskililere bu sabırlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu sene Babaeskililere çok büyük sürprizlerimiz var. Festivalimiz ile birlikte bu sene bütün açılışlarımızı yapacağız. Bizler bu güne yaptığımız hizmetlerin hiç birinin açılışını yapmadık. İçme suyu, Pis su kanalı, atık su kanalı, debi merkezimiz, arıtma tesisimiz, tarihi binalarımız, özel idare binamız bütün bu açılışlarımızı bu yıl yapacağız ve Babaeskililere çok güzel hizmetlerimiz devam edecektir. Ve hep beraber bunları kutlayacağız. DSC_0079

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com