Ana Sayfa Gündem 29 Ocak 2017 932 Görüntüleme

  ATATÜRKÇÜ, YÜREKLİ VATANSEVERLER

 

Haber: Aydın BİLGİLİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şubesi “Demokrasi Haftası” dolayısı ile bir anma programı düzenledi.

Şube binasında düzenlenen anma programı Tüm Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

24 Ocak 31 Ocak tarihleri arasında ki haftanın Demokrasi Haftası olarak karar verilmesinin ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şubesinde düzenlenen etkinlikte bir açıklama yapan Şu Başkanı Binnur Güdücüler aradan tam 24 yıl geçti diyerek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

24 Ocak 1993’te öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da öldürülen Atatürkçü Düşünce Derneği kurucusu Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümleri 24 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasındaki haftanın, demokratik kitle örgütleriyle birlikte, “Adalet ve Demokrasi Haftası” olmasına karar verilmesinin üzerinden tam 24 yıl geçti.

1993 yılından bu yana düzenlenen bu hafta, demokrasi ve adaletin kurumsallaşması için el ele veren demokratik kitle örgütlerinin, yerel yönetimlerin, suskun kalmayan tüm aydınların ortak çabasıyla tüm Türkiye’de kutlanıyor,

Işığın getirdiği aydınlıktan, bilgiden ve gerçeklerden korkanlar, aydınlanmanın ışığının kitlelere ulaşmasını hep engellenmek istemişlerdir.

Karanlığın egemenliğinde direnenler, halkın yarınlarını çalanlar, bu korkuyla da sürekli baskı yaparlar, zulüm yaparlar ve ölüm emirlerini yağdırırlar.

Son otuz yıldır, aydınlanmanın ışığını topluma aktarmak isteyen bu ülkenin güzel insanları, aydınlarımız,

Gerçeği halka aktarmak isteyen gazetecilerimiz, bilimsel bilgiyle ülkesinin sorunlarına çözüm olan, haksızlıklara karşı durmayı görev bilecek yeni nesilleri yetiştirmek isteyen öğretim üyelerimiz,

Aydınlıktan korkanların verdikleri emirlerle baskı ve zulüm görmüşlerdir.

Arkalarında dul eşler, öksüz ve yetim çocuklar, acılı ana babalar bırakarak öldürülmüşlerdir.

Demokrasi şehitlerimizden Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ve Bir çok aydınımız, Türk Ulusunu aydınlattıkları için Türkiye Cumhuriyetini yok etmek isteyen güçler tarafından haince katledildiler.

Gerek Uğur Mumcu ve gerekse Muammer Aksoy Atatürkçü düşüncenin gerçek savunucuları idiler. Laiklik ve hukukun üstünlüğünü, ulusal bütünlüğü savunarak, kalemleri ile Türk halkın gerçekleri öğrenmesini sağlıyorlardı. Onun için öldürüldüler.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, aydınlanmanın ışığının kitlelere ulaşması, her devirde karanlık güçler tarafından hep engellenmek istenmiştir.

“Faili meçhul” cinayetlerin acısını toplumca yaşadığımız ülkemizde, ’Faili meçhul” cinayetlerine bilinçli bir şekilde karşı koymak aydın olmanın bir gereğidir.

Bu Ülkede Cumhuriyeti, Demokrasiyi, Barışı, Adaleti,  Bilimi, Sevgiyi, isteyen yurttaşlarımızın çoğalmasıyla tam anlamıyla istediğimiz ülkeye kavuşabiliriz.

Bütün Aydınlanma şehitlerimize ALLAH tan gani gani rahmet diliyoruz, minnet ve şükranla anıyoruz.

Yapılan konuşmaların ardından anma programı hazırlanan slayt gösteri ile sona erdi.

DSC_0020 DSC_0015 DSC_0012 DSC_0006 DSC_0003 DSC_0006

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.