Ana Sayfa Gündem 19 Ocak 2017 930 Görüntüleme

ŞEKERPANCARINDAN VAZGEÇMEYİN

 

Haber: Aydın BİLGİLİ

S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Alpullu Şeker Fabrikası hakkında bir basın açıklaması yaptı.

S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu adına yapılan basın açıklamasında şunlara yer verildi;

1926 yılından bugüne kadar Kırklareli-Edirne-Tekirdağ-Çanakkale-İstanbul ili sınırları içerisinde bulunan şekerpancarı üreticilerinin ve bölgemizin gözbebeği olan tarihi mirasımız Alpullu Şeker Fabrikası ne yazık ki son 3 yıldır faaliyette bulunmamakta, bacası tütmemekte, bu durum sosyal ve ekonomik kayıpları beraberinde getirmektedir. Konu ile ilgili olağanüstü çabalar ve girişimler sarfedilse de, hammaddesi şekerpancarı olan fabrikanın yetersiz ekime bağlı olarak istenilen taahhüde ulaşamaması bugünkü sonuçları doğurmuştur. Geçtiğimiz yıllarda Kooperatifimizce 5 adet pancar hasat makinası temin edilmiş olup, destek amaçlı ücretsiz olarak çiftçilerimizin kullanıma verilmiştir. Diğer yandan köy çalışmaları yapılmış, şekerpancarı ekiminin yapılması konusunda çitçilerimiz bilgilendirilmiştir. Ancak Şeker Fabrikasının çalışabilmesi için istenilen tonaj maalesef sağlanamamıştır. Bu süreçte bölgelerde yer alan pancar alım kantarlarının kapatılması olumsuzluklara yeni bir halka eklemiştir.

Konu ile ilgili olarak S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Ramis Özgen;  12 Ocak 2017 Perşembe günü Ankara’da Türk Şeker yetkilileri ile temaslarda bulunmuş, şayet bu ekim döneminde 150.000 tonluk taahhüt tamamlanırsa fabrikanın açılacağı ve kapanan kantarların tekrar aktif hale getirileceği yönünde sonuca ulaşılmıştır. Diğer yandan mülki amirlerimizin, siyaset ayrımı olmaksızın tüm bölge milletvekillerinin, siyasilerin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının   bölgesel sorunun giderilmesi için  yapmış oldukları girişimleri, fabrikanın çalışması yönünde ümit verici sonucun oluşmasında önemli rol oynamıştır. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Bu süreçte Türk Şeker tarafından Alpullu Şeker Fabrikası Müdürlüğünden  23 Ocak 2017 Pazartesi gününe kadar ön taahhütteler istenmiştir. Çok kısa bir süre zarfında bu taahhütlerin verilmesi ve 150.000 tona ulaşılması  oldukça önem taşımaktadır. Çitçilerimizle beraber fabrikanın çalışabilmesi için yeterli ekim alanına ulaşmamız için maksimum çabayı ve özveriyi tek vücut halinde  hep beraber sağlamak zorundayız. Pancar Ekimi yapacak olan çiftçilerimizin Pancar Bölge Şeflikleri ve çavuşları ile irtibata geçerek 23 Ocak 2017 tarihine kadar taahhütlerini vermeleri gerekmektedir.

Taahhüt verme süresinin uzatılması yönünde, siyasi ayrım olmaksızın tüm bölge milletvekillerimizin de yaptığımız girişimlere destek olması yönündeki temennimiz ile kamuoyuna saygı ile duyurulur.DSCF0311

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

ZORTUL 54. YAŞINA MERHABA DEDİ

ZORTUL 54. YAŞINA MERHABA DEDİ

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.