Ana Sayfa Gündem 24 Mart 2017 893 Görüntüleme

18 YAŞINDA SİGARA ALAMAYAN VATANDAŞ MİLLETİN VEKİLİ OLACAK

DSC_0086 DSC_0058
(Haber : Aydın Bilgili)
Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili ve Babaeski İlçe Örgütü referandum çalışmaları kapsamında ki köy ziyaretlerine devam ediyor.
Cumhuriyet halk partisi Kırklareli Milletvekili ve İlçe Örgütü 16 Nisanda yapılacak Referandum çalışmaları kapsamında yürüttükleri köy gezilerinde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanmaya devam ediyor.
Referandum çalışmaları kapsamında yapılan köy gezilerine Taşağıl Köyü, Yeniköy Köyü ve Karamesutlu köy gezileri devam ettiler. Yapılan Köy gezilerine Cumhuriyet halk Partisi Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, İlçe Başkanı Erol Mutlu, İl Genel Meclis Üyesi ve Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tukay Topal, Taşağıl Köyü Muhtarı Zafer Çevik ve partililer katıldı.
Cumhuriyet Halk partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Referandum konusunda Türkiye Genelinde ki tüm muhtarlara birer mektup yazarak gönderdiği mektupları ilçe başkanları köy ve mahalle muhtarlarına tek tek teslim eden ilçe Başkanı Erol Mutlu mektup tesliminde yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Bu gece ki ziyaretimizin sebebine biliyorsunuz. Önümüzde bir referandum var. Bu referandum çalışmaları kapsamında Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bütün köy ve mahalle muhtarlarımıza iletilmek üzere bizlere mektuplar gönderdi. Bizlerde ziyaret ettiğimiz her köyde bu mektupları muhtarlarımıza sizlerin huzurunda sunuyoruz. Bunda ki amacımız ise sizlerin de haberdar olmasını sağlamak. Ben bu vesile ile sizlerin huzurunda sayın muhtarımıza Milletvekilimiz ile birlikte takdim ediyorum.
Bakın 16 Nisan tarihinde yapılacak olan Yeni Anayasa oylaması yani referandum kapsamında aslında pek konuşmaya gerek yok. Bu referandumdan şayet evet çıkacak olursa ülkemizin nereye gideceği ap açık ortada. Bakın bu referandum çalışmaları kapsamında söylenen ve hayır diyecek vatandaşlar söylenen sözlere bakın. Şayet bu referandum da hayır diyenler 15 Temmuz darbe girişimcileri ile bir sayarım, FETÖ örgütü ile bir sayarım, İŞİD terör örgütü ile bir sayarım diyorsa işte o zaman söylenecek söz bitiyor. Ben şimdi burada yani Taşağıl köyünde evet oyu verecek olan vatandaşlarıma soruyorum. Bu referandumda hayır diyecek olan arkadaşlarınızdan hiç birini her hangi bir terör örgütü ile birlikte hareket ettiğini gördünüz mü? Vatana ihanetini gördünüz mü? Şayet bunları böyle bir durum içerisinde gördüğünüz halde şikâyet etmediyseniz işte siz o zaman vatana ihanet etmiş sayılmıyor musunuz?
Bakın Referandum da Hayır diyecek olanlar için suçlamalarda bulunan iktidar sahipleri daha düne kadar saydıkları bu örgütler ile el ele kol kola yürümediler mi, aynı yağmur altında ıslanmadılar mı, ya da çeşitli açılışları birlikte yapmadılar mı. Peki şimdi ne oldu da bunların arası açıldı ve referandum da hayır oyu vereceklere vatan haini demeye çalışıyorlar. Bu kabul edilecek bir durum değildir. Asıl vatan hainleri sayılan bu terör örgütlerine zamanında kucak açanlar ve onları devletin içine alanlar değil midir. Onlar istediği kadar hayır oyu vereceklere vatan haini desinler dursunlar. Bizler hayır diyeceğiz. Çünkü vatan haini değil bizler vatansever vatandaşlarız.
Bakın oylanacak olan Yeni Anayasa maddelerinden bir diğeri de şu. Seçilme yaşının 18’e indirilmesi Şimdi 18 yaşındaki bir çocuğun eline 10 lira para verip sigara almaya gönderseniz bakkal ona yaşı uygun olmadığı için sigara vermez. Ama bunlar 18 yaşında ki birini milletvekili yapabilecekler. Peki neden bu böyle . Efendim vekil sayısı çok olursa daha iyi çalışırlarmış ve vatandaş daha çok vekilini görebilirmiş. Efendiler bizlerin inanacağı bir yalan söyleyin. Kimin çocukları 18 yaşında Milletvekili seçilir hiç düşündünüz mü? 18 yaşındaki bir çocuğun yeri meclis değil, eğitim kurumlarıdır. Onu milletvekili yapmadan önce çağdaş eğitim alacağı okulları hazırlayacaksın. Sen onu donatacaksın ki ondan sonra o çocuk milletvekili de olsun, bakan da olsun başbakan da olsun. Kimsenin itirazı yok.
Bakın bir diğer madde ise şu, Milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkarılması. Siz milletvekillerinin yetkilerini tırpanladıktan sonra değil 600, 6 bin de olsa ne iş yapacaklar?” Milletvekillerini kendin belirleyeceksin, bakanları kendin belirleyeceksin Kanun Hükümde Kararnameleri sen yapacaksın, meclisin hiçbir fonksiyonu olmayacak ve milletvekili sayısı 600 olacak. Milletvekilleri seni yargılayamıyor bile, Kanun yapma yetkisi bile yok. Peki bu 600 vekil ne iş yapacak. Ya da sonradan eklenen 50 milletvekili kimlerden olacak.
Erol Mutlu’nun ardından vatandaşlara hitap eden Milletvekili Türabi Kayan ise “Bin 400 liralık asgari ücreti bir gecede 400 liraya indirir arkadaşlar. Hiçbir şey yapamazsınız. Hiçbir yere de şikayet edemezsiniz” diyerek konuşmasının devamında şunlara değindi; “Çünkü olağanüstü halle verilen her karar kanun hükmündedir ve anayasa hükmündedir. Türkiye’yi böyle berbat bir durumla karşı karşıya bıraktılar. Ama Türkiye bundan kurtulacaktır. Kiminle mi? Sizlerle. Kanımızı dökmeden, canımızı vermeden bir tane dahi mermi atmadan ama gidip sandığa oyumuzu atarak bu işi başaracağız. Biz bu işi daha önce de başardık. Bizi 13 vilayete sıkıştırmışlardı. Ama Mustafa Kemal gibi muhteşem bir insanla biz onların dediklerine uymadık. Sizin istediğiniz gibi değil, bizim dediğimiz gibi olacak dedik ve bugünkü Türkiye’yi kurduk. Bugün de bizim istediğimiz gibi olacak diyeceğiz. “HAYIR” diyeceğiz. O zaman da Dünya’nın 16. değil, 10., 5., hatta birinci ekonomisi en yüksek ülkesi olma yolunda ilerleyeceğiz.
Bizim çiftçimizin, işçimizin bu kadar problemi varken nerden çıkıyor bu Anayasa değişikliği? Çünkü bizim ülkemizi bölmek istiyorlar ve aceleleri var. Çünkü Irak’ın işini bitirdiler, suriye’nin işini bitirmek üzereler, Libya’nın Mısır’ın işini bitirdiler sıra Türkiye’ye geldi. Türkiye’yi en zayıf noktasından yakaladılar şimdi. Nedir o? Türkiye bir kişiye tapar hale geldi. O tapılan kişi’yi şimdi Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, İngiltere ve Rusya Türkiye’de başkan yapmak istiyorlar. Bir r kişide bütün yetki toplansın istiyorlar. Valiyi, kaymakamı, emniyet müdürünü, rektörleri, ordunun bütün komutanlarını o atasın istiyorlar. Türkiye’de ne kadar devleti yönetecek organ var ise hepsini kendisi atasın istiyorlar. Bir kişiye bağladınız hepsini. O bir kişiyi korkuttuğunuz zaman ne olur?
Benim en tehlikeli gördüğüm 4 madde var. Bir tanesi Cumhurbaşkanına eyalet kurma yetkisi veriyor. Bütün vilayetleri kapatma yetkisi veriyor. Bir tanesi Cumhurbaşkanına başkomutanlık yetkisi veriyor. Bir tanesi Cumhurbaşkanına olağanüstü hal ilan etme yetkisi veriyor. Bir söz vardır; Bu kadar çok yetki evliyayı azdırır diye. Cumhurbaşkanına çok önemli bir yetki daha veriliyor; kendisi hükümeti kuracak, hükümetin bakanlarını milletvekillerinden de değil dışarıdan atayacak. Daha da tehlikelisi Cumhurbaşkanı başkan yardımcılarını kendisi atayacak. Halkın seçtiklerinden değil, meclisin içinden değil, kendisi atayacak. “

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.