Ana Sayfa Gündem 10 Nisan 2017 855 Görüntüleme

12 NİSAN DÜNYA KALP SAĞLIĞI HFTASI

Doktor Hakan Azatçam
Haber: Aydın BİLGİLİ
Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de 12 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası olarak kutlanıyor.
Dünya Kalp Sağlığı haftası kapsamında görüştüğümüz Babaeski Toplum Sağlığı MerkeziMüdürü Doktor Hakan Azatçam Gazetemize bir dizi açıklamalarda bulundu.
Doktor Hakan Azatçam “Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür” Diyerek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Dünyada eğitim ve gelir düzeyinin yükselmesi, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolünün sağlanması beklenen yaşam süresinin artmasına neden olmuştur. Yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığında artış meydana gelmektedir. Yaşlı nüfusun günümüzde giderek arttığı toplumumuzda,  çocukluk çağı hastalıklarından ziyade, yaşlı nüfusta görülen bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar daha çok görülmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı kalbi korumaya dikkat çekmek için her yıl 12-18 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Kadınlarda kalp damar (kardiovasküler)risk düzeyi erken yaşlarda daha düşük iken, yaşın ilerlemesi ile risk artmakta ve hastalıktan kadınlar ve erkekler eşit olarak etkilenmektedir.

Kardiyovasküler risk faktörleri; yaş ve cinsiyet, birinci derece akrabalarda erken yaşta kardiyovasküler hastalık öyküsü, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, stres, aşırı kilo, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabettir.

Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler  ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.
30 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

Sağlıklı kalmak,  kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;
•  Sağlıklı beslenelim
•  Düzenli fiziksel aktivite yapalım,
•  Tütün ve tütün ürünleri kullanmayalım,
•  Alkol kullanmayalım,
•  Kardiyovasküler riskimizi öğrenelim,
•  Kilolu veya obez olup olmadığımızı
•  Kan basıncımızı,
•  Kan şekerimizi ve
•  Kan lipidlerimizi öğrenelim ve hekim tavsiyelerine uyalım.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.