Ana Sayfa Gündem 21 Nisan 2017 869 Görüntüleme

YSK TARAFINDAN ŞAİBE KARIŞTIRILAN BU REFERANDUM SONUÇLARINI ONAYLAMIYORUZ VE KABUL DE ETMİYORUZ”

18010988_1476503899075469_565871750561301390_n
Gerçekleştirilen referandum sonrası Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Babaeski İlçe Örgütü İlk toplantısı İlçe parti binasında yaptı.
Haber: Aydın BİLGİLİ
İlçe binasında yapılan ve tamamı referandum sonuçlarına ve sonrasında yapılması gerekenlere ayrılan toplantıya; CHP Kırklareli Milletvekilleri Türabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu ve çok sayıda partili katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Erol Mutlu şunları aktardı; “Olağanüstü halde olağan baskılara rağmen hayır diyen, demokrasiyi özümsemiş bütün yurttaşlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu çok zorlu yarışta devletin bütün imkanlarını hoyratça kullanan bir partiye karşı mücadele ettik. Bunların neler olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanları zorlayan, korkutan ve bunaltan bir baskı uygulandı. nHer şeye rağmen vicdanının sesini dinleyen, boyun eğmeyen, Cumhuriyetin kazanımlarını ve değerlerini bilen kararlı bir topluluk bunlara dur dedi. YSK’nın sağladığı bir at ile Üsküdar’ı geçmeye çalıştılar. Ama onu da beceremediler.Hele ki Trakya’ya hiç yanaşamadılar. Sayın Cumhurbaşkanının siyasete devam etmesini sağlayan ve onu milletvekili yapan Siirt bile Ona tek adam olamazsın yanıtını verdi. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır gibi bir çok Büyükşehirde halk kral çıplak diyebildi.
Daha önce halkın iradesine ipotek koymak istiyorlar diye demiştim. Ama ne yazık ki ipotek değil halkın iradesini rehin aldılar. Ben Kırklarelimizi Türkiye’de 3.’lük koltuğuna oturtan İl Başkanım ve Yönetim kurulunu ve milletvekillerimizi bu başarılarından dolayı kutlamak istiyorum. Trakya’daki en yüksek hayır oyunu almak da biz Babaeskililere kısmet oldu. Bu başarıda hiç kuşkusuz en büyük destek Sayın Belediye Başkanımız Abdullah Hacı’dan geldi.
Gittiğimiz her köyde bizi en güzel şekilde ağarlayan muhtarlarımıza ve gece gündüz demeden bizi takip eden gazeteci arkadaşlarımızı canı gönülden kutluyorum. Babaeski’de kurulan 117 sandıktan hiç birinde Evet oyları Hayır oylarını geçemedi.”
Ardından konuşan Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez ise; “Bir referandum sürecini daha hep birlikte atlattık. Ben başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun üstün bir çabasıyla, genel başkan yardımcımız, parti meclisimiz, milletvekillerimiz, tüm örgütlerimiz sayesinde mükemmel bir çalışma ortamı sağladık. Sadece parti içi kırgınlıkların giderilmesinin yanı sıra, hayır platformu için çalışan diğer partilerle de eş güdümlü çalışmayı başardık. Bu çalışmamız özellikle de Babaeski’de oylarıyla bizleri zirveye taşıdı. Beldemde de yüzde 80 Hayır Oyuyla Büyükmandıra halkı da politikalarımıza vermiş olduğu desteği göstermiş oldu” sözlerini dile getirdi.
CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur da konuşmasında; “ Sahibi belli olmayan bir önergeyle Türkiye Cumhuriyetinin rejimini değiştirmeye yönelik bir hareket başladı. Arkasından bunun içeriğini halktan kaçıraraktan her türlü olumsuzluğu gerçekleştirerekten, sonrasında karar alma aşamasında her türlü şiddeti uygulayarak saygısızca ve ahlaksızca özürlü vekillere bile kadın vekillere bile şiddet uygulayarak tartıştılar ve karşımıza geldi.
Her türlü yasa dışılığı, her türlü devlet imkanının kullanılmasını hep birlikte yaşadık. Ettikleri yemine bile sadık kalmayarak bir süreç yaşandı. Bu süreç devam ediyor. 16 Nisan’da karşı karşıya geldiğimizde devletin değil, bir siyasi partinin toplumsal kurum kimliği ile yandaş seçim kurulu YSK devreye girdi ve böyle bir kararı çıkardı. Burada çok güzel bir tezgah kurulmuş. Oyların açılmasıyla birlikte görünen açık üzerine oylama daha devam ederken YSK kararını dile getirdi; Mühürsüz zarflar ve pusulalarda kullanılabilir. Oysa ki o sabah bunun hukuka aykırı olduğu dile getirilmesine karşılık. Ardından Anadolu Ajansı’nın ki devletin ajansıdır; bizlerin sizlerin verdiği vergilerle yaşamsallığını sürdüren bir ajanstır ve kanıksatma çalışmaların başladılar. Daha sonra YSK’nın veri giriş çıkışıyla ilgili bir donma yaşandı. İşte bu arada vurucu darbe geldi. Ve o vurucu darbe çerçevesinde de tamamıyla hukuk çiğnenerek ki Yüksek Seçim Kurulu uygulayıcıdır, denetçidir. Bu tamamen devre dışı bırakılarak yandaş seçim kurulu işleviyle seçimin üzerine gayrı meşruluk düşürdüler. Biz bu referandum sonuçlarını onaylamıyoruz ve kabul de etmiyoruz arkadaşlar. Onlar kendi hukukları kendi anlayışları içerisinde bunu dikte edecekler ancak biz bu halk oylamasını kabul etmiyoruz. Gayrı meşru bir halk oylaması olarak nitelendiriyoruz. Partimiz gereğini yapmıştır. Hukuki anlamda meşru zeminlerde bu hak arayışı devam edecektir. Kaygılıyız çünkü rejimi değiştirmek gibi bir anlayışa sahipler. Trakyalılar bu doğrultu da Türkiye Cumhuriyetinin bekçisi olma rolünü yerine getirmişlerdir. Gereken yanıtı vermişlerdir. Bundan sonra Cumhuriyet’in bekçisi rollerini devam ettireceklerdir” ifadelerine yer verdi.
Ünal Başkur’un ardından söz alan CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ise karamsarlığa yer yok diyerek şunları aktardı; “ Bir referandum geldi geçti ve bizim istediğimiz olmadı. En azından sahada kazanmış olduğumuz bir seçimi maalesef masa başında kaybettik. Bundan sonrasında olmaması için neler yapılması gerekli daha iyi irdelememiz gerekiyormuş. Çünkü biz YSK’yı unutmuşuz. Onların böyle bir tavır alabileceğini onların adil olmayan bir karara verebileceğini atlamışız maalesef.
Öncelikle şunu belirteyim ki burada Babaeski’nin hakkını teslim etmek istiyorum. Kırklareli’nin hakkını vermek istiyorum ki çünkü bütün özverisiyle çalıştılar ve bu sonucu aldık. Daha önce ki seçimlerde yüzde 87 olan katılım oranını yüzde 90’lara taşımasını da bildi. Bu da bizim için gururlandırıcı. Evet canımız sıkıldı ama enseyi karartıp oturmak da yok. Ne yapmamız gerekiyorsa mücadelemize hep beraber devam etmemiz gerekiyor arkadaşlar. Bunun başka yolu yok. Birilerine bu ülkeyi bırakacak, birilerine bu ülkeyi peşkeş çekecek halimiz de yok. Olağanüstü hal kapsamında özellikle Güneydoğu da sandık görevlilerini gözetim altına aldılar. 10 bin sandığın içi boşaltıldı ve o boş sandıklar evet oylarıyla dolduruldu. Bu seçimde görüldü ki bu ülkede hala namuslu, hala ar damarı çatlamamış , bu ülkede oyuna sahip çıkan çocuklarımızın ve torunlarımızın oyları ne olacak diye düşünen yüzde 54 insan var. Oraya yansımasa bile. Bugünkü sonuçlar 54’e 46’dır. Kim ne derse desin. Bu ülkenin insanı sahip çıktı ama masa başında dönen olaylardan dolayı da maalesef bu hale geldi. Baktığımızda 30 tane büyük ilimiz var. 17 tanesinde hayır çıktı. Ona rağmen yine kaybedildi. Ben bunu kabul etmiyorum. Kabul etmemiz de lazım. Dirençli olacağız. Ne olacak şimdi diyip üzülmekle bu işler olmaz, mücadele şart. Burada da mücadelenin motor vazifesini yapan Cumhuriyet Halk Partisidir, Sivil toplum Örgütleridir, vatandaşlardır. Bundan sonraki süreçte daha derli toplu, daha programlı, birbirimizi kırmadan ve bu yüzde 49’u da koruyarak ve bu yüzdeye katkı sağlamış, sivil toplumları, partileri vatandaşları kim olursa olsun onları da kucaklayarak 2019 yılına hazırlanmak lazım şimdiden.
Sayın Cumhurbaşkanının referandum sonuçlarının ardından yaptığı konuşmada surat ifadesinden hiç de memnun olmadığı görülmektedir. Ben buna sonun başlangıcı diyorum. Sonun başlangıcı geldi ve gidecekler. Bu ilk gidişat da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başlayacak. İlk önce o gidecek çünkü. Bunu görüyorum. Ben düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışırsan Türkiye’nin önünü gelecek zamanlarda aydınlık görüyorum. Ve bu aydınlık günler gelecek seçimlerde olacak.
Ben sizlerle gurur duyuyorum, Onur duyuyorum. Kırklarelili olmaktan, onlar gibi yaşamaktan, onlar gibi nefes almaktan gerçekten mutluyum. Kırklarelili olmanın ayrıcalığını seçim sonuçları geldiğinde bir kez daha tattım. “
Toplantıda son olarak konuşan CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan ise; “ 16 Nisan Türkiye’nin bir dönüm noktasıydı. Bu dönüm noktasıyla Türkiye karanlığa mı gidecek aydınlık yolunda devam mı edecek göreceğiz. Bu dönüm noktası 51’e 49 gibi hakkaniyeti olmayan bir oranla sonuçlanmıştır. Adaletsizliği önlemesi gereken YSK’nın maalesef daha seçim başlamadan adaletsizlik yapacağını zaten işaret etmiştir. Onun için burada gösterdiğimiz gayret her türlü takdire şayandır. Bu halk oylamasını bizim açımızdan başarısızlık olarak görmüyorum. Tersine büyük bir başarı olarak görüyorum. Çünkü burada Türkiye’nin 1923’ten bu yana çizdiği yolda ilerlemeye kesin kararlıdır. Halkın iradesi üstün gelmiştir. Bu halkın üstünlüğünü YSK karalamıştır ve büyük bir şaibe yaratmıştır. Bu onların hiçbir zaman başını kaldırıp dik tutacağı bir ortama götüremeyecektir. Çünkü hırsızın düzenbazın sahtekarın başı hiçbir zaman dik gezemez. Ama bizim de bu konuda yapmamız gerekenler var. Asıl başı dik gezenler biz olacağız. Çünkü dürüstlük de bizde, çalışkanlık da bizde, ahlak da bizde, erdem de bizde ama mücadele azmi de yine bizde. Böyle azimkar bir toplumun bileğini kimse bükemez. Bundan sonraki çabalarımızın tamamen buna yönelik olması, hiçbir zaman buna bir mağlubiyet gibi bakmamamız ve bundan sonraki bütün gayretimizle hırsızı göstermek olmalıdır. Fırsat buldukça hırsız var diye bağıracağız arkadaşlar. Çünkü bu toplumun iradesini çalan hırsızlar var” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Üsküp sokaklarına neşe geldi

Üsküp sokaklarına neşe geldi

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.