Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Sağlık 28 Haziran 2016 955 Görüntüleme

Yirmi beş yaşından önceki borçlardan vazgeçildi !

Yirmi beş yaşından önceki borçlardan vazgeçildi ! 

 Babaeski Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Özcan Armağan, 60 (g) kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının 25 yaşından önceki prim borçlarının tahsilinden vazgeçilmesi hakkında gazetemize bilgilendirmede bulundu.

 Babaeski Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Özcan Armağan’ın verdiği bilgiler şu şekilde;

‘’14/4/2016 tarihli ve 6704 sayılı ”65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 26/4/2016 tarihli ve 29695 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanunun 19 uncu maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa geçici 69 uncu madde eklenmiş olup bu maddede “ Bu maddenin yayımı tarihinden önce 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilir. Bu maddenin yayımlandığı tarihe kadar söz konusu süreler için ödenmiş olan primler iade ve mahsup edilemez.” Hükmü yer almaktadır.

Geçici 69 uncu Madde Hükmüne İstinaden Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarının tahsilinden Vazgeçilecek Olan Sigortalıları

Bu madde hükümlerinden, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında (kısmi süreli 60/g dahil) genel sağlık sigortalısı sayılıp tescil başlangıç tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği 26/4/2016 tarihinden önce olan kişiler yararlanacaktır. Söz konusu kişilerin, geçici 69 uncu maddenin yürürlük tarihinden önceki dönemleri kapsayan ve 25 yaşını geçmemek kaydıyla, 25.4.2016 (dahil) tarihinden önceki ödenmemiş prim borçlarının tahsilinden vazgeçilecektir.

                Bu madde hükümlerinden, yararlanma hakkı olanların tespitinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus; tescil başlangıç tarihinin maddenin yürürlük tarihinden önce olup olmadığı husussudur. Tescil başlangıç tarihi maddenin yürürlük tarihinden önce olanların 25 yaşından önceki dönemleri kapsayan ve maddenin yürürlük tarihi olan 26/4/2016 tarihinin geçmemek kaydıyla ödenmemiş prim borçları bu kapsamda değerlendirilecektir. Bu madde kapsamındaki genel sağlık sigortalıların 25 yaşından önceki dönemleri kapsayan primleri daha önceden ödenmiş ise bu primlerin iade yada mahsup edilme imkanı bulunmamaktadır.

                Örnek : 4/6/1995 tarihinde doğan, 15/6/2014 tarihinden itibaren Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) kapsamında genel sağlık sigortalısı olan (A) kişisinin, tescil başlangıç tarihinin geçici 69 uncu maddenin yürürlüğe girdiği 26/4/2016 tarihinden önce olması nedeniyle, (A) kişisinin 25/4/2016 tarihine kadar ödenmemiş tüm borçlarının tahsilinden vazgeçilecek olup, 26/4/2016 tarihinden sonraki ödenmemiş prim borçları takip ve tahsil edilecektir.

Örnek: 10/2/1992 tarihinde doğan ve 15/6/203tarihinden itibaren Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) ben di kapsamında genel sağlık sigortalısı olan (B) kişisinin, tescil başlangıç tarihinin geçici 69 uncu maddenin yürürlüğe girdiği 26/4/2016 tarihinden önce olması nedeniyle söz konusu madde hükümlerinden yararlanma hakkı bulunmaktadır. Yapılan inceleme neticesinde bu genel sağlık sigortalısının 16/6/2013 – 31/12/2014 tarihleri arasındaki primlerini ödediği 1/1/2015 – 25/4/2016 tarihleri arasındaki ödenmemiş primlerinin tahsilinden vazgeçilecektir. Söz konusu sigortalının 25 yaşından önceki dönemleri kapsayan ve dah önceden ödenmiş olan 15/6/2013 – 31/12/2014 tarihleri arsındaki primlerinin iade yada mahsup edilme talebi dikkate alınmayacaktır.

 

              Geçici 69 uncu maddenin yürürlüğe girdiği 26/4/2016 tarihinden sonra herhangi bir nedenle, geriye doğru tescil işlemi yapılıp tescil başlangıç tarihi maddenin yürürlük tarihinden önce olanlar da bu madde hükümlerinden yararlanabilecektir.

Geçici 69 uncu Maddenin Yürürlük Tarihinden Önce Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarını 6552 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırmış Olanlar

               Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalısı olanların, 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin 6552 sayılı Kanuna göre peşin ödeme seçeneği ile yapılandırılmış ve ödenmiş olması halinde, ödenmiş olan primlerin iade veya mahsup edilme imkanı bulunmamaktadır. Genel sağlık sigortası prim borçlarının taksit seçeneği ile yapılandırılmış olması halinde, öncelikle ödenmiş olan taksit miktarları 6552 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlarına en eski aydan başlamak üzere aktarılacak, sonra 25 yaş öncesi dönemine ait olup ödenmemiş prim borçlarının tahsilinden vazgeçilecek, geçici 69 uncu madde kapsamına girmeyen ödenmemiş prim borçları için ödeme planı daha önceden tercih edilen taksit sayısına göre Kurumca sistem üzerinden resen güncellenecektir.

Geçici 69 uncu Madde Hükümlerinden Yararlanmayacak Kişiler

                60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortası tescil başlangıç tarihi, geçici 69 uncu maddenin yürürlük tarihi olan 26/4/2016 tarihinden sonra olanların, bu madde hükümlerinden yararlanma imkanı bulunmamaktadır.

                Örnek : 13/3/1994 tarihinde doğan ve 15/7/2013 tarihinden itibaren Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olan (H) kişisinin, tescil başlangıç tarihinin geçici 69 uncu maddenin yürürlüğe girdiği 26/4/2016 tarihinden önce olması nedeniyle bu sigortalı söz konusu madde kapsamında değerlendirilecektir. Yapılan inceleme neticesinde adı geçen genel sağlık sigortalısının bütün primlerini ödediği ve herhangi bir borcu olmadığı tespit edilmiştir. Bu durumda, bu sigortalının geçici 69 uncu madde hükümlerinden yararlanma imkanı bulunmamaktadır. Ayrıca, söz konusu sigortalının 25 yaşından önceki dönemleri kapsayan ve daha önceden ödenmiş olan primlerinin iade ya da mahsup edilme talebi dikkate alınmayacaktır.

                Geçici 69 uncu madde, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalılarını kapsadığı için, 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamındaki yabancı uyruklu kişiler ile 60 ıncı maddenin yedinci fıkrası kapsamındaki yabancı uyruklu öğrenciler gibi başka bir kapsamda genel sağlık sigortası olanların prim borçları, bu madde kapsamında değerlendirilmeyecektir.

               5-  Geçici 69 uncu Madde Kapsamındaki Kişilerin Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmaları

               Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olup geçici 69 uncu maddesine göre prim borçlarının tahsilinden vazgeçilen genel sağlık sigortalıların, Kurumumuza sağlanan sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan faydalanabilmeleri için; Kanunun 67 maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi gereğince sağlık hizmet sunucusuna müracaat tarihinden geriye doğru bir yıl içinde 30 günlük prim ödeme gün sayısının olması ile(b) bendi gereğince de tahsilinden vazgeçilen prim borcu hariç 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcu bulunmaması şarttır.

              Örnek : 8/2/1990 tarihinde doğan ve 15/5/2013 tarihinden itibaren Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olan ve herhangi bir prim ödemesi olmayan (k) kişisinin, 25 yaşından önceki döneme ait 15/5/2013 – 7/2/2015 tarihleri arasındaki ödenmemiş prim borçlarının tahsilinden vazgeçilecektir. Söz konusu kişinin 25 yaşını doldurduğu 8/2/2015 tarihinden sonraki dönemde, 60 günden fazla prim veya prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla Kurumumuzca sağlanan sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan faydalanabilecektir.

         5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalılarının, tescil tarihleri üzerinde değiştirme ya da silme işlemi yapılmayacaktır. Ayrıca anılan madde hükümlerinden yararlanmak için başvuru şartı aranmayacak olup, il müdürlüklerimizce herhangi bir işlem yapılmaksızın MOSİP sistemi üzerinden Kurumca otomatik olarak işlem yapılarak söz konusu primlerin tahsilinden vazgeçilecektir. Genel sağlık sigortalıları, güncel borç bilgilerini Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden / Sosyal Güvenlik Merkezlerinden öğrenebilecekler ya da www.türkiye.gov.tr adresindeki e-Devlet uygulamasında yer alan “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” ekranından görüntüleyebileceklerdir.’’

Haber: Erhan ERTÜRK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.