Ana Sayfa Gündem 14 Aralık 2016 941 Görüntüleme

ÜRETİCİ SATIŞ NOKTASI ESNAFINDA ARTIK YÜZLER GÜLÜYOR

dsc_0014 dsc_0015 dsc_0016 dsc_0017 dsc_0018 dsc_0019 dsc_0021 dsc_0022Haber: Aydın BİLGİLİ

Pazartesi günleri Belediye Hal Dükkânları içinde kurulan Üretici Satış Noktasında satış  yapan üreticilerin halkın ilgisi üzerine yüzleri gülmeye başladı.

Babaeski Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyelerinin ortaklaşa aldıkları kara sonunda Pazartesi günleri hal içinde kurulan üretici Satış Noktasındaki üreticilere Babaeski halkı sahip çıkmaya başladı.

Kapalı pazaryeri esnafı tarafından kabul edilmeyen ve kapatılması için Belediye Başkanlığına şikayet edilen ancak yoğun talep karşısında sadece kapalı pazaryerinde açılması gündeme gelen fakat tüm bu itirazlara karşın Pazartesi günleri açılmaya devam eden üretici  Satış Noktasında satış yapan üreticiler halkın yoğun talebi karşısında yüzleri gülmeye başladı.

Pazartesi günü satış yapan üreticilerle görüştüğümüz artık para kazanmaya ve evlerimize ekmek götürmeye başladık diyen üreticiler ortaklaşa bir açıklama yaptılar.
Hal Dükkanları içinde kurulan Üretici satış noktası üreticileri ortaklaşa yaptıkları açıklamada şunlara yer verdiler.;

Öncelikle Belediye Başkanımız Av. Abdullah Hacı’ya bizler sahip çıktığı için çok teşekkür ediyoruz. Bakın bizler burada Üretici Satış noktası adı altında sadece kendi emeğimizin karşılığı ürettiğimiz ürünlerimizi satıyoruz.  Hiçbir arkadaşımız kabzımaldan aldığı ürünü satmıyor ve satamayacak. Öncelikle bizler buna izin vermeyeceğiz. Zaten burası Ziraat Odası ziraat mühendisleri tarafından sürekli olarak denetleniyor ve üretici olmayana burada zaten yer bile verilmiyor.

Bizler ürettiğimiz malları satıyoruz ve bu sayede evimizin geçimini sağlamaya, çoluk çocuğumuzu okutmaya ve ailemize bakmaya çalışıyoruz. Bizler üretici olarak bu malların üretimini yapıyoruz ve satışını da kendimiz yapmak istiyoruz. Bizler ürettiğimiz malımızın üzerine çok az bir kar payı koyup öyle satıyoruz ve halkımızda hem kaliteli hem ucuz ve hem de taze ürün alıyor.

Bizim mallarımızda asla zirai ilaç ve hormon yoktur. Burada bu tür malların satılmasına da izin vermeyeceğiz. Bizler daha önce ürettiğimiz malları bizlerden gelip kabzımallar çok ucuza alıp üzerine akıl almaz bir zam koyup yine bizlere satıyorlardı ama şimdi bu malları çok daha ucuz bir fiyata tüketiciye ulaştırabiliyoruz.

Hal içinde açılan bu üretici Satış noktasından hiçbir vatandaşımız rahatsız olmaz iken neden kapalı pazaryeri esnafı rahatsız oluyor onu da anlamış değiliz. İtirazlarına da bir anlam veremiyoruz. Bakın en basit bir itiraz şekline görelim. Neymiş pazartesi buraya gelen vatandaşalar perşembe pazarına gitmiyormuş ki hiç ilgisi yok. Bizler buraya traktör dolusu ıspanak ve ya pırasa getirmiyoruz ki. İnsanlar bizler bir iki günlük ihtiyaçlarını karşılıyorlar. İsteyen vatandaş yine Perşembe pazarına gidiyor ve oradan da yeşilliğini ve meyvesini alabiliyor.

Bizlerin burada sattığı meyvelerin hiç birinde ilaç ve mumlama ya da buzhane ürünü yoktur. Kendi imkan ve olanaklarımız ile saklamaya çalıştığımız ürünleri ve meyveleri satıyoruz ki kısa bizler burada vatandaşlarımıza sağlık satıyoruz.

Bakın başta da söyledik. Bizler üreticiyiz. Bunu da Babaeski Ziraat Odasına yaptırdığımız kayıtla belgelendiriyoruz. Burada üretici belgesi olmayan hiç kimse tezgâh açamıyor ve satış yapamıyor. Kapalı pazaryeri esnafı birde şunu söylüyor. Pazartesi günleri burada tezgah açan üretici Perşembe günü kapalı pazaryerinde tezgah açmasın. Bakın bizler her iki günde de toplam olarak 10kg ürün satamıyoruz. Sattığımız ürünlerle evimizin tuz ve yağ ihtiyaçlarını ancak karşılıyoruz.

Bakın sadece bu üretici satış noktaları Babaeski’de yok. Türkiye’nin bütün vilayetlerinde var. Birçok ilçe belediyeleri bu tür yerleri Trakya Kalkınma Ajansından kredi alarak yapıyor ki Babaeski Üretici Satış Noktasından çok daha modern ve çok daha sağlıklı bir şekilde yapıyorlar.

Bizlerde Babaeski vatandaşıyız ve bizlerde bu ülkede vergimizi veriyoruz. Bizler bu pazartesi günleri hal içinde açtığımız üretici satış noktasının kapatılmaması için tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Yeter ki Babaeski halkı bizlerin yanında olsunlar ve bizlere destek versinler. Bizler de onlara günlük taze ve sağlıklı ürünler satmaya özen gösterelim.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.