Ana Sayfa Gündem 19 Aralık 2016 1199 Görüntüleme

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN KIRKLARELİ’NE GELİŞİNİN 86. YIL DÖNÜMÜ PROGRAMI AÇIKLANDI

 

Haber: Aydın BİLGİLİ

Kırklareli Valiliği tarafından hazırlanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişinin 86 yıl dönümü programına göre

AMAÇ: Bu program Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 86 yıl önce Kırklareli’ni şereflendirdikleri gün olan 20 Aralık gününü, o günün havasını yaşatacak şekilde kutlamak ve milli duygularımızı canlandırmak amacıyla hazırlanmıştır.

 1. KAPSAM: Bu program Atatürk’ün Kırklareli’ni şereflendirdikleri günün, 86. Yıl Dönümü kutlama törenlerinde tespit olunan esasları, usulleri, hazırlık çalışmalarını, görevleri, ödev ve yükümlülükleri kapsar
 2. YASAL DAYANAK: Bu program 05 Mayıs 2012 tarih ve 28283 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği”ne uygun olarak hazırlanmıştır.
 3. TÖREN YERİ: 20 Aralık 2016 Salı günü Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişinin 86. Yıl Dönümü Çelenk Sunma Töreni, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı Atatürk Anıtı önünde; Kutlama Programı Atatürk Anıtı önünden kortej halinde yürünerek Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Salonu’nda yapılacaktır.
 4. TÖRENLER

A-ÇELENK SUNMA TÖRENİ VE KORTEJ:

 1. Saat 13.50’de protokolün ve törene katılan öğrenciler ile halkın Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndaki yerlerini almalarını takiben saat 14.00’de Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Baskınlığı çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunulacaktır.
 2. Saygı duruşunun ardından öğrenciler ve halkla birlikte İstiklal Marşı söylenecek, İstiklal Marşı eşliğinde şanlı bayrağımız Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi’nden görevlendirilecek bir kız ve iki erkek öğrenci tarafından göndere çekilecektir.
 3. Atatürk Anıtı önündeki Çelenk Sunma töreninin sona ermesini takiben, protokol, halk ve öğrenciler İstasyon Caddesi’nden yürüyerek kortej halinde Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’na intikal edecektir. Milli birliğimizi sembolize eden büyük bir bayrak, Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi tarafından görevlendirilecek 20 öğrenci tarafından taşınacaktır. Gerek bu öğrencilerin ve gerekse beraberindeki diğer öğrencilerin düzeni Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Erkut ZARALI ve Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Süheyla SOLAK tarafından organize edilecektir.

4.Kortej aşağıdaki şekilde sıralanacaktır;

 1. a) Ulusal birliğimizi sembolize eden büyük bayrak altındaki öğrenci grubu
 2. b) Mülki ve Askeri Erkân
 3. c) Öğrenci grupları
 4. d) Sivil Toplum Kuruluşları
 5. e) Vatandaşlar

 

B)-SALON PROGRAMI:

Hazırlanan program, saat 14.30’da Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Salonu’nda aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir.

a)- Saygı duruşu

b)- İstiklal Marşı

c)- Belediye Başkanı Sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşması.

d)-Şiir okunması

e)- Sayın Valimize Şanlı Türk Bayrağı’nın sunumu (Bayrak sunumu Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi’nce görevlendirilecek folklor kıyafeti giymiş iki kız öğrenci tarafından yapılacaktır)

f)- Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan konser (Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan koro tarafından icra edilecektir.)

g)- Araştırmacı yazar Nazif Karaçam’ın konuşmaları

h)- Tarih Araştırmacısı Ali Arslan’ın “Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişinde Ulusal Basın” adlı Fotoğraf Sergisi

ı)- Hardaliye İkramı

j)- Kırklareli Kent Konseyi Türk Sanat Müziği Korosu Konseri

Yer: Rektörlük Kültür Merkezi Saat: 20.00

 

 1. HAZIRLIK ÇALIŞMALARI VE GÖREVLİLER:
 2. 19 Aralık 2016 Pazartesi günü saat 17.00’den itibaren 20 Aralık 2016 Salı günü gün batımına kadar bütün resmi ve özel kuruluşlara ait binalar bayraklarla donatılacaktır.
 3. Belediye Başkanlığı’nca kortej güzergâhı, bayraklarla süslenecektir.
 4. Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunma töreni ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Salonu’ndaki programda kullanılacak ses yayın cihazının kuruluşu ve çalışır halde bulundurulması Kırklareli Belediye Başkanlığı’nca sağlanacaktır.
 5. Atatürk Anıtı önünde göndere çekilecek bayraklar, Sayın Valimize sunulacak bayrak ile yirmi kişiden oluşan öğrenci gurubunun taşıyacağı bayrak Belediye Başkanlığınca temin edilecektir.
 6. Çelenk sunma töreninde sunuculuk ve çağrı görevi Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Erkut ZARALI; Öğrenci düzeninin sağlanması Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Süheyla SOLAK tarafından yerine getirilecektir. İstiklal Marşı Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Necati AYTIŞ tarafından yönetilecektir.

6.Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Salonu’ndaki programın sunuculuğunu Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi Edebiyat Öğretmeni Cansu KARAKAYA yapacaktır.

7.Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Salonu’ndaki konser, Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Necati AYTIŞ yönetiminde icra edilecektir.

 1. Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi şiir okuyacaktır.

9.Çelenk Sunma Törenine, il merkezindeki Ortaöğretim kurumlarının okul müdürleri, bu okullardan birer öğretmen ve 15′ er kişilik öğrenci grubu bayrak ve flamalarla katılacaklardır. Çelenk sunma törenini takiben okul müdürü, öğretmen ve ortaöğretim kurumlarından 15’er kişilik öğrenci grubu Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Salonu’ndaki programı izleyeceklerdir.

10 Törenler boyunca gerekli emniyet tedbiri İl Emniyet Müdürlüğü’nce alınacaktır.

11Tören alanlarında İl Sağlık Müdürlüğü’nce bir ambulans ve yeteri kadar personel ve araç-gereçten oluşan sağlık ekibi hazır bulundurulacaktır.

12.Elektrik kesilmelerine karşı TREPAŞ Kırklareli İşletme Müdürlüğü tarafından gerekli önlemler alınacaktır.

13.Salon düzenlemesi Belediye Başkanlığı’nca yapılacaktır.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.