Ana Sayfa Gündem 16 Haziran 2016 1062 Görüntüleme

Taahhütname ile Alım Var Peşin Alım Henüz Yok !

TMO Babaeski Ajans Amirliği Müdür Vekili Celal Aydın; ‘’Şu anlık taahhütname ile hububat alabiliyoruz. Yani peşin bir ödeme yok. Bunda aldanmayın.’’ dedi.

Taahhütname ile Alım Var Peşin Alım Henüz Yok !

Hububat alımı konusunda çiftçileri bilgilendirmek için Tansa Kır Lokantasında düzenlenen toplantıda, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan ve TMO Babaeski Ajans Amirliği Müdür Vekili Celal Aydın konuşmalar gerçekleştirdi.

Çiftçilere hububat alımı hakkında bilgilendirme yapmak için 16 Haziran Perşembe günü Tansa Kır Lokantasında toplantı gerçekleştirildi.

Hububat alımı konusunda bilgi verilen toplantıya; Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Babaeski İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Üzeyir Güngör, Toprak Mahsulleri Ofisi Babaeski Ajans Amirliği Müdür Vekili Celal Aydın, Babaeski Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, bazı köy ve mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi Babaeski Ajans Amirliği Müdür Vekili Celal Aydın, çiftçilere konuşmasında; ‘’Bu sene peşin alım değil yapılan. Taahhütname ile alım yapıyoruz. Nüfus cüzdanı suretinizi, ÇKS belgenizi, banka kartınızı alıyorsunuz. Randevularınızı alıyorsunuz. 17 Haziran’dan 30 Temmuz’a kadar full dolu. Lüleburgaz ve Hayrabolu, buraya yüklenmiş. Allah yardımcınız olsun. Burada 16 bin ton kapalı yerimiz var. Açığa da alacağız. Elimizden geldiği kadar sizi mağdur etmeyeceğiz ama şu anda taahhütname ile alım var.

Randevu aldığınız zaman orada taahhütname ile alım diyor, başka bir şey demiyor. Peşin alım değil, bunda aldanmayın. Yarın öbür gün devlet fiyat açıkladığı zaman, bunu bugün de açıklayabilir, bir hafta sonra olabilir, hiç açıklamayabilir. Kesin bir şey demiyoruz. Bakanlığın yetkisinde bir durum.

Onlar açıkladığında sizler televizyonlarda duyacaksınız. Bizlere de genelge gelecek. Ama şu anlık taahhütname ile alabiliyoruz. Yani peşin bir ödeme yok. Bunda aldanmayın. Zaten vatandaşın çoğu randevu iptal etmeye çalışıyor. Fiyat yok. Mesela geçen sene 820 liraydı bizim taban fiyatımız. Bu sene 80 lira verseler 900 lira olur. Kesintileriyle 850-870 lira civarında olabilir. Tüccar faaliyeti varmış. Çukurova, İskenderun ve Konya tarafında buğday yok. Bize telefon ediyorlar. Biz de oradan kurumlarla görüşüyoruz. Verim ve değerler hakkında konuşuyoruz. Bu sene Trakya altın devrini yaşıyor. Buğdaylar çok iyi. Bana da getiriyorlar, ölçümünü yapıyorum. Şu ana kadar rutubette sıkıntı yok. Renk olayı çok güzel. Söylenenlere göre; 450-500’den aşağı da verim yokmuş. Almaya çalışacağız, kapımız size açık. Kapıyı kapatmıyorum. Her zaman gelebilirsiniz. Herhangi bir sorununuz olursa direkt bana gelin. Kimse ile tartışmaya girmeyin. Ben orada olduğum müddetçe Allah müsaade ederse sorun olmayacak. ‘’ ifadelerini kullandı.

Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan; ‘’ 2016 dönemi hububat alımları; müdahale fiyatları açıklanıncaya kadar ekte yer alan taahhütname karşılığında randevulu olarak yapılacaktır. TMO depolarına taahhütname karşılığı bırakılan ürün, istenilen tarihte geri alınabilecektir.

Toprak Mahsulleri taahhütname karşılığı ürün bırakan üreticiler; üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmi kurumların alım fiyatlarının açıklanmasını müteakip talepleri halinde; ürününün tamamını geri alabilecek, ÇKS’ deki üretim miktarı kadar ürünü TMO’ya satabilecek, ürününü emanete bırakabilecektir.

Ürün TMO’dan geri çekildiğinde taahhütname olarak alım yapıldığı tarihten depodan çıkış tarihine kadar olan süre için 0,133 TL/Ton/Gün+ KDV depolama ücreti alınacaktır.

Taahhütname karşılığı alımı yapılan ürünün TMO’dan geri çekilmesi veya peşin alıma dönüştürülmesi durumunda ÇKS’yi aşan miktar için (son araç hamulesi hariç), ürünün depoya giriş tarihinden depodan çıkış tarihine kadar olan süre için 0,133 TL/Ton/Gün+ KDV depolama ücreti alınacaktır.

Üretici, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmi kurumlar taahhütname  karşıIığı bıraktıkları ürünü, müdahale alım fiyatlarının açıklandığı tarihten itibaren 10 takvim günü içinde yapacakları, yukarıda belirtilen işlemlerle ilgili olarak ürünün bırakıldığı TMO iş yerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Üretici, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmi kurumlar, belirtilen süre içerisinde müracaat etmemesi halinde 10 takvim günü sonunda, taahhütname karşılığı teslim alınan ürünün tamamı emanet alıma çevrilecektir.

Müdahale alım fiyatı açıklanmaması durumunda en son taahhütname karalığı alım ve depolama tarihi 28 Nisan 2017 olup bu tarihe kadar çekilmeyen ürünler, en son açıklanan müdahale alım fiyatı üzerinden barem uygulanarak peşin alım işlemine tabi tutulacaktır.

Üreticiler, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmi kurumlardan ÇKS deki üretim miktarı kadar ürün teslim alınacaktır. Son araçtaki ürün miktarının ÇKS deki üretim miktarını aşması durumunda, son vasıtadaki ürünün tamamı teslim alınacaktır.

Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk şirketlerine ait depoların bulunduğu (Lüleburgaz) TMO işyerinde, söz konusu şirket tarafından depolarının dolduğu yazılı olarak bildirilinceye kadar taahhütname ile alım yapılmayacaktır.

Bu kapsamda; Şubemiz faaliyet alanındaki Kırklareli merkez, Babaeski ve Saray işyerlerimizde, taahhütname ile alım randevuları 17 Haziran 2016 tarihi itibarıyla açılmıştır. Dileyen üreticilerimiz, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmi kurumlar, randevularını www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.uov.tr adreslerinden alabileceği gibi, yine internet ateşi üzerinden şube Müdürlüğümüz ile Ajans Amirliklerimizden de alabileceklerdir.

Lüleburgaz Toprak Mahsulleri Ofisinde ise Lüleburgaz’daki LİDAŞ depoları dolduktan sonra taahhütnamen alıma başlanacaktır.

Ürünün TMO işyerlerine teslimi sırasında, ürün sahibinin hazır bulunması ve taahhütname imzalaması zorunludur. ‘’ sözlerini dile getirdi.

Haber: Erhan ERTÜRK

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.