Ana Sayfa Gündem 17 Temmuz 2020 38 Görüntüleme

SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Istranca Ormanları için soru önergesi verdi
CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, , Istranca Ormanları’nın kalbine hançer sokularak on binlerce meşe ve gürgen ağacının katledilmesi sürecinin başaltılmasını Meclis gündemine taşıdı.
CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu “Kırklareli ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren maden ocakları, sanayi tesisleri, kalker ocakları eşsiz doğa güzelliklerimiz olan Istranca Ormanları’mızı tehdit altında bırakmaktadır. Hoyratça, plansız ve çarpık sanayileşme Kırklareli’nde çevreye ve canlı yaşamına zarar vermeye devam etmektedir.” dedi.
CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği ve yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şöyledir;

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla.
Ülkemizin ve dünyanın doğa harikası Istranca Ormanları Kırklareli ilimizin en önemli coğrafi zenginliklerinden birisidir.
Kırklareli ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren maden ocakları, sanayi tesisleri, kalker ocakları eşsiz doğa güzelliklerimiz olan Istranca Ormanları’mızı tehdit altında bırakmaktadır.
Hoyratça, plansız ve çarpık sanayileşme Kırklareli’nde çevreye ve canlı yaşamına zarar vermeye devam etmektedir.
Kırklareli, Kapaklı Köyü civarında kalker ocağı ve kırma-eleme tesisi kapasite artırımı talepleri doğrultusunda hazırlanan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunda ilgili şirket meşe ve gürgen ağaçlarının bulunduğu bölgede 23.34 hektarlık proje alanını 98.7 hektara çıkarılmasını isterken, proje için toplam 31 bin 824 adet ağaç kesileceğini öngörmektedir.
Böylece, Istranca Ormanları’nın kalbine hançer sokularak on binlerce meşe ve gürgen ağacının katledilmesi süreci ne yazıktır ki başlatılmıştır.
Bu doğrultuda;
1-Doğa harikası eşi benzeri olmayan zenginliğimiz Kırklareli’mizin, Trakya’nın oksijen ve su üretim merkezi Istaranca Ormanları’nın kalbinde, sınırları içerisinde sanayi tesislerinin faaliyetlerine ne zamana kadar izin vereceksiniz?
2-Bakanlığınızda ÇED süreci devam eden maden ocağı, kalker ocağı, kırma eleme tesislerinin faaliyete geçmesi halinde korkunç bir şekilde katledilecek, hançerlenecek Istranca Ormanları’ nda ekosistemi yeniden nasıl sağlayacaksınız?
3-Bakanlığınız döneminde Kırklareli Istranca Ormanları’nda işletmeye açılan, açılacak işletmeler nedeniyle toplam kaç ağaç kesilmiştir, kaç metrekare alan ormansızlaştırılmıştır, Istranca Ormanları’nın korunması, kollanması için, neler yapıyorsunuz, kesilen ağaçların yerine ekilen fidanlarla, ormansızlaştırılan alanların yeniden yeşillendirilmesiyle ekosistemin yaşadığı tahribatın önlenebileceğini düşünüyor musunuz?
Vecdi Gündoğdu
Kırklareli Milletvekili
Çevre Komisyonu Üyesi
UĞUR HALEP

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.