SOKAK HAYVANLARI ASLA SAHİPSİZ DEĞİLLER

SOKAK HAYVANLARI ASLA SAHİPSİZ DEĞİLLER

eser-tubeler 2013_04_25_2278 otavalo-street-dogs-otavaloHaber: Aydın BİLGİLİ

Sokak hayvanlarının korunması ve aşılanması ve kısırlaştırılması konuları hakkında görüştüğümüz Babaeski Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Eser Tübeler konu hakkında gazetemize bir dizi açıklamalarda bulundu.

Tübeler yaptığı açıklamada şu konulara yer verdi; Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Babaeski Belediyesi bünyesinde veterinerlik hizmetleri olmadığı için bu tür işlere daha önceleri Zabıta Müdürlüğümüz bakıyordu. Yani yasalar çerçevesinde konu olarak zabıta müdürlüğünün sorumluluk alanında olan konu. Bu sokak hayvanlarının bakımı, aşılanması ve kısırlaştırılması konularında yapılan tüm harcamalar Zabıta Müdürlüğü bütçesinden karşılanmakta. Zabıta Müdürlüğümüz görev ve sorumluluk alanları biraz genişleyince bu işi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak geçici şekilde bir süre bizler yürütmüştük ama şimdi tamamen bizlere kaldı.

Veterinerlik hizmeti veremiyoruz

Dediğimiz gibi belediyemiz bünyesinde veterinerlik hizmeti bulunmadığı için diğer belediyelerde de yapılan hizmet, bizlerde de hizmet alımı karşılığında yapıyoruz. Bizler Babaeski belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak sokak hayvanlarını kısırlaştırmaya karar verdiğimizde bunun içinde gerekli yazışmaları yapıyor ve bunu da ancak Orman Su İşleri Bakanlığı’nın bize vermiş olduğu mobil kısırlaştırma belgeli ve yetkili kişilerle iletişime geçip hizmet alımı olarak gerçekleştiriyoruz.  Babaeski Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak sokak hayvanlarını kısırlaştırma işlemlerini 2016 yılı içerisinde iki dönem yaptık. İlkini mart ayı içerisinde Sevgi Veterinerlik hizmetleri şirketine yaptırdık. Sevgi Veterinerlikte ilk etapta yapılan, bu kısırlaştırma işinde 120 âdete yakın hayvan kısırlaştırılması yapıldı. Bunların arasında kısırlaştırma, küpeleme, aşılama olayları hepsi dahil.

Türkiye’de yetkili iki firma var

Türkiye’de zaten bu işi yapabilecek yetki belgesine sahip iki tane firma var. İkinci çalışmamızı da Ekim ayı içerisinde Denge Veterinerlik ile yaptık. Ekim ayı içerisinde yaptığımız kısırlaştırma ve küpeleme işleminde de 123 sokak kısırlaştırılmasını gerçekleştirdik. Dolayısı ile 2016 yılı içerisinde Toplam olarak 243 adet. Sokak köpeği aşılandı, kısırlaştırıldı ve küpelenmeleri sağlandı. Sokak hayvanlarının özgürlüklerini kısıtlama gibi yada onları doğal ortamlarından uzak tutmak gibi bir düşüncemiz olmadı içinde kısırlaştırılması yapılan sokak hayvanları 3 gün gözetim altında tutulduktan sonra doğal yaşam alanlarını geri bırakıldı.

Çünkü bizim geçici bakım evimiz olmadığı için bu hayvanlar sokaklardan toplanarak, İtfaiye Müdürlüğümüze yakın yerde hazırlamış özel yerde bu kısırlaştırma işlemlerini yanımızda hayvan severler derneğinden de kişilerin olduğu bir ortamda yaptırdık.

Kısırlaştırmanın sonunda 3 gün gözetim süresi var

Kısırlaştırmaları yapılan hayvanların yapılan işlem sonucunda 3 veya 4 günlük bir gözetim altında olmaları gerekir ki bizde bunu yerine getirdik. Kısırlaştırılan sokak hayvanları 3 veya 4 gün eski itfaiye müdürlüğünün olduğu yerde şimdi de Babaeski’nin evladı hayvan sever arkadaşımız Gökçer’in sorumlu olduğu hayvan gözetim barınağında tutulduktan sonra ki bu konuda Gökçer de bizlere bu kısırlaştırma çalışmaları sırasında yardımcı oldu.  Burada 3 gün gözetim altında kalan kısırlaştırılmış sokak hayvanları daha sonra doğal ortamlarına bırakıldı. Bunun yapmamızın tek nedeni var ve o da kısırlaştırılmış hayvanın hemen sokağa salınarak mikrop kapmasını önlemek ve sağlığına kavuşmasını beklemek için müşade altında tutuyoruz. Zaten görüyorsunuz sokak hayvanlarının yani köpekler hep küpeli. Bazıları kırmızı küpeli bazı değişik renklerde küpelenmiş durumda. Bu hangi köpeği hangi firmanın küpelediği küpe renklerinden belli oluyor.

Eski mezbahanın yanında eski itfaiye müdürlüğümüzün olduğu yerde hayvan sever kardeşimiz Gökçer’e tahsis ettiğimiz yerde ve onun gözetimi altında kalan sokak hayvanları daha sonra Gökçer’in de onayı ile doğal ortamlarına bırakıldı.

Hayvan gözetim yerimiz var ama yeterli değil

Bizim Gökçer’e tahsis ettiğimiz yer tel örgüyle çevrili kapalı alanlar var. Oda oda alanlar var, oraların boyaması yapıldı, zeminine de samalar dökülerek dezenfekte edilmeye çalışıldı. Bu işlerin yapımında Gökçer’ler ve arkadaşları da bizlere sonsuz yardımcı oldular. Kısırlaştırılması yapılan köpekler 2-3 gün orada Gökçer’in de kendi isteği ile orada durduktan sonra sağlığına kavuşan köpekler doğal ortamlarına bırakıldı. Hatta ilk kısırlaştırma işlemlerini yaparken bir çok sokak köpeğini de yerlerini bildiği için kendisi aldı geldi ve gözetim süreleri bittikten sonra yine kendisi alıp onları doğal ortamına bıraktı.

Kısırlaştırma çalışma sırasında yanımızda hayvan severle vardı ve kendilerine hiçbir zorluk çıkarmadan onlarında yanlarımızda kalmasına ve çalışmaların yapılmasını görmelerini de sağladık.

Bu sokak hayvanlarının kısırlaştırılması konusunda spekülasyonlar olduğu için, bizler şeffaf olmaya çalışıyoruz. Bizim yaptığımız olay belli. Buyurun siz de gelin. Oraya da çağırdık zaten. Dedik ki yapılan işi kendi gözünüzle görün. Yani önyargıları kıralım. Dediler ki biz yardımcı olacağız bu çalışmada. Yakalanmasından gözetim altında tutulmasına kadar.

Sokağa atılan köpekleri engelleme imkanımız yok

Sokakta halen küpelenmemiş köpekler var. Bu bizim yaptığımız çalışma sadece şehir merkezinde olan çalışma. Ama bizim sorunumuz sadece şehir merkezinde yaptığımız çalışmayla bitmiyor. Benim daha önce 2 yıldan beri Valilikte yapılan toplantılara katılıyorum.  Hayvan İl Kurulu, hayvan korumasıyla, sokak hayvanlarıyla ilgili Vali Hanımla birlikte her ilçeden, beldeden gelen bizim gibi bu konu ile ilgili olan görevliler toplanıyor. Bizler bu toplantılarda sık sık gündeme getirdiğimiz konuların başında gelen ilk konu sokaklara köylerden getirilen başıboş köpekler. Şehir merkezlerinde istediğiniz kadar köpek kısırlaştırın yine bitmeyecek. Asıl olan bunun kaynağına inmek ve kaynakta köylerimiz. Şehir ve işçe merkezlerinde yapılan çalışmalar ile %100 başarılı olma şansımız da yok. Bu her toplantıda gündemin ilk maddesi gibi bir şey oluyordu.

Sonunda Vali Hanım bizlere hak verdiler. Sonunda köylerde ki kısırlaştırma çalışmaları için Özel İdare bütçe ayırdı. Ayrılan bu bütçe ışığında köylerimizde kısırlaştırma çalışmaları hızlı bir şekilde başladı ve  şu anda halen köylerde bu çalışmalar devam ediyor, öyle biliyorum. Köylerde başlayan bu kısırlaştırma işlemlerinde zannediyorsam ilk etapta iki bin adet hayvan kısırlaştırılacak.

Köylerden çok getirilen köpek var.

Yapılacak olan bu çalışmalarda köylerdeki muhtarlara gidelim, jandarma ile bilgilendirelim, konuşalım. Bakın; Çünkü perşembe günü burasının pazarı. Cuma günü sabah işe geliyorum. Babaeski’de hayal bile edemediğimiz ve göremediğimiz kadar da köpekler.  Vatandaşımız köyünden buraya arabasıyla, traktörüyle gelirken bir çuvala koyuyorlar ve gelip kimsenin göremeyeceği yerlere ya da sokak aralarına bırakıp gidiyorlar. Buna çok şahit oldum, kendi gözlerimle de şahit oldum. İnsanlar çöplüğe, sokak aralarına, bizim dış taraftaki mahallelere bıraktığı için biz ne kadar kısırlaştırma yaparsak yapalım her defasında böyle bir potansiyel oluyor. Bu köyden getirilen köpeklere kimse sesini çıkarmadığı ve tepki göstermediği sürece bizler her ay kısırlaştırmada yapsak bunun önüne geçemeyeceği. Kısaca şunu söylemek istiyorum. Sivri sinekleri öldürmeye çalışmayalım bataklığı kurutma yoluna gidelim. Onun için de öncelikle bu kısırlaştırma işlemleri köylerimizde tamamlanmalı ve bunların üremeleri sonlandırılmalı.

Diyelim Babaeski nüfusunda 400 – 500 köpeğimiz varsa bunlar kısırlaştırma ve aşısını yaptıktan sonra zaten üreme şansını ortadan kaldırmış oluyoruz. Tamam, belli bir potansiyel köpek kalacak zaten, bunlar kalacak. Ama yıllar geçtikçe dışarıdan da bize bu şekilde köpek gelme akışını kestikten sonra bizim de sıkıntımız ortadan kalkmış olacak. Değil 243 tane 543 tane yapsak da köylerdeki potansiyeli kıramadıktan sonra yaptığımız çalışmalar boşa gidiyor.

Hayvan barınağı için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor

Bizler Babaeski Belediyesi olarak sokak hayvanları için barınma evi yapma çalışmalarımız tüm hızıyla zaten devam ediyor. Bunu yapmak içinde bir dizi görüşmeler ve yazışmalarımızı da yaptık. Görüşmelerden sonra uygun bir seçimi gündeme geldi. Bunun şehir merkezinde ya da çok yakınında yapabilme lüksümüz yok. Zaten dediğimiz gibi eski mezbaha şehir içerisinde kalıyor. Şehir içerisinde yapma şansımız yok. Çünkü çevredeki halkı da rahatsız eder. Bizim için önemli olan mahalle arasında olmaması. O yüzden Babaeski Belediyesi yeni mezarlığı ile şehir çöplüğü arasında belli bir kısım var. Aşağı yukarı üç bin metrekare bir yer. Orasını tespit ettik. Biz de devletin resmi bir kurumu olsak da,ilk etapta Orman Su İşleri Bakanlığı ile  Haziran ayı içerisinde bir yazışma yapıldı. Biz burada geçici bakım evi kurmak itiyoruz. Bunun dahilinde sizden gerekli izinler istiyoruz şeklinde. Onlar da ilk etapta geldiler yeri gördüler. Çevre Şehircilik ve Tarım bakanlığına gönderdiler. Bizler Babaeski Belediyesi temizlik İşleri Müdürlüğü olarak bu işlemlerin hızlandırılması adına hepsini de tek tek elden götürdük. İnsanlarımızın  bu konuda ki yani sokak hayvanları konusunda ki rahatsızlığın da farkına vardığımız için bu yazışmaları ve çalışmalarımızı daha da hızlandırmaya özen gösterdik.. Bu çalışmalarla ilgili bütün yazışmaları yaptık. Aşağı yukarı gerekli bütün izinler alındı.

Belediye Başkanımız da bu çalışmaların biran önce bitirilmesini istiyor

Bakın Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Hacı’da bu konuda çok duyarlı.  N Başkan Yardımcımız Ayhan Sertgün’de bu çalışmaların biran önce yapılmasını istiyor. Şu anda sadece proje çalışması kaldı. Bizim belirlediğimiz yerin etrafı ilk etapta tel örgü ile çevrilecek. İş şimdi de proje aşamasında ve Belediyemiz Mimarlarından Uygar Hanım bir proje hazırlayacak. Hazırlanan O proje sunulduktan sonra tekrar biz Orman Su İşleri İl Müdürlüğü’ne projedeki evraklarla müracaat yapılacak. Belediyemiz tarafından hazırlanıp sunulacak olan o projede onaylandıktan sonra yapılma aşamasına hemen geçeceğiz. Yani 2017 yılı içerisinde büyük ihtimalle bu hayvan barınağı yeri büyük bir oranda gerçekleşecek.

Barınakta 90-100 hayvan barındırmayı düşünüyoruz.

Bu hazırlanan projeye bağlı olarak orada en azı 75 ile 100 hayvan olacak. Bunların da bir standardı var. O standartlara uygun yapmamız gerekiyor Yani her hayvana belli bir oranda alan düşecek şekilde. Bizim Başkan beyin de isteği zaten bu doğrultuda.  Şuanda bizim kanunen yapabileceğimiz tek şey bu hayvanları kısırlaştırmak. Şayet burayı bitirdikten sonra hayvanlar burada sadece gözetim altında kalacak. Yani Hayvan barınağı değil hayvan bakım evi olarak yapılacak. Buraya hasta ve sakat hayvanları alacağı bakımları yapılacak ve sağlığına kavuşan hayvanlar tekrar doğal ortamlarına bırakılacak. Kısa bizler sadece o hayvanların bakımını üstlenmiş olacağız. Onları asla doğal ortamlarından koparıp almayacağız.

Kırklareli’nde ve Lüleburgaz’da bu geçici bakımevleri var. Hepsine gittik biz. Veteriner Çağdaş beyle de gittik. Yapım aşamasında da gittik ve inceleme fırsatı da bulduk. Yasalar gereği Belediye Başkanlığı isterse zabıta müdürlüğünün altında bir birim olarak hayvan bakım evi açar. İsterse veteriner müdürlüğü olarak açabilir. Bu hayvan bakım evlerini açtıktan sonra oradaki tüm ihtiyaçların belli bir kısmını karşılamak zorunda. Mamasından tutun, aşılanmasına belediye bunu karşılamak zorunda.

Bakım evindeki hayvanların beslenmesinde yardım da alacağız

Bakın bizler bu hayvan bakım evini bitirdikten sonra iş geliyor orada ki hayvanların bakımına.  Hayvan sever vatandaşlarımızın yanında hayırsever vatandaşlarımız da var. Şayet bunlar bakım evinde ki hayvanların bakımına yardımcı olacaklar ise bizler Ona da karşı değiliz. Dün görüştüğümüz Belediye Başkan Yardımcılarında Hayri Tübeler şunu dile getirdi. Belli lokantalarla sözleşme gibi demeyelim de onlardan gönül rızasıyla onlardan artan ve kalan yemekleri toplamayı düşünüyoruz. Bunu yapmamızda ki amacımız tamamen Hayvan severlere yardımcı olabilmek için. Bakın lokantaların belli yerlerine derin kaplar konu ve artan ve kalan yemekler burada toplanır ve günün belli saatlerinde de kimseyi rahatsız etmeden toplanması sağlanır. Böylelikle hem yemekler çöpe gitmemiş olur, hem de hayvanların beslenme ihtiyacı karşılanmış olur.

Sistem eskisi gibi değil artık

Ne için varız. Babaeski vatandaşlarına hizmet için. Bunu da bir hizmet olarak kabul edersek, vatandaşlarımız hayvan bakım evine gelerek orada bulunan hayvanların bakımını yapabilirler, besleyebilirler ve orada ki hayvanlar ile belli bir zaman geçirebilirler. Onda hiçbir kısıtlama yapmayacağız.  Burası belediyenindir. Anlayış çerçevesinde olursa hiçbir sıkıntı yok. Bazı prosedürler değişti. İnsanlarda eski barınak anlayışı var. Barınakta normalde köpekler diyelim ölene kadar bakılırlar. Barınak olmayacak diyor. Artık bakanlık bu barınak anlayışından vaz geçti ve bunu kabul etmiyor. Geçici bakım evi olacak diyor. Yani insanlarımız şunu da anlasın. Geçici bakım evi demek küpesiz sokak hayvanını yakaladın. Oraya getiriyorsun. Tıbbi bakımını yaptıktan sonra 3, 4 gün kalıyor. Kesinlikle ölene kadar bakılması söz konusu değil. Bakanlığın bizden istediği sağlıklı hayvanların doğal ortamlarına bırakılması yönünde. Ve bu hayvan bakım evlerinde bizlerin ve veterinerlerimizin sağlığına kavuşturduğu hayvanlardan alarak evlerinde beslemek ve bakmak isteyen vatandaşlarımıza da kolaylık sağlanacak ve buradan hayvan alarak evlerine götürme izni verilecek. Hiç kimse hiçbir hayvanın ölmesine ya da sakat kalmasına asla izin vermez. Derler ya” hayvan sevmeyen biri, insan da sevemez” işte bizlerde hiçbir sokak hayvanın ölmesine izin vermeyeceğiz ve en kısa süre içerisinde bu hayvan bakım evini hayata geçireceğiz.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.