Ana Sayfa Gündem 7 Mayıs 2017 915 Görüntüleme

SIĞIR ÇİÇEĞİNE KARŞI AŞILAMA MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR

üİlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Üzeyir GüngörVeteriner Hekim Fevzi Atmaca 2
Haber: Aydın BİLGİLİ
Havaların ısınması ile artan sıcaklıklar ile birlikte halk arasında “SIĞIR ÇİÇEĞİ” olarak bilinen hayvan hastalığına karşı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından mücadele başlatıldı.
Başlatılan Mücadele ilgili olarak görüştüğümmüz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekim Fevzi Atamaca ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Üzeyir Güngör gazetemize bir dizi açıklamalarda bulundular.
Yapılan mücadele ilgili olarak Veteriner Hekim Fevzi Atmaca “Bu hastalık görüldüğünde bildirilimesi zorunlu hastalıkların başında gelmektedir” diyerek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi”;
Özellikle hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte artan sivrisinekler ile bulaştırılan Sığırların Nodüler Ekzantemi (Lumpy Skin Disease LSD), halk arasında Sığır Çiçeği olarak bilinen hayvan hastalığına karşı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce mücadele sürüyor.
Daha çok sivrisinek, kene ve sokucu sineklerin mekanik bulaştırması, daha az olarak ta direkt temas ile patlamış deri lezyonları, tükürük, burun akıntısı, süt ve enfekte hayvanın semeni ile bulaşan LUMPY SKIN DISEASE (LSD) (Halk arasında= Çiçek) hastalığı ile mücadele amacı ile şu ana kadar ilçemize 20.851 baş sığır aşılanmış olup, aşılama faaliyeti devam etmektedir. 3 yıl önce İlçemiz hastalık görülmüş olup, tüm yetiştiricilerimizin bu konuda duyarlı olması gerekmektedir. Şüpheli bir durumla karşılaşırlarsa; mesela yüksek ateş ile birlikte deride yaygın olarak görülen 0,5 – 7 cm çapında nodüllere rastlarlarsa derhal İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze gerek şahsi müracaat gerekse de 0288 512 10 22 numaralı telefondan ihbarda bulunmaları rica olunur.

Havaların ısınması ile sivrisinekler kanalı ile hayvanlara bulaşan ve halk arasında Sığır Çiçeği olarak bilinen hastaklık hakkında görüğştüğümüz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Üzeyir Güngör gazetemize yaptığı açıklamada şunlara yer verdi
Hastalık hakkında

İngilizcesi Lumpy Skin disease olarak bütün dünyada bilinen hastalığın tam Türkçe karşılığı Yumrulu deri hastalığı, veteriner hekimler ise hastalığı Sığırların Nodüler Ekzantemi ya da Sığı çiçeği olarak tanımlıyorken basın bu hastalığı Afrika hastalığı diye üreticilerin aklına yerleştirdi. Biz akılda kalıcı olması ve daha öncede koyun üreticilerin başına geldiği benzer hastalık olduğu için sığır çiçeği diyerek devam edebiliriz.

Sığır çiçeği kayıtlarda ilk olarak 1929 yılında Afrikanın Güney ülkelerinde çıktığı orada Mısır ve İsraile yayıldığı belirtiliyor. Etkeni koyun-keçi çiçek virusu ile aynı gruptan bir virustur. Virus ailesi Capripoxvirus olarak bilinir. Hastalık “ihbarı mecburi hastalıklar “ listesinde yer alır. Hastalık sığırlarda ciddi verim kayıplarına hatta ölümlere yol açar.

Bulaşma

Hastalık sokucu sineklerle bulaştırılır. Doğrudan temas da bulaşma yoludur. Ağız ve burundan gelen akıntılarla veya süt ile temas bulaşma kaynağı olabilirse de hastalığın sokucu, kan emici sineklerle bulaşması başlıca yayılma yoludur. Hastalığın yayılması %3-85 olarak bildirilmektedir. Ergin sığırlar biraz daha dayanıklı olup, buzağılar çok hassastırlar. Jersey ırkı sığırların ise, diğer ırklara göre daha hassas olduğu bilinmektedir.

Belirtiler

Kuluçka süresi 6-9 gündür. İlk olarak deri üzerinde şişlikler görülür, Baş, boyun, merme çevresi ve ayaklarda sert şişlikler kendini gösterir. Ayrıca, karaciğer, işkembe, dalak, akciğer ve sindirim yolunda bu şişkinliklerin aynısı oluşur. Sütün birdenbire azalması, şiddetli düşkünlük hali, gebelerde yavru atma, hızla zayıflama, topallık ile kendini gösterir. Sığır çiçeği hastalığı, kurdeşen, deri tüberkülozu, nokra ve benzer deri hastalıklarıyla karışabilir. Hastalığın kesin teşhisi için bazı testlerin yapılması şarttır.

Tedavi

Hastalığın tedavisi yoktur. İkincil enfeksiyonlar için antibiyotik kullanılabilir. Uzun bir süre içerisinde tedavi mümkündür. Buda zaman ve maddiyat gerektiren bir durumdur. Hastalıktan sadece korunmak için iki yöntem vardır. Birincisi sineklerle devamlı mücadele, ikincisi ise aşılamadır. Afrika ülkelerinin birçoğunda, Güney Afrika, Etiyopya, Mısır, Namibya, Kenya, Zimbabwe gibi ülkelerde aşısı vardır.

Sonuç

Hastalığın insana bulaşıp bulaşmayacağı hakkında kesin bir bilgi yok ama yine de patlamış şişliklerden gelen akıntılar, gerekse ağız, burun ve göz akıntılarından sakınmak, antiseptik, dezenfektan, deterjan kullanmayı ihmal etmemek gerekir. Önlemlere gelecek olursak burada üreticiden çok tarım ve hayvancılık bakanlığının hayvan nakillerinin kontrol altına almasını , karantina, temizlik, dezenfeksiyon, hastalıktan dolayı kesilen hayvanların imhası gibi önlemler ihmal edilmemeleridir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.