Ana Sayfa Gündem 10 Nisan 2017 1055 Görüntüleme

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ RESİM SERGİSİ AÇILDI

DSC_0141
Haber: Aydın BİLGİLİ
Babaeski Devlet Hastanesi poliklinikler girişinde “sağlıklı olmak için neler yapmalıyız” adlı resim sergisi yoğun bir katılı ile açıldı.
Devlet Hastanesi Poliklinikler girişinde açılan “sağlıklı olmak için neler yapmalıyız” adlı resim sergisi açılışına İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü adriye Kahraman Tokat, İlçe Milli Eğitim Şube müdürü Ali Osman Cura, Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ayhan Tosunoğlu,Hastane İdari İşler Müdürü Ergi Bulutlar, Hastane İdari İşler Müdür Yardımcısı Benil Özdemir, Hastane Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hülya Balkız Akbulut, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrencilerin yanısıta öğrenci velileri de katıldılar.
Hastane Polikliniklerinde açılan Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız Resim Sertgisi açılışında açılış konuşmasını Hastane Eğitim Bilim Sorumlusu ve “Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız” Proje koordinatörü Nuran Maytap yaptı. Maytap yaptığı açılış konuşmasında şunlara yer verdi; Sayın Kaymakamım,Kıymetli Misafirlerimiz ve Sevgili Öğrenciler, “sağlıklı olmak için neler yapmalıyız” temalı resim sergimize hoş geldiniz.
Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluşu olan 7 Nisan her yıl Dünya Sağlık Günü olarak kutlanmaktadır. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Örgütü, 7-13 Nisan tarihleri arasını Sağlık Haftası olarak kabul etmiştir. Sağlıklı yaşama bilincine ulaşmak için hafta boyu çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.
Bizde hastanemizde,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Atatürk Ortaokulu,Plevne Ortaokulu Babaeski Ortaokulu Ve İmam Hatip Ortaokulu’nun katkılarıyla; hastanemize gelen hasta ve hasta yakınlarına görsel bir bilinçlendirme yaratma adına ve siz öğrencilerimizi sağlıklı olmak konusunda araştırma yapmaya teşvik etmek amacıyla; bu resim sergisini organize ettik. Görüldüğü üzere aslında sağlıklı yaşamanın anahtarı kişinin, kendi elinde! Hem beden hem çevre temizliğine özen gösterildiğinde, Yemek ve uyku düzenine dikkat edildiğinde, Zararlı içeceklerden uzak durulduğunda,Hareketli bir yaşamı, hayat tarzı olarak kabul ettiğimizde,Sağlık problemi baş gösterdiğindegeç kalmadan doktora başvurup verilen ilaç ve tavsiyelere uygun şekilde, tedavi sürecini tamamladığımızda, sağlıklı yaşamı garantilemiş oluyoruz.
Sergimiz için; ilçemizde bulunan merkez ortaokulları öğrencileri resimler çizmiş ve resimler ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon üyeleri tarafından değerlendirilerek, sergilenecek 33resim belirlenmiş ve derecelendirilmiştir.
Açılan resim sergisinde aaçılış konuşmasını ilçe kaymakamı Tarkan Keskin yaptı. Keskin yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Değerli Milli Eğitimimizin idareci arkadaşlarımız , değerli doktorlarımız ve öğrencilerimiz, az evvelde söylendiği gibi Dünya Sağlık Örgütünün kuruluşu bugün ve bugün Dünya Sağlık Günü olarak kutlanıyor ve 7-13 Nisan tarihleri arasında da Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanıyor. Tabii bu günler, bu haftalar sadece merasimler yapılsın diye değil bugünlerde ,bu haftalarda bu gibi çeşitli etkinliklerle sağlıklı yaşam bilinci, sağlıklı yaşamak için neler yapılması lazım bunun bilnci, topluma aşılanmaya çalışılıyor. Sağlık dediğimizde , sağlık,insanın bedensel, ruhsal ve sosyal olarak zenginlik halidir. BU parçalardan biri eksik olduğu zaman malesef sağlık olmuyor,çünkü yapılan araştırmalar onu gösteriyor ki beden sağlığında ki bozukluklar ruh sağlığını, ruh sağlığında ki bozukluklar da beden sağlığını etkiliyor. Şuan günümüzde çeşitli hastalıklar. Özellikle çok fazla ölümlere sebebiyet veren onlarla ilgili haftalarda var. Öerneğin, kamser,, kalp krizi bunlar en sık insan ölümüne yol açan hastalıklar. Ama bunların dışındaa obezite de , uyuşturucu madde bağımlılığıda toplumumuzun ve dünyanın önemli sorunlarından . Ben bugün bu hafta vesilesiyle öncelikle buraya katılanların ve tüm yurdumuz insanlarının sağlıklı bir yaşam geçirmesini dilerim. Bu etkinliklerle bu sağlıklı yaşam doğrultusunda önemli çalışmalar yapılacağını düşünüyorum. Bu sergide emeği geçen ve bu skeçte emeği geçen öğretmenler imizi ve öğrenci arkadaşlarımızaı şimdiden tebrik ediyorum. Dedi.
İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin’in konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Babaeski Devlet Hastanesi Hastane İdari ve Mali İşler Müdürü Ergi Bulutlar ise yaptığı konuşmada şunlara yer verdi;
Sayın Kaymakamım,İlçe Milli Eğitim Müdürüm,Kıymetli Misafirler ve Sevgili Öğrenciler.
Sağlık Haftası, insanların sağlık kurumlarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için 7-13 Nisan tarihleri arasında kutlanan haftadır.
Sağlık Haftası’nın amacı, sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaşmasıdır.
İnsanlar çok eski çağlardan beri sağlığın önemini kavramışlardır, ilkçağlarda insan sağlığının bozulması, doğa dışı güçlerin etkisine bağlanıyordu. Uygarlığın gelişmesi ile tıp bilimi ilerledi. Hastalıkların nedenleri bulundu, iyileşme yöntemleri gelişti. Tıp bilimi her gün yeni buluşlarla insanlığa büyük yararlar sağlamaktadır.
İnsanların sağlıklı yaşamaları için şu konulara dikkat etmeleri gerekir:
I. Sağlıklı olmak için temizliğe önem vermeli.
2) Yanlış besienme aiışkarıhk’ıannı terk etmeli.
3) Alkol ve uyuşturucu madde kullanmamalı
4) Zehirli böcek ve bazı hayvanların sokmalarından korunmalı.
5) Çevre temizliğine dikkat edilmelidirler.
“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”
Zamanın bütün zenginliklerine ve Osmanlı İmparatorluğunun tahtına sahip olan Kanuni Sultan Süleyman; sağlığın elde edilen tüm nimet ve zenginliklerden daha üstün olduğunu çok anlamlı bir biçimde bu dizelerle dile getirmiştir.
Hepinize sağlıklı ve mutlu bir ömür dilerim.

Sağlıklı Olmak İçin Neler yapmalıyız adlı resim yarışmasında derece alan 33 öğrencilerin hepsine birer belge ve birer adet çam fidanı hediye edildi.
Yapılan Konuşmaların ardından ilk üç dereceye giren öğrencilerin öğrencilerin belgelerini ve çam fidanlarını İlçe Kaymakamı Taarkan Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat ve Hastane Başhekim Yardımcısı Ayhan Tosunoğlu verdiler.
Diğer öğrencilerin ödüllerini ise; Hastane İdari İşler Müdürü Ergi Bulutlar, Hastane Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hülya Balkız Akbulut, Hastane İdari İşlere Müdür Yardımcısı Benil Özdemir, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Osman Cura ve Atatürk Ortaokulu Müdürü vekili İbrahim Ulaş verdiler.
Belge törenin ardından sergi açılışına katılan sergiyi gezerek resimler hakkında bilgiler aldılar.
Resim Yarışmasında ilk üç dereceye giren öğrenciler.
1. Eser: Serra Azra Kongur – atatürk ortaokuluhediyesi
2.eser: gayenur uzun – plevne ortaokuluhediyesi
3.eser: mert yaşin – atatürk ortaokuluhediyesi-
Resimleri sergilenen diğer öğrenciler ve okulları ise şunlardan oluştu.
Meryem hüda Güçoğlu- imam hatip ortaokulu, Cansu Maytap – Atatürk ortaokulu, Hilal Su Abalı – Babaeski ortaokulu, Ceren Erken – Babaeski oratokulu, Emir Yılmaz – Plevne ortaokulu, Göktuğ Yılman – Babaeski ortaokulu, Figen Kara – Plevne oratokulu, Eda Karabulut – Plevne ortaokulu Hüseyin Cihan Avcı – imamhatip ortaokulu, Ayberk Yaşin – Atatürk ortaokulu, Yeldanur Arpacı – Plevne ortaokulu, Sinem Küçük – Atatürk ortaokulu, Gizem Korkut – Atatürk ortaokulu ,Melis Er – Atatürk ortaokulu, Zeynep Cansu Tek – Atatürk ortaokulu, Hayat Özlem Abalı- atatürk ortaokulu, Selen Baysoy – Atatürk ortaokulu, Selenay Yılmaz-Atatürk ortaokulu, Eren Tunçeli – Atatürk ortaokulu, Ecenur Güney – Atatürk ortaokulu, Emirhan Durgut – Atatürk ortaokulu, Dila Değirmenci-Pleven ortaokulu, Bediha Gülsüm Vural – Plevne, Selenay Baysal – Plevne, Feyza Topçu –Plevne ortaokulu, Amine Betül – imam hatip ortaokulu, Öykü Karaca – Atatürk ortaokulu, Cansu Topal- Plevne ortaokulu, Aslınur Kaya – imam hatip ortaokulu, Azra Küçük Karagevrek-
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi. (Kanuni Sultan Süleyman)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

POMEM BAŞVURULARI BAŞLADI

POMEM BAŞVURULARI BAŞLADI

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.