Ana Sayfa eğitim, Gündem 18 Haziran 2016 854 Görüntüleme

Proje iftar ve iftiharla kapandı

Proje iftar ve iftiharla kapandı

2015-2016 eğitim-öğretim sezonunda  Babaeski Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Erasmus kapsamında hayata geçen “Yüksek Gerilimde Yüksek İstihdam” projesinin kapanış yemeği yerine düşünülen iftarı, 16 Haziran Perşembe günü Hacı Abi Restoran’da gerçekleşti.

Babaeski Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde,  Erasmus kapsamında yapılan “Yüksek Gerilimde Yüksek İstihdam” konulu projenin  kapanış yemeği gerçekleştirildi. Konuklara iftar olarak organize edilen yemek, 16 Haziran Perşembe günü Hacı Abi İdeal Restoran’da yapıldı.

Proje 2015 yılı Erasmus+ Okul eğitimi alanında personel eğitimi hibe programı kapsamında Türk Ulusal Ajansının hibe desteğini alarak hayata geçirildi.

Verilen iftar yemeğinde; Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, Kırklareli İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Ahmet Uzun ve Yücel Karışmaz, Babaeski İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Osman Cura ve Semih Tahir Aksoy, Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Göksel Baytok, Babaeski Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ercan Oraltay, okul müdürleri ve projede görev alan öğretmenler yer aldı.

‘’Projelerimizin güzel haberlerinin  bekleyiş süreci  içerisindeyiz.’’

Babaeski İlçe Milli Eğitim Proje Koordinatörü Nurten Tarıyan açılış konuşmasında; ‘’ Babaeski ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okullarımızı modernize etmek ve okullarımızın  eğitim kalitesini arttırmak amacı ile okullarımızın öğretmenlerinin de desteğini alarak 2 yıldır çeşitli projeler hazırlamaktayız.

2015 yılında; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına sunduğumuz; Trakya Kalkınma Ajansının hibe desteği ile Babaeski Trakyaka çocuk Orkestrası Projesini, Atatürk Orta Okulu adına sunduğumuz Maths is Fun adlı projeyi  ve  Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  adına sunduğumuz; Yüksek Gerilimde Yüksek İstihdam adlı projelerimize hibe desteği alarak projelerimizi yürütmeye başlamış bulunmaktayız.

2016 başvuru sürecinde ise  toplam bütçeleri yaklaşık 1.200.000 olan 8 adet projeyi  değerlendirmek üzere  Türk  Ulusal ajansı ve Trakya kalkınma Ajansına sunmuş bulunmaktayız ve Projelerimizin güzel haberlerinin  bekleyiş süreci  içerisindeyiz.

Projemizi tanıtmak ve okullarımızı yeni projeler  hazırlamaya teşvik etmek üzere düzenlediğimiz bu iftar  yemeğinde yanımızda olduğunuz için okulumuz adına teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Proje; ‘’ Eksilerimizi ve artılarımızı bir arada görme imkanını sağladı.’’

Projede görev alan Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanı Dal Şefi Yasemin Koçyiğit deneyimlerini aktardığı konuşmasında; ‘’ Erasmus kapsamında yapılan “Yüksek Gerilimde Yüksek İstihdam” konulu proje gurubumuz adına, yaşadığımız deneyimleri, proje sonunda edindiğimiz kazanımları sizlere aktarmak istiyorum

Böyle bir projenin içinde daha önce bulunmamıştım. Büyük bir merakla ne olacağını, neyle karşılaşacağımı ve hangi süreçlerden geçeceğimi düşünürken kendimizi Berlin Tegel havaalanında bulduk.

Bizi ; memleketten bir dostunu beklermiş gibi karşılayan Arda Danışmanlık Kurumunun sahibesi Sy. Dr. Susam Dündar Işık Hanım karşıladı.

Altı ve üstü müthiş bir metro ağıyla örülmüş Berlin’de, otelimize yerleştik. Bize verilen şehrin metro haritası tıpkı elektronik baskı devresi gibiydi. Bu yüzden on gün boyunca yol bulmada hiç zorlanmadık.

Bu projenin çeşitli amaçları vardı. Bunlardan en önemlisi alanımla ilgili olan konulardı.

Bu programla; Yüksek gerilimde elektrik enerjisinin üretim çeşitleri ve aşamaları, İletim hatları, bu alanda kullanılan trafolar, ayırıcı ve kesiciler ,bu elemanların bakım onarım teknikleri ve montajları ve iş güvenliği hakkında bilgilerimizi pekiştirdik. Gördüğümüz  kurslarda, ziyaret ettiğimiz işletmelerde birebir uygulama alanlarını gördük. Laboratuvarlarında yaptıkları ölçme yöntemlerini ve test tekniklerini inceledik. Bu konularla ilgili ekipmanları yerlerinde görme imkânı bulduk.

Tüm işletmelerde ; İşçi sağlığı ve iş güvenliğine verilen önemi gözlemledik. Katılan kursiyerler için özenli çalışma programı hazırlandığını, bu programa dahil olan çalışanların iş disiplinine ne kadar özen gösterdiklerini gözlemledik.

Özellikle Simens’teki kurs programı dahilinde ve yapılan teknik gezide; yüksek gerilimde kullanılan şalterler, kesiciler ve ayırıcılarla birlikte dünyada sadece o fabrikada üretilen yeni bir sistemi, kombine şalt sahasını inceleme fırsatını bulduk. Bu sistemin yapım aşamalarını işletme içinde yaptığımız incelemelerle yakından gözlemledik. Yüksek gerilim ekipmanlarının yeni versiyonlarını inceledik Simens fabrikasının ürettiği ve satışa sunduğu, elemanlarını test ettiği, dünyada sayılı olan yüksek gerilim laboratuvarlarını inceleme fırsatını bulduk.

Bu kurs kapsamında termik ve doğalgaz çevrim santrallarını gezdik. Yaşam alanlarına yakın olan bu santrallerin ürettikleri elektrik enerjisiyle, şehrin enerji ihtiyacı karşılandığı gibi, elektrik üretiminde işi bitmiş olan buharın, yoğunlaştırılarak ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanıldığı ve dolayısıyla verimliliğin çok büyük oranda arttırıldığını gördük. Bu santraller, karlılığı ön planda tutan özel şirketler tarafından işletilmesine rağmen denetlemenin ciddi anlamda çok sıkı tutulduğunu ve filtreleme sistemlerinin çok üst seviyede kullanıldığını öğrendik. Atmosfere bırakılan zararlı maddelerin yüzde 99,8 oranında filtreleme sistemleriyle temizlenebildiğini öğrendik.

Eğitimci olmamızdan dolayı aynı seviyedeki Meslek Lisesini ziyaret ettik. Buradaki eğitim sistemlerini inceledik. Atölyelerindeki araç gereçlerini ve programlarını ülkemizdeki sistemle karşılaştırma imkanı bulduk. Bu okulda yenilenebilir enerji sistemlerine ait konuların atölye ortamında uygulandığını gördük.

Hem güneş enerjisini hem de rüzgar enerjisini eğitimin içine dahil ettiklerini , bunlarla ilgili uygulama alanları yarattıklarını ve öğrencilerini başka ülkelere Erasmus kapsamında kurslara gönderdiklerini öğrendik. Girdiğimiz ve inceleme yaptığımız atölyeler yapı olarak bizimkilere benziyordu. Konuları bile sanki aynı paralellikte işleniyordu. Tahtalarında çizili ,çözülmüş soruya bakarak teknik dilin tüm dünyada aynı şeyi anlattığını gülümseyerek gördüm.

Atölyelerinde akıllı tahta yerine projeksiyon ve kara tahta sistemi vardı. Kız öğrenci sayısının hiçe yakın olması aynı sorunun orada da  yaşandığının göstergesiydi. Ayrıca bizde uygulanmayan ama hoşuma giden bir sistem dikkatimi çekti. O da  lise seviyesindeki 9.sınıf öğrencilerinin üç hafta boyunca istedikleri alanda staj yapmalarıydı. Arda Danışmanlık Kurumunda staj yapan 9.sınıf öğrencisi ne tesadüf ki Elk. mühendisi olmak istiyormuş. Staj zamanının bizim kurs zamanıyla denk gelmesi onun açısından çok öğretici oldu.

Berlin’in en büyük ilçesi Spandau Belediyesini ziyaret edip  Belediye başkanı Sayın Helmut Kleebank tarafından yerel yönetimle ilgili bilgiler edindik. Yaptığımız toplantıda kararların nasıl alındığını, bölgesinde yaşayan yabancılar için neler yaptıklarını, uyum konularını başarmak için ne gibi etkinlikler düzenlediklerini sorduk. Belediye binasının bulunduğu alanda kablosuz internet erişim ağının şifresiz olması ve yararlanabilmemiz bizim için önemliydi. Halk için bunu yapmışlar yakından gördük ve kullandık .

Tüm bunların yanı sıra ilk günlerdeki oryantasyon çalışması neticesinde ,kurs boyunca, sosyal alanlarda ,iletişime geçtiğimiz yönetici ve çalışanlarla olan diyaloglarımızda, bazı konuları gözlemleme fırsatları yakaladık. Örneğin; Zamanlarını verimli kullandıklarını, iş disiplinine önem verdiklerini, iş güvenliğine uyduklarını, ekonomik düşündüklerini, kurallara riayet ettiklerini (ve bu yüzden hiç karmaşa yaşamadığımızı), hayvan sever olduklarını, çevreye karşı duyarlı olduklarını gözlemledik.

Başbakanlık binasını ziyaret ettiğimiz esnada Sayın Angela Merkel’le karşılaşmamız çok hoş bir tesadüftü. Yaptığımız Bergama Müze gezisinde ülkemiz topraklarından götürülen tarihi değerlerimizi Avrupa’da görmek bizi hüzünlendirdi.

Bu arada şehirde 2. Dünya savaşını hatırlatan anıtların çokluğuna tanık olduk

Sonuç olarak; Bu projeye katılmam benim mesleki ve kültürel bakımdan farklı birikimler kazanmama neden oldu. Yüksek gerilimde var olan teknik bilgilerimi güncelleme imkanını yakaladım. Berlin’deki  meslektaşlarımla bilgi alış verişi yaptım. Ülkemizde enerji üretiminin, dağıtımının her alanında çalışan mezunlarımızın olduğunu biliyor ve sosyal medyadan izliyordum. Bu dalda eğitim görecek öğrencilerimize gördüğümüz kurs ve aldığımız bilgi birikimlerimizi aktararak daha faydalı olacağımıza inanıyorken proje dönüşü okulumuzun kapatılma kararını öğrendik. Bu bizim için çok acı bir haber oldu.

Bu proje bizlere ; kendi ülkemizdeki sistemle başka bir ülkedeki sitemi karşılaştırmamızı , eksilerimizi ve artılarımızı bir arada görme imkanını sağladı. Diğer branşlardaki öğretmen arkadaşlarıma böyle projelere katılmalarını tavsiye ederim. Dünya görüşünüz değişecek. Farklı yerlerde yaşayıp farklı pencereden baksanız dahi aynı şeyleri göreceksiniz. İyi ki böyle bir projenin içinde olmuşum. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen Sayın Nurten Tarıyan Hanıma ve çevirileriyle yardımcı olan okulumuz İngilizce öğretmeni Sayın Tuncay Ekim Beye gurubumuz adına teşekkür ederim.’’ dedi.

Proje gezisinde gözlemlenen bilgiler öğrencilere aktarıldı

Projenin gerçekleştirildiği Babaeski Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Müdürü Serhan Kara;  ‘’Türkiye’de sınırlı sayıda okulda, Elektrik-Elektronik alanın altında, Yüksek Gerilim Sistemleri Dalı açılmış olup bir tanesi de ilçemiz Babaeski Gazi Mesleki ve teknik Anadolu Lisesinde bulunmaktadır. İlçemizde Yüksek gerilim sistemleri dalının açılmasında bölgemizde yüksek gerilim sistemleri alanında iş yerlerinin bulunması etkili olmuştur.

Projemiz ile  okulumuzda ‘’Yüksek Gerilim Sistemleri’’  alanında eğitim veren öğretmenlerimizin,  alanları ile ilgili,  meslek bilgilerini ve okulumuzun yüksek gerilim sistemleri dalının, eğitim kalitesini arttırmak bu sayede de öğrencilerimizi, meslekleri ile ilgili daha donanımlı yetiştirerek mezun olduklarında, istihdam oranlarını en üst noktaya ulaştırmak hedeflenmektedir.

Projemiz 2105 yılı Erasmus+ Okul eğitimi alanında personel eğitimi hibe programı kapsamında Türk Ulusal Ajansının hibe desteğini alarak hayata geçirilmektedir.

Proje kapsamında 7 Elektrik- Elektronik öğretmeni; Almanya’nın Berlin Şehrinde Yüksek gerilim sistemleri alanında bir uygulama eğitimine dahil olarak Simens, Vatenfal gibi işletmelerde yüksek gerilim sistemlerinin, sektörel düzeyde uygulanmasına dair teknik ve yöntemleri gözlemleme şansı elde etmiş ve ülkemize döndüklerinde, edindikleri bilgileri yüksek gerilim derslerinde, öğrencilerine aktarmışlardır.’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Erhan ERTÜRK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

BAGİ’DEN ÖDÜL  YAĞMURU

BAGİ’DEN ÖDÜL  YAĞMURU

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.