Ana Sayfa Gündem 25 Mayıs 2018 472 Görüntüleme

Pınarhisarlı Bal Üreticilerine 624 adet Kovan Tabanı dağıtıldı

Pınarhisarlı Bal Üreticilerine 624 adet Kovan Tabanı dağıtıldı

HABER MERKEZİ

Pınarhisar’da ‘Kovan Tabanı Alım Projesi’ kapsamında Bal Üreticileri Birliğine kayıtlı 58 bal üreticisine, kişi başına 28 adet olmak üzere toplamda bin 624 adet kovan tabanı dağıtımı yapıldı.

Proje ile ilgili konuşan Veteriner Hekim Büşra Elibol; “170 numaralı Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği üyelerinin talebi üzerine başlattığımız projemiz 2018 yılı İl Özel İdaresi bütçesi ve Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz iş birliğinde yürütülerek bugün burada kovan tabanlarının teslimi ile son bulacak. Proje ile Trakya arısının verimine, gelişimine ve tanınırlığına fayda sağlamak, Kırsal alanda üretim çeşitliliği artırmak, kazanç getirici ekonomik faaliyetleri çeşitlendirmek, Arıcıların sosyo-ekonomik durumlarının yükseltilmesini sağlamak, Üreticilerimizin, Bakanlığımız çalışanlarına güven ve sunulan hizmetler konusunda memnuniyetini artırmak. Kaliteli bal, polen ve diğer arıcılık ürünlerine (propolis, arı sütü vb.) halkın erişimini kolaylaştırmak amaçlanmaktadır.İlçemizde, nitelikli ve markalaşmış bir bal ve arı ürünleri oluşturulmasına olan gereksinim, modern ve sıhhi kovan kullanımının yaygınlaştırılması için somut örneklere olan ihtiyaç ve İlçemizdeki üreticilerin bu alandaki maddi desteğe olan ihtiyaçtır. Proje ile 1624 adet kovan tabanı 58 üreticiye 28’er adet olmak üzere toplam 74.866 TL bütçe ile alım gerçekleştirilmiştir. Projede Kırklareli İl Özel İdaresi desteği %50, Bal üreticileri birliği üyelerinin katkısı da projenin %50’si kadardır.Proje ile sağlanacak sonuçlara değinmek gerekirse; Kovan Tabanı kullanımını artacak, modern ve sağlıklı kovanlar ile arı koloni kayıpları azalacak, Bal üretiminde ve kalitesinde artış olacak. Markalaşmış bir arıcılık bölgesi oluşumunda süreç hızlanacak, bal polen ve diğer arıcılık ürünleri ticaretinde artış olacak, Polen tuzağı olarak kullanılacak, polen üretimi artırılacak. Kovanın alt kısmında oluşan çürümeler minimum düzeye inecek, kovanda oluşan nemin minimum düzeye indirgenmesi sağlanacak, Kırsal alandaki potansiyeller ekonomiye kazandırılacak ve Arıcılık faaliyetinde çalışanların sosyo-ekonomik durumu güçlenmiş olacak.170 numaralı Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği üyelerinin modern ve sağlıklı kovanlar ile kaliteli bal, polen ve diğer arıcılık ürünlerinin (propolis, arı sütü vb.) üretiminin sürdürülebilirliğini ve Trakya arısının verimine, gelişimine ve tanınırlığına fayda sağlamasını temenni ederiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ve proje hakkındaki sunumların ardından toplam bütçesi 74.866.00 TL olun veyüzde 50’si Kırklareli İl Özel İdaresi tarafından karşılanan yüzde 50 üretici katkılı Bal Üreticileri Birliği ‘Kovan Tabanı Alım Projesi kapsamındaBal Üreticileri Birliğine kayıtlı 58 bal üreticisine, kişi başına 28 adet olmak üzere toplamda Bin 624 adet kovan tabanı dağıtımı yapıldı.

 

Kırklareli İl Özel İdaresi ile Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde yürütülmekte olan ‘Organik Tarımın Geliştirilmesi Arıcılık Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen Bal Üreticileri Birliği Kovan Tabanı Alımı Organizasyona; Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren, Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ümit Ortan,  Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürü Hüsnü Uz, Pınarhisar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özay Denizli, Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Uz ve Birlik Yönetimi Üyeleri,  İl Genel Meclis Üyeleri Serdar Dura ve Çetin Şinikoğlu ile Bal Üreticileri Birliği Üyeleri katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.