Ana Sayfa Gündem 22 Ocak 2017 958 Görüntüleme

 “PANİK ATAK NEDİR, PANİK ATAKLA NASIL BAŞA ÇIKILIR SUNUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

DSC_0043 DSC_0046 DSC_0059 DSC_0041 DSC_0045

Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski Belediyesi sosyal etkinliklerine bir yenisi daha ekledi ve “Panik Atak nedir, Panik Atakla Nasıl Başa çıkılır” konulu konferans düzenledi.

Babaeski Belediye Başkanlığı sosyal etkinlikler kapsamına bir yenisi daha ekleyerek Belediye Tansa Düğün salonunda Panik Atak Nedir, Panik Atakla Nasıl Başa çıkılı adlı bir seminer düzenledi.

Tansa düğün salonunda düzenlenen Panik Atak Nedir? Panik Atakla Nasıl Başa Çıkılır? Adlı sunumu Özel Lüleburgaz TIP Merkezi Psikiyatri Uzmanı Uzman Doktor Murat Volkan Balcı verdi. Katılımın yoğun olmadığı sunumda Psikiyatri Uzmanı Uzman Dr. Murat Volkan Balcı izleyicilere ana başlıklarla Panik Atak ve Panik Ataktan nasıl başa çıkılır konularında bilgiler verdi;

Otonomik uyarılma belirtileri

Çarpıntı, kalp atımlarında hızlanma, 2. Terleme, 3. Titreme, sarsıntı, 4. Ağız kuruması

Göğüs ve karın belirtileri,

1Nefes almada güçlük, 2. Boğulma hissi 3. Göğüste ağrı ya da baskı, 4. Bulantı veya karında rahatsızlık

Zihinle ilgili belirtiler,

  1. Sersemlik, baş dönmesi, bayılma hissi, dengesizlik, 2-,Derealizasyon, depersonalizasyon, 3-Kontrolu yitirme, çıldırma, kendinden geçme korkusu, 4- Ölüm korkusu

Genel Belirtiler

1- Sıcak ya da soğuk basması

2-Uyuşma, karıncalanma

PANİK ATAĞI- PANİK BOZUKLUĞU(HASTALIĞI)

SARA NÖBETİ- SARA HASTALIĞI

ASTIM ATAĞI- ASTIM HASTALIĞI

Fobiler, Sosyal fobi, YAB

Hipertiroidi

MVP

Diabet

Epilepsi

Astım

Alkol ve madde

) Yineleyen spontane panik ataklar

2) Ataklardan en az birini en az bir ay süreyle aşağıdakilerden herhangi birisi izler:

A)Başka ataklarında olacağına ilişkin sürekli kaygı duyma hali;

B)Atakların yol açabilecekleri ya da sonuçlarıyla (kalp krizi geçirme, kontrolünü kaybetme, çıldırma) ilgili olarak endişe duyma;

C)Ataklarla ilişkili olarak belirgin davranış değişikliği gösterme vardır (kaçınmalar vs). Olumsuz Düşünceler ve İnançlar: Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen bedensel duyumların panik atağa dönüşmesinde ve sürmesinde önemli bir etkendir. Bu çarpık yorumları, değerlendirmeleri, düşünceleri ve inançların gerçeğe uygun hale dönüştürülmesi panik bozukluğu ortadan kaldırabilir.

Abarttırması Gevşeme egzersizleri

Nefes egzersizleri

RUH VE BEDEN BİR BÜTÜNDÜR ASLA AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ

, bunun da bu içsel felakete olan inancı arttırmasıyla ortaya çıkan bir kısır döngüdür. belirgin bir bedensel hastalığa bağlı olmayan (çarpıntı, hafif bir nefes darlığı vb. gibi) bedensel duyumların, o anda eşikte bekleyen içsel bir felaketin (kalp krizi, soluk kesilmesi, inme, aklını kaybetme) işareti olarak felaket vari biçimde yorumlanmasıyla ortaya çıkan yoğun korkunun bedensel belirtilerin şiddetini Kognitif Yanlış Yorumlamalara Örnekler

Duyum, Tipik yanlış yorumlama

Kalp atışlarının hızlanması, çarpıntı Kalp krizi geçiriyorum kalbim duracak, ölüyorum.

Nefes darlığı Solunumum duracak boğulacağım. Gerçek dışılık ve uzaklaşma Delireceğim, aklımı kaybedeceğim. Kollarda, bacaklarda hissizlik, titreme Felç olacağım. Baş dönmesi, ayaklarda titreme Bayılıyorum, düşeceğim. Gerginlik, terleme, şaşkınlık Davranışlarımı kontrol edemeyeceğim, Sersemlik

Tedavi: ilaçlar, psikoterapi

Hatalı bilgi işleme süreçleri

Alternatif düşünce ve yorumlar oluşturma

Aşamalı üzerine gitme

Panik atak nedir ve nasıl başa çıkılır?

Panik atak, herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkan ve bir kısım fiziksel tepkileri tetikleyen ani ve şiddetli korku ve kaygı durumudur. Bu durumda kişi, kendini durumla baş edemeyecek kadar çaresiz ve güçsüz hisseder.

PANİK ATAK

Panik atak, bedensel duyumlarla başlar. Panik atak yaşayan kişide bir takım fiziksel tepkiler olur. Nefes darlığı çekme, kalp ritminin hızlanması, terleme, titreme gibi fiziksel tepkiler kişinin kaygı uyandıran düşünceler içine girmesine sebep olur.

Panik atak yaşayan kişinin düşünceleri:

‘‘Kalp krizi geçiriyorum.’’

‘‘Ya burada bayılırsam!’’

‘‘Ya çıldırırsam?’’

‘‘Buradan çıkamayacağım.’’

‘‘Ya kimse bana yardım etmezse?’’

Bu düşünceler kişinin yoğun bir şekilde kaygı hissetmesine neden olur. Kaygı arttıkça kişinin bedensel tepkileri daha da artar. Kaygı ile birlikte kalp daha hızlı atmaya başlar veya kişinin nefes alması iyice güçleşir. Bu durum bir kısır döngü halini alır ve kişi için oldukça yorucu olur.

Fiziksel belirtiler, ‘‘Bana bir şey oluyor!’’, ‘‘Tehlike içindeyim!’’ şeklinde yorumlandıkça, kişi kaygı duymaya devam eder.

Panik atak belirtileri ile başa çıkabilmek için, kişinin olayları yorumlama şekillerini değiştirmeyi öğrenmesi gerekir. Psikoterapiler panik atak tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Terapilerde kişinin hem sosyal hem de mesleki yaşamını engelleyici ve yaşamını kısıtlayıcı düzeydeki kaygının üzerinde çalışılarak daha kaliteli bir yaşam sürmesi amaçlanır.

Tansa Düğün salonunda düzenlenen Panik Atak nedir Panik Atakla Nasıl Başa Çıkılır seminerinden sonra Babaeski Belediyesi Meclis Üyesi Gülten Kaymaz  Uzman Doktor Murat Volkan Balcı’ya teşekkür ederek bir plaket verdi.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.