Ana Sayfa Gündem 23 Aralık 2016 937 Görüntüleme

MÜLAYİM GÜLERDEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISINA KAHVE TAKIMI

Haber: Aydın BİLGİLİ

TÜRKİYE ŞEKER –İŞ Sendikası Alpullu Şube Başkan yardımcı Mülayim Güler Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya kahve takımı ikram etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı bir dizi temaslarda bulunmak için geldiği Babaeski’de ki temaslarının ardından gittiği Alpullu Beldesinde de bir dizi incelemelerde ve temaslarda bulundu.

Babaeski’den Alpullu Beldesinde ilk ziyaretini Cumhuriyet Halk Partisi Belde Başkanlığına yapan Ağbaba burada ki temaslarının ardından Türkiye Şeker İş Sendikası Alpullu Şube Başkanlığına yaptı.

Alpullu Şeker-İş Şube başkanı yardımcısı Mülayim Güler konuklarını kabul ederek “sizleri Alpullu Beldemizde görmekten onur duyduk” diyerek bir dizi açıklamalarda bulundu.

Güler Şeker-İş sendika binasında yaptığı açıklamada şunlara yer verdi. “

Bildiğiniz gibi beldemizin ve yöremizin tek sanayi kuruluşu olan Alpullu Şeker Fabrikası hükümetin yanlış politikaları yüzünden artık çalışamaz duruma geldi. Fabrikanın çalışamaz duruma gelmesi burada ve Trakya’da şeker pancarı üretimi yapan çiftçilerimizi de zor durumda bıraktı ve ekim yapamaz duruma geldiler. Alpullu Şeker Fabrikasında Kantarların kapatılması ile başlayan sorun akabinde de kotaların kısıtlanması ile daha büyük sorun haline gelmiştir. Bu sorun tüm Trakya bölgesini kapsayan bir sorundur. Alpullu Şeker Fabrikası 1926 yılında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye’nin şeker ihtiyacını karşılayan ilk şeker fabrikasıdır. Günümüzden bugüne kadar bakıldığında geldiğimiz nokta itibariyle Alpullu Şeker Fabrikası üzerinde oynanan yönetici hataları yüzünden kantarlarımız kapatıldığından çiftçilerimiz bıktırılmış olup, pancar tarımından kopma noktasına gelmişlerdir. Alpullu Şeker Fabrikası 1926 yılından 2013 yıllarına kadar çalıştığı bu yıllarda pancar ekim sahalarından elde edilen yaklaşık 450 bin ton pancardan günümüze bakıldığında 16 bin tonlara kadar düşmüş bulunmaktadır. Trakya bölgesine sağladığı katmedeğeriyle, istihdamı, nakliyesiyle, tarlada çalışan işçisiyle birçok insana ekmek kapısı olmuştur. Buradan tüm yetkililere seslenmek istiyorum en başta Siyasi Parti temsilcileri, Pankobirlik, Sivil Topluk örgütleri, Ziraat Odası Başkanları, Köy Muhtarları Trakya Bölgesi’nin tek Şeker fabrikası yok edilmek üzere buna gelin hep birlikte dur diyelim. 2014 yılında pancar ekim alanlarını çoğaltmak ve çiftçilerimize yapılan yanlışlıkları anlatmak için gerek Pankobirlik, gerek Sivil toplum Örgütleri, gerek Köy Muhtarlarıyla, gerek işçi temsilcileriyle, fabrika yöneticileriyle birlikte Köy Köy toplantılar yapıp, herhangi bir kota sorunu yoktu. Bölgemizde bu sene pancar üretimine karşı büyük bir dönüş olmuştur. 2016 yılı içerisinde pancar üretimimiz 16 bin tonlardan 80 bin tonlara çıkmıştır. 2015 ve 2016 yıllarında pancar verimin artması nedeniyle kotalarımızın artırılmasını ve tekrardan kapanan kantarlarımızın açılmasını Trakya halkı olarak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konuyu gündeme getirmek üzere Ankara’ya giderek, iktidar partisi ve muhalefet partisi Trakya milletvekilleri görüşerek, bu sorunu çözmek istiyoruz. Sizlerin de aracılığı ile bu sorunu çözüp yeniden fabrikamızın işler hale gelmesini ve şeker pancarı üreticilerimizin yeniden bu ürünü üretmeye başlamalarını istiyoruz” Dedi

Daha sonra konu hakkında kısa bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimlerden Sorumlu ve Malatya Milletvekili Ağbaba “ bu konu Babaeski’de yaptığımız toplantılarda da gündeme geldi. İlimizin Milletvekilleri de konu hakkında bilgi sahibidirler. Ancak bu fabrikanın sorununun çözüme kavuşturulması için sizin de söylediğiniz gibi tüm Sivil Toplum Kuruluşları ile ve yöre halkı ile tek yürek tek yumruk olarak sesinizi duyurmanı gerekir. Şayet sizler büyük kitleler halinde eylem koyarsanız mutlaka hükümet vermiş olduğu bu yanlış karardan dönecektir. Bu konu hakkında ben de üzerime düşen görevi yerine getireceğimden hiç şüpheniz< olmasın “dedi. Yapılan konuşmaların ardından Alpullu Şeker-İş Şube başkan Yardımcısı Mülayim Güler Genel Başkan Yardımcısını bir takım kahve fincanı armağan etti

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.