Ana Sayfa Gündem 17 Mayıs 2017 803 Görüntüleme

MUHTARLARIN PRİMLERİNİ DEVLET ÖDEYECEK…

SGK Müdürü Özcan Armağan
Haber: Aydın BİLGİLİ
Türkiye Genelinde görev yapan tüm muhtarların primlerini bundan böyle devlet tarafından ödeneceği bildirildi.
Konu hakkında görüştüğümüz Babaeski Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Özcan Armağan Gazetemize bir dizi açıklamalarda bulundu.
Özcan Armağan Gazetemize yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Bilindiği üzere 690 sayılı K.H.K.’nin “Sosyal Güvenlikle ilgili Düzenlemeler” bölümüyle muhtarların primlerini 01.05.2017 tarihinden itibaren günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katı üzerinden prim tahakkuk ettirilecek ve primler İl Özel İdareleri veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından ödenecektir.
Yine K.H.K. ile 5510 sayılı Kanunun 53. maddesinin birinci fıkrasında düzenleme yapılarak, 4. maddesinin birinci fıkrasının b bendi kapsamında muhtar sigortalılığı ile aynı maddenin birinci fıkrasının b bendindeki diğer sigortalılık statülerine aynı anda tabi olacak şekilde çalışması durumunda muhtar sigortalılığı geçerli olacaktır.
MUHTARLARIN SİGORTALILIĞI
690 sayılı K.H.K ile 5510 sayılı kanunun 53. madde uygulaması 4. maddenin birinci fıkrasının b bendinin 4 numaralı alt bendi ile aynı maddenin birinci fıkrasının b bendindeki diğer sigortalılık statülerine aynı anda tabi olacak şekilde çalışması durumunda b bendinin 4 numaralı alt bendi kapsamında muhtar sigortalılığı ile aynı maddenin birinci fıkrasının b bendindeki diğer sigortalılık statülerine aynı anda tabi olacak şekilde çalışması durumunda muhtar sigortalılığı geçerli olacaktır.
Bu itibarla;
01.05.2017 tarihinden önce köy ve mahalle muhtarı olarak görev yapmakta olan ve halen bu görevine devam edenlerden 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının b bendindeki diğer sigortalık statülerine aynı anda tabi olarak çalışması bulunması nedeniyle muhtar sigortalılıkları esas alınmayanların 01.05.2017 tarihi itibariyle köy ve mahalle muhtarlığından dolayı sigortalılıkları esas alınacaktır..
Yine 5510 sayılı kanunun 53.maddesinde yapılan düzenlemeye göre 01.05.2017 tarihinden önce 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının b bendi kapsamında sigortalılıkları devam etmekte iken yapılan mahalli idareler seçiminde muhtar seçilen ancak 4b kapsamında sigortalılığının bulunması nedeniyle muhtar sigortalılığı başlatılmayanların sigortalılıkları 30.04.2017 tarihi itibariyle kapatılacak, sonlandırılacak 01.05.2017 tarihi itibariyle yeniden köy/mahalle muhtarı statüsünde tekrar başlatılacaktır.
1-Yaşlılık ve malullük aylığı almakta olup muhtar görevine seçilenlerin 4 üncü maddenin birinci fıkrasının b bendi kapsamında sigortalılıkları başlatılmayacaktır.
2-5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının b bendinde belirtilen köy ve mahalle muhtarları 01.05.2017 tarihinden itibaren günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katı üzerinden prim tahakkuk ettirilecek ve ilgili primler İl Özel İdareleri veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından ödenecektir. İl Özel İdareleri veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından yapılan ödemeler ise sigortalıların hesaplarında farklı bir ödeme türü ile takip edilecektir.
3-Köy ve mahalle muhtarlarının 01.05.2017 tarihinden itibaren primleri İl Özel İdareleri veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından ödenecek. 30.04.2017 (dahil) tarihine kadar olan borçları kendileri tarafından ödenecektir.

Özcan ARMAĞAN
Babaeski Sos. Güv. Merk. Müdürü

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.