Ana Sayfa Gündem 27 Aralık 2019 141 Görüntüleme

Mesleki eğitim bilgilendirme toplantısı yapıldı

Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından işletmelere alınacak yeni çırak öğrenci kayıtları ve mesleki eğitimdeki gelişmelerle ilgili olarak, bugün saat 14:30’da Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda tüm esnaf ve sanatkarlarımıza ve Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası’nın işletme temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Göksel Baytok, işletmelere alınacak yeni çırak öğrenci kayıtları ve mesleki eğitimdeki gelişmelerle ilgili açıklamasında şunları söyledi; “Talim ve Terbiye Kurulunun 19.07.2019 tarih ve 18 sayılı Kararı ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan yeni düzenlemeler ile Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri, fark derslerini kayıtlı oldukları okullarda (mesleki eğitim merkezlerinde) tamamlayarak lise diploması almaya hak kazanacaklardır.
Mesleki Eğitim Merkezleri “6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile zorunlu ortaöğretim kapsamına alınmıştır. Mesleki Eğitim Merkezi programına kayıtlı öğrenciler haftada bir veya iki gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün ise sözleşme imzaladıkları işletmelerde pratik eğitim almaktadır. Mesleki Eğitim Merkezi programına kayıtlı öğrenciler 11inci sınıf sonunda “Kalfalık Belgesi”, 12nci sınıf sonunda ise “Ustalık Belgesi” alarak mezun olmaktadırlar. Öğrenciler eğitim süreleri içerisinde asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere ücret almakta, ayrıca iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri yatırılmaktadır.
Mesleki ve Teknik Eğitimin önemli bir ayağını Mesleki Eğitim Merkezleri oluşturmaktadır ve öğrencilerin yüzde 88’i alanlarında çalışmaya devam etmektedir. Zorunlu eğitim kapsamındaki bu okullarımızda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi verilmektedir. Mesleki Eğitim Merkezlerinde öğrenciler haftada bir gün okula devam ederken diğer günler, iş yerinde eğitim almaktadır. Mesleki ve Teknik Eğitimde sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda çalışan kalfa ve ustalar, bu okullarımızda yetişmektedir. Halen ülkemizde 323 mesleki eğitim merkezinde 100 binin üzerinde öğrenci eğitim almaktadır. Mesleki Eğitim Merkezlerinden mezun olanların kendi alanlarında istihdam oranı 2018 yılında yüzde 88’lere ulaşmıştır.
Mesleki Eğitim Merkezinden mezun olarak alanında çalışanların yüzde 75’i ise eğitimleri boyunca iş yeri eğitimi aldıkları firmalarda çalışmaya devam etmektedir. Sektör temsilcileri ise, Mesleki Eğitim Merkezleri mezunlarından memnun ve kapasitelerinin artırılmasını talep etmektedir.
Günümüzde Mesleki Eğitim Merkezleri 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa Göre Çıraklık Eğitimi Uygulamaları Kapsamındaki 27 Alan ve 141 dalda usta yetiştirmeye devam etmektedir. 4 yılın sonunda alanlarından başarıyla mezun olan ustalarımız ise hibe desteği almaya hak kazanarak kendi işyerlerini açabileceklerdir.” (Uğur HALEP)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.