Kırklareli Devlet Hastanesi’nde ‘Menopoz Okulu’ açıldı

Kırklareli Devlet Hastanesi’nde ‘Menopoz Okulu’ açıldı

Kırklareli Devlet Hastanesi’nde bir ilk olan menopoz okulunun açılışı 13 Ocak Salı günü Sayın Ebru MİNSOLMAZ Hanımefendi ile Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit’in teşrifleri ile gerçekleşti. Açılış programında konuşma yapan ile Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit şunları söyledi;” Kırklareli İli olarak Sağlık alanında pek çok ilklere imza attık. Eğitimler bizim için çok önemli ve bu düşünce ile Gebe Okulu, Diyabet Okulu gibi halkımızın eğitim ihtiyacını gidermek ve olası sorunların önüne geçmek için, mezunlarını vermeye başladığımız ve yoğun ilgi gören eğitim okulları oluşturduk. Bugün yine ilimizde bir ilk olan Kırklareli Devlet Hastanemizde oluşturduğumuz Menopoz Okulumuzun açılışı için bir araya gelmiş bulunmaktayız.
Tek başına üstesinden gelmenin oldukça zor olduğu menopoz dönemi sürecinde kişinin çevresindeki kişilere de büyük görevler düşmekte. Bu dönem içerisinde eş ve çocukların anlayışlı olmaları ve kadına yardımcı olmaları oldukça önem taşımaktadır.
Menopoz ve menopoz sonrası dönemindeki kadın nüfusunun giderek artıyor olması sebebi ile menopoz bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir.
Bu dönemindeki kadınlarımıza danışmanlık yapılması, kadınların döneme ilişkin yaşadıkları sorunların ve bu sorunlara yönelik girişimlerin eğitim programları ile desteklenmesi, yaşlılık döneminin getirdiği birçok hastalığın önlenmesi ve kadınların yaşam kalitesini yükseltmesi açısından büyük önem arz etmektedir.
Kırklareli Devlet Hastanemizde bugün açacağımız Menopoz Okulu sayesinde ilimizde bulunan 40-60 yaş arası kadınlarımızı profesyonel eğitim programlarına dâhil ederek, menopoz dönemi ve dönemin getirdiği sorunlarla baş etme becerisi kazandırmayı, yapılması gereken taramaları yapmayı ve dolayısı ile yaşlılık döneminde görülebilecek önlenebilir birçok kronik hastalığın önüne geçerek kadınlarımızın yaşam kalitesinin arttırmayı hedefliyoruz.
Bizlere çalışmalaramızda her zaman destek veren, selamlarını ileten Sayın Vekilimiz Selahattin Minsolmaz’a, bir kadın olarak kadınlara yönelik çalışmalarımızda her zaman yanımızda olan Sayın Ebru Minsolmaz Hanımefendiye, Bakanlık yetkililerimize, Kırklareli Valiliğimize ve bu okulun açılmasında emeği geçen başta Başhekimimiz Cemalettin beye ve Sağlık Bakım Hizmetleri müdürümüz Özlem hanıma, uzaktan yakından bu programa katılan siz değerli misafirlerimize, okulda görev alacak hekimlerimize, hemşirelerimize, ebelerimize teşekkür ediyor, Menapoz Okulumuzun ilimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”
Menopoz okulu sayesinde Kırklareli’nde bulunan 40-60 yaş arası kadınlar oluşturulan profesyonel eğitim programlarına dahil edilecek. Bu sayede menopoz dönemi ve dönemin getirdiği sorunlarla baş etme becerisi kazandırılacak, yapılması gereken tarama programları ile ilgili uygun kuruluşlara yönlendirilecek, yaşlılık döneminde görülebilecek önlenebilir birçok kronik hastalığın önüne geçilebilecek ve kadınların yaşam kalitesinin arttırılacağı düşünülmektedir.
Menopoz ve post menopoz dönemindeki kadın nüfusunun giderek artıyor olması, döneme ilişkin sağlık sorunlarının, önleyici tedavilerin ve yaşam biçimlerinin biliyor olması sorunu bir halk sağlığı haline getirmektedir.
Premenopoz ve post menopoz dönemindeki kadınlara danışmanlık yapılması, kadınların döneme ilişkin yaşadıkları sorunların ve bu sorunlara yönelik girişimlerin eğitim programları ile desteklenmesi, yaşlılık döneminin getirdiği birçok hastalığın önlenmesi ve kadınların yaşam kalitesini yükseltmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Menopoz Okulu eğitimleri Kırklareli Devlet Hastanesi 6. Blok 3. Katta haftada iki gün 1 buçuk saat, 2 haftalık eğitim programı şeklinde yürütülecektir. 1 saat teorik olarak inter-aktif bir eğitim, 30 dakika kas, solunum, kegel ve gevşeme egzersizleri şeklinde yapılacaktır. Menopoz okuluna Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinden kayıt yaptırabilir. Ayrıca 0288 2141043 – 16205 no’lu telefondan da kayıt yaptırabilirsiniz. Menopoz Okulu ücretsiz bir eğitim programıdır.
Eğitim programı;
1.Hafta: Menopoz Nedir? Menopoz Döneminde Görülen Kanama Düzensizlikleri
Menopozda Görülen Fiziksel ve Ruhsal Değişiklikler,
Menopoz Döneminde Yapılması Gereken Testler,
Solunum, Kegel ve Gevşeme Egzersizleri
2.Hafta: KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi) ve Uygulaması
Menopozda Tedavi Yöntemleri
Osteoporoz (Kemik Erimesi), Beslenme ve Egzersizin Önemi
Solunum, Kegel ve Gevşeme Egzersizleri (Nurşen ARSLAN)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.