Ana Sayfa Gündem 14 Mayıs 2017 805 Görüntüleme

KARAMESUTLU KÖYÜNDE KADIN ÇİFTÇİLERE YÖNELİK KOOPERATİFÇİLİK SEMİNERİ

DSC_0139
Haber: Aydın BİLGİLİ
Kırklareli İl Gıda Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Babaeski Karamesutlu Köyü Kadınlarına kooperatifçilik konulu seminer düzenledi.
Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayncılık Müdürlüğü ile Babaeski İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iş birliği ile Karamesutlu Köyünde Köy Kahvesinde Kadın Çiftçilere Yönelik Kooperatifçilik konulu sunum düzenlendi.
Düzenlenen seminere; Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube Müdür Vekili ve Kırsal Kalkınma Örgütü Sorumlusu Evren Gürpınar, Ziraat Teknikeri Kooperatif Birimi Rahmi Ocak, Ziraat Mühendisi Kooperatif Birimi Ferhat Cüne, Babaeski İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Küçük, Ziraat Mühendisleri; Özay Denizli,İsmail aksu, Gökalp Malkoç,Eray Anıl Şen, Ziraat Teknisyenleri; Oktay Özdeğer, Hüseyin Kahraman ve Karamesutlu Köyü Kadınları katıldı.
Ziraat Teknikeri Kooperatif Birimi Rahmi Ocak’ın sunumunu gerçekleştirdiği seminerde şunlara yer verildi;
2014 yılı sonu verilerine göre Türkiye’de 36 farklı türde (Tarım-yapı-hizmet-kredi-vb.), 74 bin kooperatif, 7,6 milyon kooperatif ortağı mevcuttur.
Türkiye’de tarımsal amaçlı kooperatifler; kooperatiflerin 12 bin 377’si (yüzde 16.7), kooperatif ortaklarının 4 milyon 159 bin 195’i (yüzde 54.7)
2016 yılı sonu itibariyle Kırklareli’de 109 tarımsal kalkınma kooperatifi,23 sulama kooperatifi, 2 su ürünleri kooperatifi, 1 pancar ekicileri kooperatifi mevcuttur.
Kooperatşf nedir?
Kooperatifçilik; Üreticilerin üretim aşamasında meydana gelen riskleri paylaşmak, daha ucuza girdi temin etmek, daha çok ve kaliteli üratmek, ürettikleri ürünleri daha iyi pazarlayabilmek ve elde edecekleri gelirle hayat standartlarını yükseltmek amacıyla birlikte iş yapma, birlikte çalışma, kısacası işbirliğidir.
Kooperatiflerin varoluş nedeni devletin değil, ortakların sorunlarını çözmek ve çıkarlarını korumaktır. Kooperatifler kutsal veya öcü bir örgüt modeli değil, ekonomik örgütlenme modellerinden biridir. Bir örgütün kooperatif olarak kabul edilmesi için kooperaftiçilik ilkelerine uygun yapılanması ve işletilmesi şarttır.
Kooperatifçilik ilkeleri; Gönüllü ve herkese açık ortaklık, demokratik yönetim ve denetim, ekonomik katılım sorumluluk, özerklik ve bağımsızlık, eğitim öğretim ve bilgilendirme, kooperatifler arası iş birliği ve dayanışma, topluma karşı sorumluluk.
Kooperatiflerin Amaçları;
1-Ortaklarının her türlü bitkisel, hayvancılık, ormancılık ve el sanatları konularındaki istihsalini geliştirmek ve ihtiyaçları ile ilgili temin, tedarik, işletme, pazarlama, değerlendirme faaliyetlerinde bulunmak.
2-Ortakların ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olmak, iş sahası temin etmek.
3-Ortakların ekonomik gücünü arttırmak için tabii kaynaklardan faydalanmak, el ve ev sanatları ile tarımsal sanayinin gelişmesini sağlayıcı tedbirler almak.
Kooperatiflerin yararları
Parasal Yararları; Verimlilik, ucuz girdi, ürünün değer fiyatına satışı, katma değer vergisi muafiyetleri, tarım dışı etkinliklerden sağlanan yararlar, mevcut kaynakların değerlendirilmesi ve yeni kaynak temini, tüketim mallarının daha ucuza sağlanması, devlet yardımı ve sübvansiyonlardan yararlanma, sigorta yoluyla risklerin karşılanması ve hukuki kolaylıklar.
Sosyal yararlar; aracı ve tefeci bağımlılığının ortadan kalkması ile bağımsızlık ve kendine güvenin sağlanması, genel ekonomik durumun düzelmesi ve sosyal dayanışmanın güçlenmesi, tarım dışı etkinlikler ve mesleki hareket yateneğinin artması, ortaklar arasında eşitlik ve adalet duygularının gelişmesi, kültürel yaşamın zenginleşmesi.
Kooperatifler; Şirket ile dernek modellerinin karmasıdır. Hem toplumsal sorumluluk çerçevesinde ve hem de ekonomik hizmet sunan bir modeldir. Demokrasinin toplumsal barışın, insan değerlerinin yaygınlaşmasının en önemli araçlarındandır.
Bir kooperatif ile kar amacı güden bir firma arasındaki farklılıklar;
Şirketlerde; Sermaye birliğidir. Temel amaç kardır. Kontrol hisse oranına göredir. Hissesi fazla olan (yüzde 50+) yönetir. Firmanın karı arttıkça ortağın aldığı karda artar. Ortak sermaye oranına göre kardan pay alır. Bir kişi birden fazla hisse alabilir.
Kooratiflerde; Şahıs birliğidir. Temel amaç maliyet fiyatına hizmettir. Ortaklık herkese açıktır (istisnalar hariç). Kontrol demokratiktir. Seçim esastır. Hisseye bağlı değildir. Ortak alışveriş oranına göre kardan pay alır. Bir kişi 1 hisse alır. Fazla hisse genel kurul kararına bağlıdır. Fazla hisse mantıklı değildir.
Ortaklık; Kooretaiflerde üyelik değil, ortaklık vardır. Ortaklar kooperatiflerin sermayedarları, yani sahipleridir. Ortaklar kooperatifin borcuna da kazancına da ortaktır.Üyeler ise sadece örgütün sunduğu hizmetlerden faydalanma hakkına sahiptir.
Ortakların hakları; Kooperatifle ilgili bilgi edinmek, karar alma sürecine katılmak, hizmet ve avantajlardan yararlanmak.
Ortakların görevleri; Ödentilerini yapmak, kooperatifin çıkarlarını korumak, ana sözleşmeye uymak.
Ortakların sorumlulukları; Sermayeleri kadar, ek ödeme.
Nasıl Ortak Olunur; Kooperatifin ana sözleşmesini kabul eden ve ana sözleşmede belirtilen vasıfları taşıyan özel ve tüzel herkes kooperatife ortak olabilir. Kooperatife 2 şekilde ortak olunur; Kooperatif kurulurken ve kooperatif kurulduktan sonra.
Kooperatifi kuran ortaklara kurucu ortak adı verilir. Kooperatif kurulduktan sonra 3 şekilde ortak olunur; yeni ortak olmak için başvurarak, mevcut bir ortaklığın hissesini devir alarak, miras yoluyla.
Ortaklığın kabul edilmesi ve taahhüt; Ortaklık başvuruları yönetim kurulunca kabul veya reddedilir. Her ortak ana sözleşmede belirtilen kadar pay taahhüt etmek zorundadır. Bu en az 1 ve en çok 5 bin pay olabilir. Payların değeri Bakanlar kurulunca belirlenir ve şu anda 1 payın değeri 100 TL’dir.
Ortaklığın sona ermesi; Ortağın dilekçeyle başvurarak çıkmak istemesi, ortaklığın devredilmesi, ortağın ölümü, yönetim kurulu kararı (ve genel kurulun onayı) ile çıkarılması hallerinde ortaklık sona erdirilebilir. Çıkarılan ortak zamanında itiraz eder ve mahkemeye başvurursa mahkeme sonuçlanıncaya kadar ortaklık hak ve yükümlülükleri devam eder. Çıkan veya çıkarılan ortak kooperatifin yedek akçesi üzerinde hak iddia edemez.
Kooperatif; genel kurul, yönetim kurulu, denetleme kurulu ve personelden oluşur.
Genel Kurul; Yılda en az bir kez toplanır. Her ortağın oy ve seçme seçilme hakkı eşittir. Yönetim kurulu üyelerini seçer veya azleder. Yıllık çalışma programını ve bütçesini kararlaştırır. Yönetim kurulunu aklar veya aklamaz. Yönetim kuruluna bazı yetkileri devredebilir.
Yönetim kurulu; Genel kurul adına kooperatifleri temsil eder. Genel kurul kararlarını uygular. Her ay en az bir kez toplanır ve karar alır. Genel kurul gündemini ve tarihini belirler. Yıllık çalışma programını ve tahmini bütçeyi hazırlar. Yıllık çalışma raporu hazırlar. Her üyenin oy hakkı eşittir.
Denetim kurulu; Genel kurul adına yönetim kurulu çalışmalarını gözetler, denetler ve ona danışmanlık yapar. 3 ay bir kez toplanıp denetleme raporu hazırlar. Denetleme raporunu genel kurula sunar. Her üyenin oy hakkı eşittir.
Yönetim Kurulu; Denetim için gerekli tüm bilgi ve belgeleri denetim kurulunun bilgisine sunar. Ara denetim raporlarını ortaklara duyurur. Yıllık denetim raporunu ortakların bilgisine genel kurula sunar.
Personel; Kooperatif müdürü ve diğer personel yönetim kurulunun verdiği görevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Personel yönetim kuruluna karşı sorumludur.
Kooperatif sermayesi; Ortaklık payları, gelir gider farkı fon kesintileri, ortaklık dışı hizmet gelirleri, hibe ve bağışlar, kredi ve borçlar.
Kooperatiflerde; Sermaye öz kaynaklı olmalıdır. Öz kaynak içinde de ortakların sermayesi ve fon kesintileri ağırlıklı olmalıdır. Sermayesi kamu teşvikleri ve hibelerine dayalı olmak kooperatifçilik ilkeleriyle bağdaşmaz ve başarısız olmaya mahkumdur.
Risturn dağıtmak; Kooperatifçiliğn anlaşılmasını kolaylaştırır. Ortakların bağlarını güçlendirir. Adaleti sağlar. Ortakların iş birliği şevkini arttırır. Kooperatiflerin güçlenmesine yardımcı olur.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.