KANATSIZ MELEKLER YİNE İŞBAŞINDAYDI

KANATSIZ MELEKLER YİNE İŞBAŞINDAYDI

 

img_20161221_103122 img_20161221_102139 img_20161221_102210

Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski İtfaiye Müdürlüğü ve Babaeski Devlet Hastanesi iş birliği ile gerçeğini aratmayacak bir yangın tatbikatı uygulaması yapıldı.

Babaeski Devlet hastanesinde gerçekleştirilen ve gerçeğini aratmayan yangın tatbikatı hakkında gazetemize kıs bir açıklama yapan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Ayhan Tosunoğlu şunlara yer verdi.

Babaeski Belediyesi itfaiye müdürlüğü ile ortaklaşa yaptığımız yangın tatbikatı ve hasta tahliye işlemi gerçekten gerçekleri aratmayacak kalitede oldu.

Hastanemizde yapılan yangın tatbikatı ilk olarak yoğun bakımda başlayan yangında sonucunda, birim çalışanımız hemen 4444 yangın ihbar kodunu arayarak hastanemiz bünyesinde bulunan tahliye ve güvenlik ekibinin olay yerine gelmesini sağladı. Binadan hastaların ve değerli demirbaşların tahliyesi sağlandı.

Bu çalışmalar başlamadan hemen öncede tahliye ve güvelik ekiplerine haber verilirken ayni zamanda itfaiye müdürlüğüne bilgi verildi ve kendileri çok kısa bir süre içinde İtfaiye gelerek anında yangına müdahale etti. Yangın tamamen kontrol altına alındıktan ve tahliye işleminin ardından Babaeski Belediye İtfaiye Müdürü Adnan Tunç ve ekibi  yangına müdahale konusunda katılımcılara bilgi verdi. Bizler bu konuda anında olay yerine gelerek tatbikatta olsa olaya anında müdahale eden ve gerekli özeni gösteren Babaeski İtfaiye Müdürlüğü ekiplerine çok teşekkür ediyoruz.

Hastane personeline yangın ve yangın türleri hakkında bilgiler veren İtfaiye personeli Hasan Berber şunlara yer verdi

 

Yangın konusunda bizim için en önemli olay doğru adres bilgisidir diyerek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

Öncelikle mesleki hayatında ve yaşamınızda başarılar diliyorum. Bizler Babaeski Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak sizlere yangın ve yangın oluşumu ve korunma çareleri hakkında ve sizlerin de uygulayabileceğiniz konular hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Biz itfaiye müdürlüğü olarak yangın konusunda bizim için en önemli bilgi yangına ait adres bilginin tam ve doğru olmasıdır. Şayet elimizde tam ve doğru bilgiler var ise bizler ekip olarak olay yerine en kısa süre içinde ulaşabiliriz yoksa adres aramak bizim için zaman kaybından başka bir şey değildir.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yangın; kontrol altında olmayan her türlü ateşe yangın denir. Yangının oluşabilmesi içinde belirli şartların oluşması gerekir. Yangın oluşabilmesi için 3 ana temelden yanıcı madde, ısı ve oksijenin buluşması sonucu oluşan reaksiyona itfaiye dilinde yangın denir. Yangını temelde 4 başlık altında toplamak mümkündür. 1- Katı yangınlar, 2-Sıvı yangınlar ve 3 gaz yangınları ve son olarakta elektrik yangınlarıdır. Yangın söndürmede kullandığımız araçlar ise su, kimyevi maddelerden oluşmuş köpüklerle yangına müdahale edebiliriz. Yangının oluşma nedenlerini ise şu şekilde açıklamamız mümkündür. Bunların bakında dikkatsizlikler gelir. Buna birde bilgisizliği ekleyebiliriz. Bir başka yangın sebebi ise doğal olaylardır. Bu saydığımız nedenlerden başka nedenlerde yangına sebep olabilecek birçok neden sayabiliriz. Elektrik kontağı, sigara izmariti bunların başında gelir.

Saydığımız bu yangın türleri yanında birde hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan doğalgaz hakkında da sizlere de kısa bir bilgi vermenin faydalı olacağını düşünüyorum. Doğalgazda bildiğiniz gibi yanıcı ve patlayıcı bir gazdır. Ancak çevreye en az zararı dokunan da

doğalgazdır. Doğalgaz kullanılan ortamlarda dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Örneğin doğalgaz döşenmiş bir evde yani kombinin kullanıldığı yerde mutlaka havalandırma delikleri bulunmalıdır. Çünkü doğalgaz yapısı gereği havadan daha hafif olduğu için bulunduğu ortamlarda daima yükseklerde toplanır. Şayet bir havalandırma deliği yoksa ve ortamda doğalgaz kaçağı oluşmuş ise hiçbir yanıcı madde kullanılmaksızın ve yerde sürünerek gidilmeli ve bir havalandırma penceresi açılmalı ve ortamın havalandırılması şarttır. Şayet ayakta gidip havalandırma açamaya kalkacak olursak bu sefer de zehirlenmeler

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.