Ana Sayfa Gündem 8 Mart 2018 226 Görüntüleme

‘ KADINLARIMIZ ÖVÜNÇ KAYNAĞIMIZDIR’

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Binnur Güdücüler açıklama yaptı.

Haber; Ezgi Balmumcu

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Binnur Güdücüler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla tüm Babaeski kadınlarının bu özel gününü kutladı ve basın açıklamasında bulundu. Başkan Güdücüler yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’ Özgürlük ve eşitlik, tarih boyunca üzerinde en çok tartışılan kavramlar olmuştur. Uygarlığın gelişmesi ve demokrasinin yerleşmesiyle birlikte ırk, din, cinsiyet gibi ayrımlar kaldırılarak, insanın yalnızca insan olmaktan dolayı eşit haklara sahip olduğu düşüncesi kabul edilmiştir.

Demokrasi kültürünün yerleşmesi, kadın-erkek eşitliğinin her alanda sağlanması ve çağdaş bir toplum yapısına ulaşabilmesi eğitimle olmuştur. Eğitim düzeyi düşük toplumlarda demokrasinin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi güçtür. Demokrasiyi ancak bilgi ve bilinç düzeyi yüksek, başkalarının haklarına saygı gösteren bireyler yaşatabilir.

Türkiye, çağdaş uygarlık yarışına geç katılmış olmasına karşın, Yüce Atatürk’ün büyük öngörüsüyle kadınların yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullarda girmesini sağlayacak yasal düzenlemeleri birçok dünya ülkesinden önce yaşama geçirmiştir. Üstelik Atatürk bunu oldukça güç koşullarda gerçekleştirerek çağdaş uygarlık kararlılığını ve azmini tüm dünyaya göstermiştir.

 

KADINLARIMIZIN ‘ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’Yİ’ KURMAMIZA KATKISI ÖNEM TAŞIR’

 

Yüce Atatürk, “Bizim toplumumuzun başarı gösterememesinin sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır” biçimindeki saptamasının ardından, kurduğu Cumhuriyette Türk kadınını erkeklerden daha aydın ve daha bilgili olmaya çağırmıştır.

Yaşamı boyunca birçok güçlüğe katlanan ve büyük sorumluluklar üstlenen kadınlarımızın, toplumsal yaşama etkin biçimde katılmaları, Türkiye Cumhuriyetinin en büyük hedefleri arasındadır. Kadınlarımız, toplumsal ve ekonomik yaşamın ayrılmaz parçası, üretimin etkin ögesidir. Ülkemizde her alanda başarılı çalışmalar yapan kadınlarımızın sayısının artması övünç kaynağımızdır. Devletin ilgili kurumlarının yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının da kadın haklarının geliştirilmesi, kadınların bilinçlendirilmesi konusunda yürüttükleri çalışmalar mutluluk vericidir.

Kadınlarımızın birey olarak kendi sorunlarına sahip çıkmaları, yaratıcı güçlerini ortaya koymaları ve daha iyi bir yaşam düzeyine ulaşmak için çaba göstermelerinin, geleceğin çağdaş Türkiye’sini kurma çabalarımıza önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz.

Ayrımcılığın önlendiği, insanların eşitlik ilkesi çerçevesinde hak ve özgürlüklerini adil biçimde kullandığı, kadınlarımızın yönetimin her aşamasında daha çok temsil edildiği bir dünyada yaşamak umuduyla, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.