Ana Sayfa Gündem 8 Mart 2018 238 Görüntüleme

KADINLAR KAHVALTIDA BULUŞTU

Haber; Ezgi Balmumcu

 Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü sebebiyle 7 Mart tarihinde Tansa Düğün Salonu’nda kahvaltı düzenledi.

 Babaeski kadınlarının oldukça ilgi gösterdiği kahvaltıda CHP Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Muhlise Öz programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Muhlise Öz konuşmasında şunları aktardı;

‘’Değerli yol arkadaşlarım bugün burada bir araya gelmemizin sebebi birlik ve dayanışmamızı artırmak kadınlar günümüzü hep birlikte kutlamaktır.Kısaca Kadınlar Gününün tarihçesini özetleyecek olursak 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verir.Daha sonra 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.

Türkiyede ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı.  1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya devam etti.

 

‘KADINI KADIN YAPAN CUMHURİYET DEVRİMİDİR’

Değerli arkadaşlarım; Türk kadını, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Anadolu’ya çıkarak başlattığı kurtuluş hareketi ve Cumhuriyetin temelinde en büyük pay sahibi oldu, Kurtuluş Savaşı süresince hem cephede erkeklerle omuz omuza düşmana karşı süngü süngüye çarpışmış, hem de cephe gerisinde çeşitli emeklerle cepheye destek vermiş ve bütün dünyaya Anadolu kadınının gücünü göstermiştir.

Bu bağlamda; bağımsız, özgür ve onurlu bir vatan için işgalcilere karşı erkeği ile omuz omuza savaşan İstiklal Savaşı’mızın kadın kahramanlarını Nene Hatunu, Kara Fatma’yı ve daha nicelerini cesaret ve fedakârlıkları ile bir kez daha saygıyla anıyoruz. Onlar direnişin ve bağımsızlık mücadelesinin sembolleridir. Atatürk; Cumhuriyet Devrimleriyle Türk kadınına verdiği değeri ve önemi göstermiş, Türk kadını devrimlerle haklarını kazanmıştır.

Türkiye’de kadını kadın yapan Cumhuriyet Devrimi’dir. Emekçi kadınlarımız için Cumhuriyet demek özgürlük demektir, eşitlik demektir, onurlu ve insanca yaşam demektir.

Ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel olarak tam bağımsız olmayan bir ülkede elbette ki kadınlarımız da özgür olamaz. Kadının özgürleşmesi ancak; ekonomik, siyasi ve kültürel olarak tam bağımsız ve gerçekten demokratik bir Türkiye’de mümkün olacaktır.


Bugün kadın hakları ve 8 Mart için mücadele etmek demek; Cumhuriyet devrimlerine, kazananlarına sahip çıkmak demektir.

Bugün 8 Mart için mücadele etmek demek sadece kadınların katılabildiği, vatan ve sınıf vurgusundan arındırılmış bir dizi eylem ve etkinlik yapmak değil, kadın ve erkeği yan yana omuz omuza getirerek özgür, onurlu ve emeğin en yüce değer kabul edileceği bir ülke için mücadele vermelerini sağlamak demektir.

Çünkü kadın anadır, sevgidir, vatandır, emektir. Yaşasın Dünya Emekçi Kadınlarının Dayanışma Günü 8 Mart.Ne mutlu bir Atatürk yetiştiren Türk kadınına! ne mutlu ona sahip olan Türk ulusuna!’’

‘KADINLARIMIZ TOPLUMUN GÜÇ VE İLHAM KAYNAĞIDIR’

Babaeski Belediye Başkanı Av.  Abdullah Hacı ise tüm Babaeski kadınlarına saygı ve sevgilerini sunarak konuşmasında şu sözleri dile getirdi ; ‘’

Sevginin ve şefkatin sembolü kadınlarımız,fedakârlığın timsali şehit annelerimiz, şehit eşlerimiz, bütün mücadelemde hep yanımda olmuş değerli eşim, bu salonu dolduran çok değerli kadınlarımız ve dünyanın bütün kadınları “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

 

İzninizle hatırlatmak isterim; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” 8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde daha iyi çalışma koşulları talebiyle bir tekstil fabrikasında başlatılan grevin 129 kadın işçinin ölümüyle sonuçlanması anısına kutlanıyor.Bu olaya referansla kutlanmaya başlanan kadınlar günü, batı medeniyetinin kadın meselelerine eğilmesinde tetikleyici bir işlev görmüştür.

Bizim için de kadınlarımız toplumun güçve ilham kaynağıdır. Cumhuriyet öncesi Anadolu’nun yoksul ve eğitimsiz sosyal yapısı içinde kadınlarımız korkunç denecek zor şartlarda kadınlıklarını devam ettirmişlerdir.Cumhuriyet’in ilanı, Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği özel önem, siz kadınlarımızı bugünkü çağdaş yaşama taşımıştır.Eksiklerimiz, sıkıntılarımız yok mudur? Elbette vardır.Sizlere kadınlarla ilgili bazı araştırma sonuçlarından bahsetmek isterim.

Dünyadaki arazilerin % 1 i kadınlara ait.Dünyadaki 300 trilyon dolarlık malvarlığının sadece 14 milyar doları kadınların.Dünyada okuma yazma bilmeyen 1 milyardan fazla yetişkinin 3 te 2 si kadındır. Dünyada 1.2 milyar yoksulun % 70 i kadındır.Dünyada müdürlük seviyesindeki makamların sadece % 1 kadın.Türkiye de 1381 belediye başkanından sadece % 3 ü kadın.Ülkemizde sadece 1 veya 2 tane kadın vali var.2018 yılının dünyasında ve ülkemizde kadına verilen önem bu.Hayatın pratiğinde, halen erkek egemen toplum algısı, ülkemizin birçok bölgesinde feodal düzenin kültürel yapısı halen aşılamamıştır.

Okula gönderilmeyen, çocuk yaşta evlendirilen kızlarımız maalesef gerçeğimiz. Çözüm kız çocuklarımızın eğitilmesidir.

‘SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLERE HIZ VERECEĞİZ’

Çok değerli hanımefendiler, bizim Babaeski Belediye Başkanlığı olarak , siyası veya hizmet anlayışımızın esası, insan onuru ve yaşamıdır.Bugün ilçemizde sağlanmış olan, siyasal, sosyal, kültürel barışın en büyük mimarı siz Babaeski kadınlarımızsınız. Bu kent, dünü, bugünü ve geleceğiyle sizin eseriniz.Bugün sizler, yarın sizin yetiştirdiğiniz nesiller bu kentin insanı olacaktır.Babaeski’nin bütün altyapı sorunlarına çözüm getirdik, güçlükleri birlikte paylaştık.Fiziki sorunları çözülmüş Babaeski’de bundan böyle, sosyal ve kültürel faaliyetlere hız vereceğiz.

Nitelikli, eğitimli, kendini geliştirmiş kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici vekoruyucu unsurudur. Sürdürülebilir, adil, özgür ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin sorumluluğu omuzlarınızdadır.Ben kadın kimliğini, her türlü etnik, dini ve kültür farklılıklarının dışında sadece “kadın” olarak değerlendiriyor ve önemsiyorum. Kadının müdahil olmadığı, kafasında yer bulmadığı hiç bir sosyal – kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz.Kadınımızın konumunu yükseltme ve demokrasi kültürünü geliştirme yolunda, kadınlarımızözelinde olsun, diğer bütün Sivil ToplumKuruluşlarına da büyük görevler düşmektedir.Bizler, kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanıyoruz. Bugünün sorumluluğu, kadınlarımızı ve sorunlarını yeniden hatırlamayı gerektirir.Kadınlarımızın sorunları var, bunları hepimiz biliyoruz, peki çare? Çareyi nasıl bulacağız?

‘KADIN AYDINLANMANIN TAŞIYICISIDIR’

Çok değerli hanımefendiler,tarihin çeşitli dönemlerinde değişik sorunlarımız olmuştur, lâkin en büyük düşmanınız cehalet, kıyamete kadar birinci sorununuzdur.Çare aranan her alandaki karanlık, tarihte defalarca tekrarlandığı gibi, kendi ışığını da içinde saklıyor.

Bu ışık, bütünimkân pencerelerini açacak olan umuduve istemeiradesini canlı tutmak. Yani, önce siz isteyeceksiniz.Bu dünyada sadece erkekler yaşamıyor. Kadın, karanlığı gören ve karanlıkta gören bir insandır. Aydınlanmanın ürünü ve taşıyıcısıdır.

Sözlerime son verirken, Suriye’de, Afrin’de ülkemizin bekası için mücadele eden Mehmetçiklerimize başarılar diliyor, Şehitlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Onların annelerinin ellerinden öpüyorum.Kurtuluş Savaşı’nda büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük destekçisi ve güvencesi olan kadınlarımız toplumsal barışı da sağlayacaktır.Bu duygularla, tüm kadınlarımızın, öncelikle Şehit ve Gazi annelerimizin ve eşleri kadınlarımızın, Kadınlar Günü’nü kutluyor, bütün kadınlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum.’’

 

Kahvaltı sonrası Lüleburgaz Tıp Merkezi Diyetisyeni Beyza Ulu kadınlara yaza formda girme ve sağlıklı beslenme konusunda bilgiler vererek kadınların sorularını dinledi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.