Ana Sayfa Gündem 28 Mart 2017 808 Görüntüleme

HAYDİ, KIZLAR KEPLER HAVAYA

32

Kadriye Tokat; Yani daha güzel ortamlarda bayanlarımızın çalışabileceği ortamlar yaratmak açısından bence bu proje çok güzel ve bu projenin devamı var. İnşallah bundan sonra ki süreçte de bu proje devam eder ve sizler gibi beşli, onlu, on beşli değil de bu salonlar dolusu bayanlara biz eğitim verebiliriz. Salonlar dolusu bayanlara kep attırabiliriz ve onların da güzel işlere sahip olmasını görebiliriz.

Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Gönül Elçileri Projesi kapsamında açılan “El Sanatları Teknolojisi Alanı” öğrencilerinin kep atma töreni yapıldı.
Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılımış olan Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının Gönül Elçileri Proje Kapsamında açılan El Sanatları Teknoloji Alanı ilk mezunlarını verdi.
Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen mezuniyet ve kep atma törenine İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat, Okul Müdürü Reyhan Güven, Alan Öğretmenleri, Öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen mezuniyet ve Kep atma töreninde açılış konuşmasını öğretmen Zeynep Türk yaptı. Türk yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Sayın İlçe milli Eğitim Müdürüm, Sayın Okul Müdürüm, Değerli öğretmen arkadaşlarım, değerli basın mensupları sevgili öğrenciler ve çok değerli konuklar, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep tayip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendilerinin başlatmış olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Gönül Elçileri Projesi kapsamında açılan El Sanatları Teknolojisi Alanı öğrencilerinin mezuniyet törenine hoş geldiniz.
Milletimizin güçlü bir millet olaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.
Güzel Sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılâplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlardan muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.
İnsanlar olgunlaş için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapamaz, bir millet ki heykel yapamaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapamaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.
Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Reyhan Güven yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Okulumuz Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitim El Sanatları Teknolojisi Alanını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin projesi kapsamında 2013-2014 eğitim-öğretim yılının 2. Döneminde uygulanmaya başlanmıştır.
Öğrencilerimiz 2016-2017 eğitim-öğretim yılının birinci döneminin sonunda El Sanatları Teknolojisi Alanı Dekoratif Ev Tekstili Dalından mezun olmuşlardır.
2016-2017 eğitim-öğretim yılının 2. Dönemde de ilçemiz Halk Eğitimi Merkezi’nde El Sanatları Teknolojisi alanıyla ilgili açılan kurslarda usta öğretici olarak göreve başlamışlardır.
Mezunlarımızdan Günnaz Erdoğan, Pazartesi, Salı Çarşamba günleri Büyükmandıra Beldemizde açılan Basit Nakış İğneleri kursunda, Perşembe ve Cuma günleri de İlçemiz Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan Dekoratif Masa Örtüsü kursunda; Sezin Kurhan ise Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri ilçemiz Atatürk Kültür Merkezinde açılan Dekoratif Ahşap İşleri kursunda usta öğretici olarak görev yapmaktadır.Dedi.

Okul Müdürü Reyhan Güven’in konuşmalrının ardından bir açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Değerli öğretmen arkadaşlarım, çok sevgili öğrencilerimiz, hanımefendiler, beyefendiler, basınımızın değerli mensupları bu güzel günde yanımızda olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.
Toplumun çimentosu aile, ailenin çimentosu kadın. Kadınımızın elinin değdiği her yerin ne kadar güzelleştiğini, ne kadar güzel işler yapılabildiğini birçok alanda günümüzde daha fazla görmekteyiz.
Biraz önce müdürümüzün de bahsettiği gibi Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin kadınlarda iş istihdamının arttırılması için nitelikli işler sahibi olabilmeleri, kadınların yarım kalmış eğitimlerini tamamlayabilmeleri için başlatmış olduğu Gönül Elçileri Projesinin bir ayağı olan, bir eğitim ayağı olan bu proje kapsamında Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün Kırklareli’nde yapmış olduğu çalışmalarla sizlere yapılan tanıtımlarla böyle bir projeyi başlattılar. Bu projenin başlangıcında bende vardım. Bundan da ayrıca gurur duyuyorum.
Dereköy’den Demirköy’e, Kofçaz’a, Babaeski’ye, Lüleburgaz’a inanın her yere kadınlarımıza gittik ve projemizi anlattık. Yalnız bazı bayanlarımız bu işi yaygın eğitimde ki gibi, Halk Eğitimde ki gibi 300-400 saatlik kurslar gibi düşündü ama biz bir belge alacağız ve iş sahibi olacağız gibi düşündüler ama bu öyle değildi. Bunu onlara anlattık tabii bu yavaş yavaş yine anneliğin vermiş olduğu görevleri öne çıkartarak bırakmalar oldu. Ama sizler Kırklareli’n de ilk mezunlarımız olarak bizim Babaeski ilçemiz olarak bizim gururumuzsunuz. İnşallah örnek olacaksınız. Sizleri görenler diyecekler ki, bizlerde bu projelerde yer alalım, bizlerde birer diploma sahibi olalım, istihdama bizlerin de katkısı olsun diyecekler. İnşallah Babaeski’de ki ve ilimizde ki diğer bayanlara örnek olacağınıza ben inanıyorum. İçinizde bu işin devamını getiren ve şuan da çalışma hayatında olan arkadaşlarınız var. Özellikle nitelikli iş sahibi olmaktı amacımız. Yani daha güzel ortamlarda bayanlarımızın çalışabileceği ortamlar yaratmak açısından bence bu proje çok güzel ve bu projenin devamı var. İnşallah bundan sonra ki süreçte de bu proje devam eder ve sizler gibi beşli, onlu, on beşli değil de bu salonlar dolusu bayanlara biz eğitim verebiliriz. Salonlar dolusu bayanlara kep attırabiliriz ve onların da güzel işlere sahip olmasını görebiliriz.
İnşallah bu süreçte sizlerin yanında olmaya çalıştık elimizden geldiğince ve bazı eksikliklerimiz olsa da her projenin her başlangıcın ilki zordur. İlkinde bazı sıkıntılar yaşanır ama sonucunu görmek güzel. Bundan sonra ki süreçte de her daim Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığında ki yetkili arkadaşlar olsun, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizim üzerimize düşen görevler olsun elimizden geldiğince sizlerle istişare içerisinde olup bu pojenin devamlılığını, sürekliliğini getirmek istiyoruz.
Ben başta bu güzel düşünceye sahip olan Emine Erdoğan Hanımefendiye, bizlere bu konuda katkı sağlayan Aile Sosyal politikalar Bakanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına bu oklulda size gece gündüz demeden kapılarını açan, eğitim almanıza yardımcı olan değerli müdürümüze, okul yöneticilerimize, öğretmenlerinize, en başta sizlerle beraber yaz kış demeden çalışan öğretmenlerinize çok teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadri Kahraman Tokat’ın yaptığı konuşmaların ardından mezun olan öğrenciler adına bir konuşma yapan Günnaz Erdoğan yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Cumhurbaşkanlığının Hayat Boyu Öğrenme Boyu Projesinde bizler bizler eğitim gönüllüleri olarak hepinize hoş geldiniz diyoruz.
Bu okula ilk başladığımız günün haftasında her akşam kar, yağmur, soğuk, sıcak demeden gelmek hepimizin gözünü korkuttu.Ama bir baktık ki; inatla, yılmadan devam ediyoruz. Hatta öyle ki Cumartesi günleri bile geldik . Bizler bir kadının yaşı kaç olursa olsun başaramayacağı hiç bir şey olmayacağının en güzel kanıtlarıyız. Birlikte imkansızlıkları imkan haline getirdik. Yeri geldi yoktan var ettik. Ve nihayet bugüne geldik.
Bizler okulumuzu bitirmenin ve El Sanatları Teknolojisi alanında Türkiye’nin ilk mezunları olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Etrafınızda liseyi bırakmış ya da bitirmiş her kim varsa söyleyin, teşvik edin. Burada her şeyden önce birlikte olmayı öğrendik biz. Ve bizler emeklerimizin karşılığını aldık. En büyük arzumuz daimi olması.
Korkmayın, sıkılmayın, isteyin yeter ki! Bizler birbirimizden güç aldık. Bugüne kadar bizimle birlikte her gece okula gelen, bizimle üzülüp, bizimle sevinen buradaki tüm imkanları bize sunan öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliriz. Biz de emeğiniz çok, haklarınızı helal edin.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.