Ana Sayfa Gündem, Politika, Siyaset 20 Eylül 2016 1186 Görüntüleme

GÜNDOĞDU; Ülkemizde girişilen başarısız darbeyi Atatürkçü subaylar engelledi

GÜNDOĞDU; Ülkemizde girişilen başarısız darbeyi Atatürkçü subaylar engelledi

Haber: Aydın BİLGİLİ

 Gündoğdu: Bizler 7 Haziran seçimlerinde doğru projeler ile halkın karşısına çıktık ki; onlar da bizim projelerimiz çalıp halkın önüne çıktılar.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ziyaretlerde bulunduğu köylerde sevgi seli karşılandı. Milletvekili Vecdi Gündoğdu ve CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Babaeski Ziraat Odası Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Şahin Arslan ve Sibel Çinar Cumhuriyet Halk partisi Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Ali Eren CHP Babaeski Gençlik Kolları Başkanı Aykut Tapar ve beraberindekilerle birlikte Babaeski’ye bağlı köylerde ziyaretler gerçekleştirdi.

Milletvekili Gündoğdu beraberindekilerle birlikte Oruçlu Köyü, Karacaoğlan Köyü, Kuzuçardağı Köyü ve Yenimahalle Köylerine bir dizi geziler düzenleyerek vatandaşlar ile sohbetlerde bulundu

Gittiği her köyde sevgi seli ve büyük bir coşku ile karşılanan Gündoğdu gittiği her köyde ülkenin içinde bulunduğu zor günler, buğday ve ayçiçeği taban fiyatları hakkında vatandaşlara değerlendirmelerde bulundu.

Milletvekili Gündoğdu ülkenin içinde bulunduğu zor günlere ve hububat taban fiyatları hakkında yaptığı açıklamalarda şunlara yer verdi.

Ülkemizde girişilen başarısız darbeyi Atatürkçü subaylar engelledi

Öncelikle bugün gündemimiz hükümet tarafından açıklanan taban fiyatları olmalıydı ama biz öncelikle ülkemizde girişilen başarısız darbe konusunda konuşmak istiyorum. Tabii açıklanan taban fiyatlarından da konuşacağız. Onları da gündeme getireceğiz.

Bakın arkadaşlar; ülkemizde bir başarısız darbe girişimi yaşandı. Bu darbe girişiminin ardından ülke tek yürek, tek yumruk oldu. Bakıyorsunuz herkes ama herkes bizlerden çok daha fazla Atatürkçü oldu ve onun ilke ve Devrimlerine sarıldılar.

Bakın bu ülkede Laiklik ve Demokrasi olmasaydı inanın bizler camilerde namaz bile kılamazdık.

Bakın başarısız darbenin yapıldığı gece darbeye girişen askeri inanın ikna eden ve bu başarısız darbeden vazgeçiren yine Atatürkçü subaylar oldu.

Ülkemizde girişilen FETÖ örgütüne bağlı ve askeriyenin içinde yuvalanmış vatan hainleri başarısız bir darbe girişiminde bulundu. Bunlar bu işi asla tek başlarına yapmadılar. Bunları buraya sürükleyen birileri vardı. Bunlarda onlardan güç alarak meydana çıktılar. Ancak meydanlara çıktıklarında arkalarında kimseyi bulamadılar. Bakın TBMM’Yİ bile bombalayabildiler. Bizler o bombalar atılırken meclisimizi asla terk etmedik. Çünkü o meclis Bizlere Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bırakılmıştı ve bizlerde orayı vatan hainlerine bırakacak değildik ve bırakmadık.

Şimdi bu FETÖ örgütüne bağlı kişiler tek tek yakalanıp gözaltına alınıyor. Bu durum daha çok sürecek gibi gözüküyor. Bunlar yarın bir gün adalet önünde hesap verecekler. Bizim tek arzumuz sap ile samanı karıştırmadan adil bir yargılama ile suçlu ile suçsuzu ayırmak. Suçlu olan cezasını çekmeli ve kurunun yanında yaşı da yakmamak gerek.

Ayakta durabilmeniz için güçlü olacaksınız

Bir ülkenin tam bağımsız olabilmesi için öncelikle ekonominiz güçlü olacak. Şayet ekonominiz güçlü ise o ülke ayakta kalmayı başarır. Şayet ekonomik olarak güçlü değil de birilerine bağımlı iseniz ayakta kalma şansınız yok demektir. İşte bizim ülkemizin içinde bulunduğu durum. Bizim ülke olarak bağımsız olduğumuz söylenebilir mi? Asla.

Bakın; güçlü olup ayakları üzerinde durabilen ülkeler bili AB ye karşı durabiliyor. Örnek verecek olursak, İngiltere. AB bunlara şunu söyledi. Önce para birimi değiştirecek ve Avrupa Birliği para birimine geçeceksin. Geçtiler mi? Hayır. Araçlarında ki direksiyonu sola alacaksın. Aldılar mı? Hayır. Sonunda halk oylamasına gittiler ve Avrupa Birliğinden ayrıldılar. Bizim ülke olarak bunu yapacak gücümüz yok.

FETO örgütünün mal varlıklarına el konuldu.

Darbe girişimini kim yaptı bu ülkede. Bir bakın Peki bu FETÖ örgütü 2002 yılında da vardı. Ama %5 vardı. 2002 yılından 2015 yılına kadar da %45 girdi odlumu %50. peki bu FETÖ örgünü devlet içine köylü vatandaşlar mı koydu. Hayır. Kendileri soktu Peki şimdi ne oldu da bu örgütün üzerine gidilmeye başladı. Bu devlet içinden iyice temizlenene kadar da devam edecek. Bakın ülkede girişilen başarısız darbe girişimini yapan FETO örgütüne bağlı kişi ve kurumların tüm mal varlıklarına el konuldu. İnanın el konulan mal varlıklarının parasal değerini telaffuz etmekte bile zorlanıyoruz. Peki, bu paralar kimin parası. Sizin ve bizim paralarımız. Şimdi de bu FETÖ örgütüne zamanında yardım ve yataklık yapanların hiç sesi çıkmıyor. Sadece Allahım bizi affetsin, halkımız bizi affetsin. İşte bu olmadı. Şayet suçlu isen çıkacaksın adaletin önüne hesap vereceksin ve aklanacaksın. Tabii suçsuz isen aklanacaksın. Şayet suçlu isen de cezanı çekeceksin

 

 Taban fiyatları üreticimiz için çok yetersiz

Bakın, buğday hasadı başlamadan ne taban fiyatı açıklandı ne de bir şey. Üretici ne yapacağını şaşırdı ve malını tüccara teslim etmeye başladı. Üreticinin elinde buğday kalmadı ve hükümet taban fiyat açıkladı. Şimdi bu taban fiyat kime yaradı. Tabii ki tüccara yaradı. Üreticiye hiçbir faydası olmadı. Bakın bir kilo un fiyatı kaç lira, bir kilo buğdayın fiyatı kaç lira.

Ayçiçeği sezonu geldi hükümetten yine tık yok. Üreticinin yanında olan Trakya Birlik ise o da kulağının üzerine yattı. Tüccar mal alımına başladı aradan onca zaman geçti Trakya Birlik lütfen bir taban fiyatı açıkladı. Ama o da üreticiyi tatmin etmedi. Belki Trakya Birlik tarafından açıklanan taban fiyatı normal gibi geliyor ama girdiler o kadar çok yüksek ki masraflar almış başını gidiyor. Gübre, mazot ve ilaç parasına güç dayanmıyor. Bakın biz ülke olarak dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyoruz. Bunun tek nedeni ise hükümet tarafından alınan vergiler. Lüks yatlara litresini bir liraya satan hükümet çiftçiye aynı mazotun litresini neredeyse dört liraya veriyor. Girdiler çok ama ama çok yüksek olunca çiftçide para kazanamıyor.

Bakın bir kilo yem fiyatı nerede, bir litre sütün fiyatı nerede. Trakya’da hayvancılık bitti. Süt inekçiliği de yapılmıyor gibi. Peki, köylü bu durumda ne yapacak. Köylerimizi geçtim. Kasabalarımızda bile iş imkânı yok. Köylerde genç nesil diye bir şey kalmadı. Herkes iş karın doyurmanın imkânını arıyor.  Ekonomik sıkıntılar yüzünden köylerimiz de komşuluk ilişkileri bitmek üzere. Artık kimse kimseye gidip gelmiyor. Oysa daha düne kadar köylerimizde imece usulü çalışmalar yapılıyor herkes bir birine yardım ediyordu. Hani bir atasözü vardır ”komşu komşunun külüne bile muhtaçtır” diye artık bu söz de geçerliliğini kaybediyor.

Umuyorum cumhuriyet Halk partisi iktidarında tüm bu özlenen günler gelecektir. Bizim iktidarımızda bizler köylümüze mazotu bir liraya vereceğiz. Bu Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözüdür.

Köylerimizin sorunları bitmiyor.

Bakın bizler bugün İlçe Başkanımı Erol Mutlu ve İl genel Meclisi Üyelerimiz ve arkadaşlarımız ile birlikte tüm köylerimizi parça parça geziyoruz. Köylü vatandaşlarımız dertlerini ve sorunlarını dinliyoruz. Geçen günler gittiğimiz on tane köyün içinde sıkıntısı olmayan köy yok.

Bakın en yakın örnek. Demirkapı köyümüz. Bu köyümüz daha düne kadar Karahalil Beldemizin bir mahallesi idi. Buradan ayrıldılar ve şimdi ise ne köy konumunda ne de mahalle konumundalar. Hiçbir yerden yardım alamıyorlar ve köyün hiçbir sorunu da halledilmiyor. Ama Demirkapı köyümüzün bu sorunu ile yakından ilgileneceğim ve sorunu çözmek için elimizden geleni de yapacağız.

Bu güne kadar gezdiğimiz köylerimizde  kimin derdi kanalizasyon, kiminin derdi içme suyu, kiminin derdi yol sorunu. Dediğim gibi sorunu olmayan köy yok. Hükümet tutturmuş yok otoyol yaptık, yok köprü yaptık. Tabii ki onlarda yapılacak. Onlarda bizim ihtiyacımız da öncelikli olarak köylü vatandaşlarımızın sorunlarını çözmemiz gerekmiyor mu? Birçok köyümüzde kanalizasyon yok, doğru dürüst içme suyu şebekeleri yok. Yol yapılmış belki de 20-30 yıl önce bir kaplama yapılmış gerisi yok. Yolu olmayan köylü vatandaş ürettiği mahsulü ilçeye nasıl getirecek. Bakın köylüde yoksa hiç birimizde de yoktur. Bunu asla unutmamak gerekiyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.