Ana Sayfa Gündem 17 Mayıs 2017 858 Görüntüleme

“GENÇLİK VE TARİH” ADLI SUNUM YAPILDI.

DSC_0041
Haber: Aydın BİLGİLİ
Babaeski Kaymakamlığı organizesinde İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Gençlik ve Tarih” sunumu Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda yapıldı.
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen sunuma İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüğşoğlu,İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Erhan Öztürk ve öğrenciler katıldı.
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda ki sunumu Tarih Öğretmeni ve Yazar Koray Şerbetçi yaptı. Şerbetçi yaptığı sunumda şunlara yer verdi; Öncelikle bu sunumu ayakta yapmak istiyorum ki sizleri daha rahat görebileyim. Şunu bilin ki çok uzun ve sizlerin sabrınızı zorlayacak bir sunum olmayacak. Gördüğünüz gibi sunumumuzun adı Gençlik ve Tarih.Bu hafta bildiğiniz gibi Gençlik Haftası ve hafta sonu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı var. Bende bir tarihçi ve Tarih yazarı olarak acaba gençliğin tarihde rolü neydi diyerek tarihsel bir gezi yapabilirsek nelere ulaşabiliriz diye birkaç not aldım ve onları sizlerle paylaşmak istedim.
Şimdi Gençlik ve Tarih dedik. Baktığımız zaman önce şu soruyu sormamız lazım. Genç nedir? Çok ilginç ki Genç kelimesi dilimize Farscadan geçmiştir. Anlamıda hazine demektir. İran’lılar genç demek istedikleri zaman bu kelimeyi kullanmazlar. İran dilinde genç toprağın altında gömülü demektir(Hazine). Ya da bir yere para gömülü ise ona genç derler. Kısa Genç toprağın altı yada gömülü demektir. Biz bunu almışız ve Türkçede bunu kullaanmışız. Gerçekten bu kelimeyi tesadüf eseri kullanmadık. Çünkü gençlik dediğimiz bu dönem sizin enerjinizin en zirvede olduğu, tabiri uıygunsa kanınızın kaynadığı dinamizminizin dört nala gittiği bu dönem gerçekten insan hayatının bir hazinesidir. Peki bu hazine ne yapılmalı? Ya da biz bu hazinenein yeteri kadar kıymetini biliyormuyuz. Buna baktığımız zaman bu hazinenin farkında olan, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlikle ilgili müthiş bir özdeyişi var. Diyor ki bu herşeyi de açıklıyoréBütün Ümidim Gençliktedir” Neden Atatürk’ün bütün ümidi gençlikteydi? Çünkü gençlik hem insanın en büyük hazinesi, hem de toplumların hazinesi olduğu için.
Bu özdeyişe baktığımız zaman benim aklıma bir söz geldi. Danimarkalı bir filesof var onun Ümitle ilgili bir sözü geldi. Diyor ki Ümit, tersinden okuyalım ve Ümitsizlik nedir biliyormusunuz ? diyor. Ümitsizlik ihtihmalin yoksunluğudur diyor. Bir insanın hayatında , istediği bir konuda hiç ihtimal yoksa işte o zaman ümitsiz olur. Ama milyonda bir bile ihtimal varsa işte o zaman ümitli olur diyor. Şimdi buna baktığımız zaman gençlik aslında Ümit ve birşeyleri çözebilme konusunda ihtimal demektir. Bunun en basit örneği nedir biliyormusunuz? Çanakkale Savaşıdır. Aslında Osmanlının asker sayısına bakaçak olursak İngilizler karşısında bu savaşı kazanma ihtimalimiz yoktu. Ama bizim ümidimiz vardı. Çünkü Gençlerimiz vardı. Biz bu savaşı milyonda bir de olsa kazanabilme ihtimalimiz vardı. Akın o gençler belkide okullarını yarım bırakarak omuzlarına silahlarınıalarak bu mukaddes savaş için gitti. Peki neydi gençlik? Gençlik ümitdi. Atatürk’ün dediği gibi “Bütüm Ümidim Gençliktedir” gençleriniz varsa ümidiniz var, çünkü bir ihtimalimiz daha var demektir. İhtimalimiz varsa başarma olasılığımızda var. Gerçekten Gençliği hafifsememek lazım. Orada sadece savaşan gençler değil, genç bir de Yarbay vardı. 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal. İşte o genç subay savaşın seyrini değiştirdi. Dedi ki” Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” dedi. Gençlere ölmeyi emrederken kendiside kamçıyı çıkardı ve kamçımla size işaret verdiğimde gideceksiniz dedi . Arkada bir yerde değil di askerin önünde en öndeydi. Genç bir Yarbay , o günkü Türkiye’nin genç evlatları hepsi oradaydı.
Genç Anibal de şunu söylemiştir. Ya yolu buluruz, ya da kendimize yeni bir yol açarız. Bakın buradan hemen genç bir padişah aklımıza geldi. Kimdi Fatih Sultan Mehmet. Peki o genç padişah ne yaptı? Bizanslılar boğazı kapatıklarında ise, Boğaz kapalı ise bizde kendimize yeni bir yol yaparız diyerek gemileri karadan denize indirdi. Fatih Sukltan Mehmet o dönemde gerçekten Genç bir hükümdar ve gözü kara bir hükümdar. Daha 21 yaşında işte o zaman da şunu söyledi, “Ya Ben İstanbul’u alırım, ya da İstanbul beni alır” dedi. İşte Genç dediğinizde aklımıza hep gözü kara insanlar gelir.
Bakın Genç biri daha Napolyon Bonapart. Bonapart bir memur ailenin çocuğu, hepinizin bildiği gibi boyu biraz kısa. Ortalamanın altında boyu var. O dönemler askerlere suvarı eğitimi veriliyor. Bu ata binerken biraz sıkıntı çekiyor. Arkadaşları diyor ki Bonapart “ sen ata binene kadar savaş bitecek” o da diyor ki “hayır öyle olmayacak, ben ata bindiğimde savaş başlayacak” diyor. Ve gerçekten de öyle oluyor. Peki Bonapart deyince hemen aklınıza ne geldi” Para, para, para” ama o öyle durduk yerde para, para, para diyecek bir adam değil. Ona soru sormuşlar” General Bir savaşı kazanmak için gerekli olan üç şey nedir demişler ve o da cevap vermiş. Para, para, para demiş.
Koray Şerbetçi Kimdir
Koray Şerbetçi 1976 yılında Sivas’ta doğdu. 19972de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Genel Türk Tarihi alanında yüksek lisansını tamaladı. Tefekkür ve Mihenk dergilerinde medeniyet tarihi ile ilgili yazılar yazdı. Halen Tarih Öğretmeni olarak Kırklareli’n de görev yapıyor.
Aynı zamanda yazarlıkta yapan Koray Şerbetçi” Bir Osmanlı Var İmiş” ve “Osmanlının İngiliz’le İmtihanı” kitaplarının yazarıdır.
Televizyon programcılığı yönü de olan Koray Şerbetçi, 24 TV’de An ve Zaman, Tarihin Sırları programlarını yaptı. Halen 24 TV’’de An ve Zaman programının moderatörlüğünü yapmaktadır.
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda yapılan sunumun ardından İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin Tarihçi Yazar Koray erbetçi’ye teşekkür ederek bir buket çiçek sundu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.