Ana Sayfa Gündem 27 Ekim 2016 890 Görüntüleme

DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Haber: Aydın BİLGİLİ-Erhan ERTÜRK

Babaeski Merkez Mahalle Muhtarları ve Babaeski Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve İlçe Halk Sağlığı Müdürü Hakan Azatçam 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü Kutladılar.

Merkez Mahalle Muhtarları ve Babaeski Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve İlçe Halk Sağlığı Müdürü Hakan Azatçam Babaeski SÖZ Gazetesi ve Babaeski Gündem Gazetelerimizin bürosuna gelerek Dünya Gazeteciler Gününü kutladılar.

İnsanların kendi fikirlerini özgürce ifade edebilmek için doğru bilgiye ulaşmaya ihtiyaçları ve hakları vardır. Demokratik toplumlarda topluma bu hakkı kullanması yönünde en büyük katkıyı basın mensupları sağlamaktadır. Bu bağlamda basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereğidir.

Merkez Mahalle Muhtarları adına bir açıklama yapan Hamidiye Mahallesi Muhtarı İbrahim Demir ”Sizlerin ne zor şartlarda görev yaptığınızı biliyoruz ve yaptığınız meslek için sizleri kutluyoruz” diyerek daha sonra yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

“Toplumu önemli konularda aydınlatarak kamuoyu oluşturan, meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren basınımızın, özgürlükçü ve demokratik bir anlayışın sürdürülebilirliği açısından hayati bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bu vesileyle de gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasanın 10 Ocak 1961 de kabulüyle ilan edilen “Çalışan Gazeteciler Günü”nün, bu yıl 50. yılını kutluyoruz. Bu bakımdan Dünya Gazeteciler Gününüz kutlu olsun

Basının doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve gerekli yasal izlek ile tam bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir.

Günümüzde Türk basınının özgürlüğü, her ne kadar kanunlarla garanti altına alınmış gibi görünse de, çeşitli yollarla haber ve ifade özgürlüğü baskı altına alınmaya, egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirilmeye çalışılmaktadır. Basın tekelleştirilmekte, siyasi ve ekonomik gücü elinde bulundurulanlar, basını kendi propagandalarını yapmak için bir araç olarak kullanmaktadırlar.

Hükümetin anayasal bir zorunluluk temelinde ele alması gereken basın özgürlüğü, bugün sindirme politikalarının cenderesinde kalmıştır. Birçok gazeteci sadece işlerini yaptıkları için suçlu ilan edilmiş, günlüklerine el konulup operasyonlar düzenlenmiştir. Ancak basının toplumsal yaşam için taşıdığı önemin daha fazla zarar görmemesi için basın-siyaset ilişkisindeki çatışmalar hukuki yollardan çözülmeli, basın gruplarının tekelleştirilmesine son verilmeli; Türk basını, bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmelidir.

Bu bakımdan bizler mahalle muhtarları olarak sizlerin ve diğer tüm basın çalışanlarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutluyoruz ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Yapılan ziyarette kısa bir açıklama yapan Azatçam ise Dünya üzerine. Çalışan tüm basın emekçilerinin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutluyorum ve sizlerin ne kadar zor şartlarda görev yaptığınızın da bilincindeyim. Tüm yaşam boyunca görevinizde başarılar diliyorum.

14803098_1155747187842120_966675204_o

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Kan verin ödülünüzü alın

Kan verin ödülünüzü alın

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.