Ana Sayfa eğitim, Gündem 3 Ağustos 2016 853 Görüntüleme

Destekleme ve yetiştirme kursları başladı

Destekleme ve yetiştirme kursları başladı

Babaeski’de eğitim-öğretim gören tüm liselerin öğrencileri için Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi’nde YGS(Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) için destekleme ve yetiştirme kursları hafta başında faaliyete geçti.

Babaeski’de liseye giden ve önümüzdeki yıl üniversiteye girme hedefi bulunan tüm öğrenciler için destekleme ve yetiştirme kurslarının kurs merkezi Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi olarak belirlendi. Kurslara yaklaşık 140 öğrenci başvuruda bulundu. 1 Ağustos 2016 tarihinde başlayan destekleme ve yetiştirme kursunun YGS bölümü, 9 Eylül 2016’da sona erecek. Kurslarda öğrencilere; matematik, biyoloji, kimya, tarih, coğrafya, felsefe, İngilizce, dil ve anlatım, Türk edebiyatı, dersleri veriliyor. Kurslarda 11 öğretmen görev alıyor.

Destekleme ve yetiştirme kursları hakkında Babaeski İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muzaffer Karaman; ‘’Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu (2015-2016)´ nun Genel Esaslar başlıklı birinci bölümünde yer alan 19. maddesi, “Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarının 9, 10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 (beş) farklı dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler en fazla 6 (altı) farklı dersten haftalık 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 (altı) farklı dersten haftalık 24 saate kadar kurs alabilirler şeklinde değiştirilmiştir.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları sınıf oluşturma işlemleri ders bazlı olarak yapılacak ve e-Kurs modülünde buna göre sınıf oluşturulacaktır.

2015-2016 öğretim yılında 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerimize hazırlık mahiyetinde bir üst sınıf dersleri tanımlanacaktır. Yaz Kurslarında öğrencilerimizin bulundukları il/ilçe sınırları dışında kurs alabilecek olmaları düşüncesiyle, yaz dönemine mahsus olmak üzere öğrencilerimize yönelik il/ilçe sınırlaması kaldırılmıştır. İsteyen öğrencimiz herhangi bir il ve ilçede açılacak kurslara katılabilecektir.

Devam devamsızlık girişlerinin sağlıklı yapılabilmesi için ders programı iş ve işlemlerinin zamanında ve düzenli yapılması gerekmektedir. Devamsızlıklar ders bazlı takip edilecektir.

İlçemizde Yaz kursları;  01 Ağustos – 09 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılmaktadır.

İlçemizdeki yaz kursları ortaokullarda; Babaeski Ortaokulu, Atatürk Ortaokulu, Plevne Ortaokulu, Alpullu Şeker Ortaokulunda, Liselerde;  Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesinde açıldı.

e-Kurs modülü üzerinden yapılacak iş ve işlemler aşağıdaki iş takvimine göre kılavuzda belirtilen tarihler çerçevesinde yapılacaktır.

Kurslara katılmak isteyenler tüm okul/kurumlarımızdan bilgi alabilirler.’’ ifadelerini kullandı.

Babaeski’deki tüm lise öğrencilerinin Destekleme ve yetiştirme kurslarını göreceği merkez okul seçilen Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Müdürü Sezer Arslan kurs hakkında verdiği bilgilerde şunları söyledi;

‘’ Destekleme ve yetiştirme kurslarında üniversiteye girmeye aday olan öğrencilere, 9.-10. ve 11. Sınıf  ders konularına yönelik çalışmalar yapılacak. Bir öğrenciye verilecek toplam kurs saati 690. 9 Eylül 2016 tarihine kadar YGS’ye hazırlıklar tamamlanacak. 9 Eylül 2016-15 Haziran 2016 tarihleri arasında LYS(Lisans Yerleştirme Sınavı) hazırlıklarına başlanacak.

Kurslara devamlı katılım önemli. Öğrencilerin kurslara devamsızlık hakları %10. Devamsızlık sınırını geçen öğrencilerin kurslarla ilişiği kesilecek. Öğrencilerin düzenli olarak düzenli olarak destekleme ve yetiştirme kurslarına gelmesi hem ders verimini arttırır, hem de sınavda başarıyı arttırır.

Geçmişte olan dershane sisteminin öğrenciye eksikliğini hissettirmeyen hatta daha fazla imkanlar sunan destekleme kurslarında öğrencilere günlük testler ve ünite testleri verilerek konuları pekiştirerek, sınavlara hazır bir şekilde girmesi sağlanacaktır.

Bu kurslar öğrenciler için tamamen ücretsiz olup hiçbir maddi harcama yapmalarına gerek yoktur. Destekleme ve yetiştirme kursları hafta içi her gün saat 9.00 ila 16.00 arasında devam etmektedir.’’

Haber: Erhan ERTÜRK

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.