Ana Sayfa Gündem 18 Şubat 2021 11 Görüntüleme

Davutoğlu; “Trakya bizim Avrupa’ya açılan kapımız”

ÖZEL HABER:
CEYHUN ÇOLAK
Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Kırklareli ve Tekirdağ’daki gazetecilerle 13 Şubat 2021 Cumartesi akşamı Saat: 21:oo’de canlı yayında buluşarak Ülke gündemi ve yerel gündem konularında gazetecilerin sorularını cevapladı.
Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun canlı yayın davetini, Zortul Medya’ya Gelecek Partisi Kırklareli İl Başkanı Mehmet Yıldız iletti. Zortul Medya’yı temsilen Gazeteci Ceyhun Çolak programa katıldı.
Davutoğlu Trakya’daki gazetecilerle bir araya geldi
Eski başbakanlardan Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, cumartesi akşam saat 21.00’da Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerindeki 30’u aşkın gazeteciyle sosyal yayın platformu zoom üzerinden 2 saat 20 dakika süren toplantıda bir araya geldi. Gazeteci Ceyhun Çolak’ın da katıldığı programda, gazetecilerin hem yerel, hem genel, hem de mesleki sorunlarını dinleyen Davutoğlu, evindeki ofisinden katıldığı toplantıda gazetecilerin sorularına tüm samimiyetiyle cevap verdi.
Davutoğlu; “Çok Yakında Babaeski ve Kırklareli’yi ziyaret edeceğiz”
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Yerel Basın Buluşmaları kapsamında Trakya Bölgesi’nde görev yapan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İnternet üzerinden gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Davutoğlu, Gelecek Partisi olarak çok yakında Kırklareli İl Kongremizi gerçekleştireceğiz. Babaeski’yi de ziyaret etmeye halkımızla buluşmaya geleceğiz dedi.
Canlı Yayına katılan gazeteciler arasında yer alan Babaeski Söz Gazetesinden Ceyhun Çolak’ın sorularına da cevap veren Genel Başkan Davutoğlu, Babaeski bizim için çok önemli Gelecek Partisi Babaeski İlçe Başkanımız Şükran Özlem Tosunlu’nun çalışmalarını da takdir ediyorum, Kırklareli İl Başkanımız Mehmet Yıldız’da, Zortul Medya’nın haberlerinde olduğu gibi Kırklareli’de “Yıldız” gibi parlamaya yükselmeye hızla devam ediyor dedi.
Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Zortul Medya Babaeski Söz Gazetesi ve Babaeski Gündem Gazetesini takip ettiğini dile getirirken tüm yerel gazeteci ve basın emekçilerine ayrıca Trakya halkına selamlarını iletti.
Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu; “İstihdam sorunları başta olmak üzere gençlerimizin tüm sorunlarını çözeceğiz. KYK borçlarını tek kalemde sileceğiz. Gençleri hayata borçlu bırakmayacağız. Bunlarla ilgili kapsamlı çalışmalarımız var” dedi.
Davutoğlu, “Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadelemiz Anadolu’dan başlamıştı. Biz de bugün bu hareketi Trakya’dan başlatıyoruz. Maalesef medya bizleri görmese de, sesimizi duymasa da bizleri gören, sesimizi duyan sizlerin olduğunun bilincindeyiz. Onun için bugün sizlerle bir aradayız. Varsın onlar penguen vari yayıncılıklarına devam etsinler. Halkla iç içe olan, halkın nabzını tutan, halk gibi yaşayıp halk gibi yazan yerel medya yani sizler ülkemizin geleceği için önemli mihenk taşlarısınız. Bunun için hem sizlerin sorunlarını dinlemek hem de parti programımızı anlatmak için bu toplantıyı yapıyoruz” dedi.
“KORKU EŞİKLERİ BİRER BİRER AŞILDI”
Sadece muhalefet yapmak için parti kurmadıklarını söyleyen Davutoğlu “Türkiye’de yaşadığımız ve son dönem karşı karşıya kaldığımız sıkıntılar malum. Gelecek Partisi’nin kurulmasına sebep teşkil eden en önemli hususlar son yıllarda özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtikten sonra artan tek merkezci yapılanma, demokratik hak ve özgürlüklerde ortaya çıkan bazı kısıtlamalar, iktidarın yasakları yaygınlaştırması, yolsuzlukları engellememesi, yoksulluğun giderek toplum katmanlarında herkesi etkiler hale gelmesi. Önce içinde bulunduğumuz partide bu konuda ciddi eleştiriler, bir takım çağrılarda bulunduk. Ama bunlar dikkate alınmayınca 2019’da 153 arkadaşla birlikte Gelecek Partisi’ni kurduk. Gelecek Partisi’nin kurulmasıyla birlikte toplumda siyasi anlamda bir dinamizm ortaya çıktı. 2018’de Türkiye’de sadece 2 parti kuruldu, 2019’da 2 parti kuruldu, biz üçüncü partiydik. 2020 yılında 28 parti kuruldu. Siyasette önemli bir hareketlenmeye sebebiyet verdik. Korku duvarı vardı, konuların tartışılması neredeyse mümkün değildi. Gelecek Partisi bunun önünü açtı. Bunlar tartışılır hale geldi. Bir takım baskılarla da karşılaştık. Son olarak Genel Başkan Yardımcımız Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıda yaşandığı gibi ciddi baskılarla da karşılaştık ama Gelecek Partisi’nin kurulmasıyla birlikte bu korku eşiklerinin birer birer aşıldığını gördük” dedi.
30’U AŞKIN GAZETECİ KATILDI
Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi gazeteci, spiker, sunucu Ufuk Karcı’nın koordinatörlüğünde 30’u aşkın gazetecinin katıldığı toplantıya Zortul Medya Babaeski Söz Gazetesinden Ceyhun Çolak, Ahmet Akçay, İl Başkanı Recep Nişancı’nın yanı sıra Batı Marmara Gazeteci Derneği Başkanı Necmi Işıksal, Şenol Gürşan, Kırklareli İl Başkanı Mehmet Yıldız, Bayram Ali Akyüz, İlkay Özel Öncü, Hasan Kala, Tamer Yavuz, Âdem Çil, Ferhat Akgün, Davut Kurtuluş, Abdullah Yalçın, Murat Mahir, Özkan Dikmen, Ertan Gence, Hüseyin Gökçeli, Bülent Fidan, Samet Ayan, Nijat Ayvaz, Ercan Kılıçlı, Fırat Çakır, Yavuz Değirmenci, Hacer Filikci Akın, Cenap Kürümoğlu, Erdi Kuru, Serap Çakır ve Şaban Kardeş katıldı.
Yayına katılan gazeteciler tarafından, “Başbakanlık döneminizde size Tekirdağ’dan iletilen sorunlar nelerdi? Bu konuda neler yaptınız?” sorusunu yanıtlayan Başkan Davutoğlu, “Trakya bizim Avrupa’ya açılan kapımız. Balkan stratejimizin ancak gelişmiş bir Tekirdağ ile olabileceğine inanıyorum. Zamanında Selanik Belediye Başkanı ile görüştüğümde İstanbul’dan Selanik’e hızlı tren projesini gündeme getirmiştim. Bu olsaydı hem Batı Trakya’dan geçen ve soydaşlarımızı bize bağlayan, hem de Selanik ve İzmir limanlarını birbirine bağlayan bir hat olacaktı. Tekirdağ bu anlamda Trakya’nın lokomotifi. O zaman da geldiğimde Tekirdağ’ı kara ve deniz ulaşımlarının bir üssü olarak görüyordum. İstanbul’un lojistik merkezini Tekirdağ’a kaydırmanın doğru olduğu kanaatindeyim. Organize Sanayi Bölgeleri’nin Tekirdağ civarındaki altyapısı Ar-Ge ile teknolojik merkezler haline dönüştürme projemiz var. OSB’ler salt istihdam değil, teknoloji üreten alanlar olmalı. Bu anlamda geleceği parlak ilk 10 il tanımlansa, Tekirdağ bunların arasına girer. Maalesef istediğimi ölçüde gelişmelerin sağlandığını söylemek zor Trakya’nın çok güçlü bir tarım altyapısı var. Özellikle organik tarım konusunda Tekirdağ çok önemli. Aynı anda çok az şehir aynı anda tarım, aynı anda sanayi, aynı anda lojistik imkânlara sahiptir. Tekirdağ’da bunların hepsi var. İnşallah bir gün iktidar nasip olursa, Tekirdağ’ı bu konuda dönüştüreceğiz.” dedi.
“YÜZDE 15’LİK KESİNTİDEN MUAF TUTULACAKLAR”
Batı Marmara Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal’ın Basın İlan Kurumu üzerinden gazetelerden kesilen yüzde 15’lik kesintiye ilişkin sorusuna cevap veren Davutoğlu, kendilerinin iktidara gelmesi halinde yerel basının yüzde 15’lik kesintiden muaf tutulacağını, hatta başbakanlık döneminde yerel basın mensuplarını başbakanlık uçağına aldığı gibi yine her zaman pozitif ayrımcılık yaparak yerel basının güçlendirilerek yaşatılacağını kaydetti. Davutoğlu, uygulanan keyfe keder yayın yasakları karşısında gazetecilerin adliye koridorlarında haklarını aramak zorunda kaldıklarının farkında olduklarını ifade etti.
“YENİ ANAYASA KAÇINILMAZ”
Önümüzdeki günlerde Kırklareli kongresine katılacağını da ifade eden Prof. Davutoğlı imzalı son kitabını programa katılan gazetecilere hediye ederken, başbakanlığı döneminde yaşadığı olaylardan 15 Temmuz sürecine, ekonomik krizden pandemiye, geleceğe yönelik gazetecilerin birçok sorusuna cevap verdi. Yeni anayasanın kaçınılmaz olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin darbe anayasalarından kurtulması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, kendisinin başbakan olarak yer aldığı parlamenter rejimin sözde parlamenter rejim olduğunu, ancak onun yerine konan başkanlık rejiminin ise Türk siyasetini çıkmaz yola soktuğunu ifade ederek “Biz Gelecek Partisi olarak yayınladığımız temiz siyaset belgesinde olduğu gibi bugün var olanın değil, yarın var olacakların düşüncesiyle, güçlendirilmiş parlamenter rejimin inşa edilmesi için tüm siyasi erklerle bir araya gelerek, Türk siyasetinin önünü açıp ülkemizin huzuru, insanlarımızın mutluluğu için yarım kalan hizmetimizi parti tüzüğümüzde yer aldığı şekliyle tamamlayacağız” dedi.
“GENÇLERDEN VE HAKLI TALEPLERİNDEN KORKMAMALIYIZ”
Gazetecilerin haklarının anayasal güvence altına alınması gerektiğini belirten Davutoğlu, Boğaziçi olaylarıyla ilgili de konuşarak “Ben de bir Boğaziçi mezunuyum. Boğaziçi öğrencilerinin taleplerini haklı ve yerinde buluyorum. Ancak dışarıdan müdahalelere ve terör ize edilmesine karşı da öğrencilerimizin uyanık olmaları lazım. Devlet olarak gençlerimizi başka mihrakların eline bırakmadan onları dinlememiz ve anlamamız lazım. Gençlerden ve haklı taleplerinden korkmamamız lazım” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

HERKES BİR ENGELLİ ADAYIDIR

HERKES BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.