Ana Sayfa Gündem 27 Kasım 2016 893 Görüntüleme

BELEDİYE BAŞKANI ABDULLAH HACI ORGANLARINI BAĞIŞLAYACAĞINI SÖYLEDİ

dsc_0169dsc_0166dsc_0163dsc_0161dsc_0155dsc_0158

Haber: Aydın BİLGİLİ

T.C Sağlık Bakanlığı Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Babaeski Toplum Sağlığı ve İlçe Sağlık Merkezi Müdürlüğü tarafından Kan Bağışı Kampanyasında Organ Bağışı Kampanyası stanttı açıldı.

Babaeski Toplum Sağlığı ve İlçe Sağlık Merkezi Müdürü Hakan Azatçam ve Personeli tarafından Hükümet Konağı önünde hazırlanan Organ Bağışı Kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiler.

Organ Bağışı Kampanyasına bilgi alan Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ise Bende organlarımız bağışlamak istiyorum diyerek şunları söyledi; Organ bağışı yapmak demek en az 5 vatandaşımızı sağlığına kavuşturmak demektir. Bundan daha büyük bir bağış olabilir mi? Bana göre her insan sağlığında bu organ bağışına katılmalı ve gerekli formları doldurarak birer organ bağışçısı olmalıdır. Şahsen ben organlarımız bağışlamak istiyorum ve en kısa sürede gerekli kuruma giderek gerekli olan formları doldurarak organ bağışçısı olmak istiyorum.

Açılan stantta Babaeski Belediye Zabıta Müdürü Hakan İnanç ve İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Beyazıt Öztürk’ün yanında daha birçok vatandaş da organ bağışçısı olmak istediğini de bildirdiler ve gerekli olan formları dolduracaklarını söylediler.

Daha sonra Organ Bağışı Kampanyası hakkında görüştüğümüz Babaeski Toplum Sağlığı ve İlçe Sağlık Merkezi Müdürü Hakan Azatçam konu hakkında gazetemize yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Türk Kızılay’ı Edirne Kan Bağışı Merkezi tarafından Hükümet Konağı önünde düzenlemiş olduğu kan Bağışı kampanyasına ve buna yönelik olarak bizimde çeşitli etkinliklerimiz oldu ve Kan Bağışı etkinliği ve bu etkinliğin yanında bizler hem onlara destek vermek amaçlı hem de kan bağışı yanında Organ Bağışının da ne kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla aynı zamanda da isteyenlerden de Organ Bağışı almak için bir stant açtık. Etkinliklerimiz bu ayın sonuna kadar devam edecek. Organ Bağışlamanın ne kadar önemli olduğunu ve dinimizce kesinlikle sakıncası olmadığını bütün Babaeski halkına anlatarak bu önemli olaya katkı sağlamaya çalışacağız. Organ Bağışı yapmak isteyen halkımız toplum sağlığı merkezimize gelerek organ bağışı formlarını doldurmaktadır. Bunu da ayrıca söylemiş olalım.

Babaeski Toplum Sağlığı ve İlçe Sağlık Merkezi Müdürü Hakan Azatçam daha sonra açıklamalarına şu şekilde devam etti.

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Vücutta görevini yerine getiremeyecek derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organlarının cerrahi yöntemle nakledilmesi işlemine Organ Nakli denir.  Ülkemizde organ nakli 2238 sayılı Organ ve Doku Nakli çerçevesinde yapılır.

 HANGİ ORGAN VE DOKULARIN NAKLİ YAPILMAKTADIR?

KALP, KARACİĞER, BÖBREK, PANKREAS, İNCE BAĞIRSAK, AKCİĞER, KALP KAPAĞI, KORNEA, KEMİK, KEMİK İLİĞİ, TENDON, DERİ

“Annem diyor ki; Cennetteki bir abi hayatımı kurtarmış.” “ya sizin çocuğunuz olsaydı”

ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?

1-CANLIDAN CANLIYA

KADAVRA

Canlı vericili nakillerde hastanın eşi veya dördüncü dereceye kadar olan akrabalarından organ bağışı alınabilir. Canlıdan sadece böbrek ve karaciğer nakli yapılabilmektedir.

Kadavradan yapılan organ nakillerinde ise; Yoğun Bakım ünitelerinde tedavi altına alınan ancak Beyin Ölümü yani geri dönüşümü olamayan beyin hasarı gerçekleşmiş hastaların organlarının bağışlanması ile nakli gerçekleştirilebilir.

Beyin ölümünde hastalar kendileri soluyamaz ve solunum cihazına bağlıdırlar. Beyin ölümünün geri dönüşümü yoktur.

Beyin Ölümü tanısı dört kişilik uzman heyeti tarafından yapılan detaylı tetkik ve incelemeler neticesinde konur.

BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKLEDİLİR?

Organların nakledilebilmesi için vericinin bilgileri Sağlık Bakanlığı’nın bilgisayar sistemine girilir. Sistem kan ve doku grubuna ve tıbbi acili yet durumuna göre tüm ülkede bekleyen hastalar arasında en uygun alıcıyı tespit eder.

Cins, ırk, zengin-fakir ayrımı yapılmaz.

KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?

1979 tarihli 2238 sayılı Organ ve Doku Nakli Kanunu gereği 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir.   Organ Bağışı ise bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir.

ORGAN Bağış’ında bulunan kişilere sürekli yanında taşıyacağı “Doku Ve Organ Bağış Belgesi” verilir.

Organ bağışı yaptığınızda bu kararınızı yakınlarınızla paylaşın çünkü beyin ölümü gerçekleşen hastaların yakınlarından organ bağışı konusunda karar vermeleri istenmektedir.

ORGAN BAĞIŞINDA BULUNMAK İÇİN NERELERE BAŞVURULABİLİR?

Organ Bağışında bulunmak için tüm Devlet Hastaneleri, Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastanelerinin Organ Bağış Birimlerine, organ bağışı ile ilgili vakıf, dernek ve kuruluşlara başvurabilirsiniz.

ORGAN BAĞIŞI DİNİMİZCE UYGUN MUDUR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 6.3.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin dinimizce caiz olduğunu açıklamıştır.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.