Ana Sayfa Gündem 21 Mart 2020 63 Görüntüleme

Başkan Yağcı’dan Covid19 açıklaması

Başkan Yağcı ülkemizdeki Covid19 sürecini değerlendirerek açıklanan ekonomi paketi ve hükümeti bazı konularda hedef gösteren
söylemlere açıklık getirdi.

Tüm dünyayı derinden etkileyen Koronavirüs salgını konusunda hükümeti hedef göstererek bazı bulunulan söylemlere karşı AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Fatih Yağcı cevap niteliğinde bir açıklamada bulundu. Yağcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;” Saygıdeğer Babaeski’li hemşehrilerim;
Korona Virüsü (Covid – 19) Çin’in wuhan eyaletinde görülen ve dünyaya yayılan, bugün Dünya Sağlık örgütünün pandemi olarak gördüğü bu salgın ile milletçe ülke olarak mücadele halindeyiz. Dünya bu korkunç virüsle savaşırken, Küresel ekonomi resesyona girerken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Korona virüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısını gerçekleştirerek ekonomik istikrar destek kalkanı paketiyle 100 milyarlık bir kaynağı devreye almıştır. Sağlık Bakanlığımızda aldığı tedbirlerle süreci örnek şekilde yürüterek büyük bir başarıya imza atmıştır. Laboratuvar sayımız kısa zaman içinde 25 ilde toplam 36’ya çıkacaktır. Bugün itibarıyla iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkez de çalışmaya başlanmıştır.
Hükümetimizin her konuda olduğu gibi Sağlık alanında da Dünyaya rüştünü ispatladığı bu dönemde, Siyasi bir tutum içerisinde olmadan birbirimize kenetlenmemiz gereken bir noktada;
Babaeskide Muhalefet Partisinin İl Genel Meclisi Üyesinin sosyal medya üzerinden laf olsun torba dolsun ne olursa olsun iktidara muhalefet olsun yaklaşımıyla yapmış olduğu paylaşım ve akabinde başka bir muhalefet partisinin ilçe yöneticisinin bu paylaşımı beğenerek kendi şahsi sayfasında paylaşması, halkı kutuplaştırarak provoke etmekten öteye geçmemektedir. Bu durum kabul edilemediği gibi aklı selim, milletini ve vatanını seven bir Müslümanın yapmasının da mümkün olmadığı bir durum olduğunu da buradan açıkça belirtmek isterim.
Bu sebeple Temsil makamında bulunan bu kişileri şiddetle kınıyor siz değerli hemşehrilerimi AK Parti hükümeti öncesi ve sonrası Ülkemizde ve İlçemizde Sağlık alanında yapılan yatırımlar ile ilgili, onlar gibi kulaktan dolma bilgilerle değil resmi kaynak verilerine göre bilgilendirmek istiyorum. Bunlarda dilin kemiği yok onu anladık da artık ellerininde mi kemiğimi yok onu tam anlayamadım!
Babaeski İlçemizde Sağlık Alanında 2002’den sonra yapılan yatırımlar;
-2002 yılından önce Sağlık Ocaklarımızda yetersiz sayıda hekimimiz varken bu sorun AK Parti hükümeti zamanında ortadan kaldırılmış, 15 Aile Hekimi Birimi oluşturulmuştur.
-2002 yılından sonra Babaeski 2 nolu Aile Sağlığı Merkezi tamamlanmış olup, hizmete açılmıştır.
-2002 öncesi yetersiz donanıma sahip 1 adet ambulans varken şimdi ise tam donanımlı 112 Acil Ambulans sayımız 5 adet olmuştur.
-Devlet Hastanemizde 2002 yılında yatak sayısı 50 iken, Yeni Babaeski Devlet Hastanemizin hizmete girmesiyle birlikte yatak sayımız 100 e ulaşarak, 5 yıldızlı otel konforunda Babaeski halkımıza hizmet vermektedir.
İlçemizde Sağlık alanında devam eden projelerimiz;
-Babaeski Pancarköy Sağlık Evi ve Lojman Binası:
Avan + Uygulama Projeleri Müdürlüğümüz tarafından yaptırılmıştır. Bakanlığımızca 2018 yılında yapım ihale izni verilmiştir. Yapım İhalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılacak olup, ihale hazırlık süreçleri devam etmektedir.
-Kırklareli Babaeski İlçe Sağlık Müdürlüğü + 8 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi + Sağlıklı Hayat Merkezi + 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu:
-Eski Devlet Hastanesinin olduğu 25 ada, 65 parsel sayılı taşınmaza yapılacak olup, Avan Projesi Belediye Başkanlığı tarafından onaylanmıştır. Uygulama Proje İhalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılacak olup yaklaşık maliyet çalışması tamamlanma aşamasındadır.
-Kırklareli Babaeski Gaziosmanpaşa 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu +4 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi;
Belediye Başkanlığı tarafından tahsis edilen 998 ada, 2 parsel sayılı taşınmaza yapılması planlanmaktadır. Zemin Etüt ihalesi yapılmış olup yer teslim aşamasındadır.
2002 ‘den öncesi ve sonrası Ülke genelinde ;
2002’den önce sağlık sistemi uzun kuyruklarla gündeme gelirken günümüzde vatandaşlar modern hastanelerde diledikleri zaman şifa buluyor. Türkiye, geçen 18 yılda bölgenin sağlık üssü haline geldi.
AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından günümüze kadar geçen 18 yıllık sürede, özel hastanelerin acil servislerinin vatandaşa açılmasından aile hekimliği uygulamasına, kanser tarama merkezlerinden mega proje Şehir Hastaneleri’ne varana kadar sağlık alanında gerçekleştirilen birçok reformlar yapıldı.
2002 yılı öncesi SSK hastanesi, devlet hastanesi, üniversite hastanesi gibi ayrımlar vatandaşı mağdur ediyordu. Bu uygulamaya AK Parti iktidarı ile son verildi. Kamu hastanelerinin tek elde toplanması sonucu, vatandaşlar sosyal güvencesine bakılmaksızın istediği hastaneden sağlık hizmeti alabilmeye başladı. Ayrıca askeri hastaneler de sivil vatandaşların kullanımına açıldı.
Gebelik ve yeni doğan taramalarının artması sonrası anne ve bebek ölümleri önemli oranda azaldı. Son on yıllarda bebek ölümleri binde 29’dan 7,6’ya, anne ölümleri ise yüz binde 64’ten 14,7’ye geriledi. Yapılan çalışmalarla kızamık hastalığı da sıfırlandı.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘en büyük hayalim’ dediği şehir hastaneleri tek tek devreye giriyor. Şehir hastaneleri gelişmiş teknolojiye sahip kampüslerden oluşuyor.
Sağlık ocakları sistemindeki aksaklıklar ve verimsizlikleri gidermek üzere aile hekimliği uygulaması hayata geçirildi. Böylece her vatandaşın en kolay ulaşabildiği noktada bir aile hekimi oldu. Birinci basamak sağlık hizmetlerini yürüten aile hekimleri diğer yandan kronik hastalık ve gebelik takibi de yapmaya başladı.
Diğer yandan koruyucu sağlık hizmetlerini de sunan aile hekimleri bu kapsamda çocukluk dönemi aşılama işlemlerini de gerçekleştiriyor. Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi sayısının (KETEM) artmasıyla söz konusu hastalıklarda erken teşhis oranları artarak ölüm vakaları azaldı.
Türkiye sağlık hizmetlerinde kat ettiği mesafe ile bölgede de sağlık üssü haline geldi. Bu kapsamda hastanelerin sağlık turizmi kapsamında hizmet vermeye başlamasıyla çok sayıda yabancı hasta tedavi için Türkiye’de tedavi gelmeye başladı. Sağlık turisti sayısı her geçen gün yükseliyor.
Vatandaşın sabahın erken saatlerinde hastanelerde randevu sırası beklemesi de Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) ile son buldu. Tüm bu gelişmeler vatandaşın sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin geçtiğimiz 18 yıl içerisinde yüzde 30’dan yüzde 80’lere kadar yaklaşmasına sebep oldu.
Geçmişi çok çabuk unuttunuz sanırım ama tabi ne olursa olsun muhalefet olmanız gerekiyordu dimi !!! Elinizi vicdanınıza koyun yapılanı göz ardı etmeyin en azından, el insaf ! .
Kıymetli hemşehrilerim 50 bin nüfuslu şirin bir ilçe de hep birlikte yaşıyoruz, hemen hemen herkes birbirini tanır. Bu sebeple siyaset yaparken normale göre daha fazla dikkat etmemizin gerektiği bilinciyle hareket etmekle mükellefiz. İlçe Parti binamız her gün herkese açık, biz hiç kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kimse diyemez ki ben farklı bir siyasi parti üyesiyim AK Parti İlçe Binasına gittim beni dinlemediler, bir bardak çay ikram etmediler, yardımcı olabilecekleri bir konu vardı da yardımcı olmadılar. Biz AK Parti ailesi olarak bu şekilde ilçemize yakışır şekilde siyaset yapma gayretindeyken muhalefet partilerin temsil makamında bulunan kişilerin de sosyal medya paylaşımlarına gerektiğinden fazla önemi göstermeleri gerektiğini buradan ifade etmek istiyorum.
Sözlerime son vermeden önce Babaeskimizi ilk yerel seçimlerde Allah nasip kısmet ederse bu zihniyetten kurtaracak AK Parti ile tanıştıracağız. Halka hizmet etmenin sosyal medya üzerinden karalama yaparak olmayacağını göstereceğiz. Trakyanın gözbebeği noktasındaki İlçemiz yeniden nasıl inşa edilir modern ve parmakla gösterilir bir ilçe olur, yaşayarak göstermek de Babaeskimize boynumuzun borcu olsun.
Tüm hemşehrilerimi en kalbi duygularımla Saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
(Erdoğan ŞENDİR)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.