Ana Sayfa Gündem 4 Aralık 2020 19 Görüntüleme

Başkan Özoğul; “Hayatı paylaşmak için engel yok”

HABER: CEYHUN ÇOLAK
Babaeski Engelsiz Bağımsız Hareket Dayanışma Derneği Başkanı Necmiye Özoğul 3 Aralık Dünya Engelliler günü sebebiyle açıklama yaptı. Başkan Özoğul açıklamasında şu ifadelere yer verdi;” “Demokratik toplumların en önemli özellikleriden biri toplumu oluşturan bireylerin birlikte çalışabilme becerisine sahip olmasıdır.İnsanlar yetenekleri doğrultusunda toplumda farklı işler ve görevler üstlenir.Tüm meslekler toplumda farklı işler ve görevler iş bölümü birlikte yaşama, yardımlaşma, sorunlarla baş edebilme, üretken olabilme açısından önemlidir.
İyi yaşamamıza yardımcı olacak unsurlardan birisi dayanışmadır.Dayanışma sayesinde insanlar daha çabuk ve daha çok iş yapabilir. Yaşamak, zorlukları yenmek, başarı yolunda mesafe kazanabilmek için insanların birbirlerinin güçlerine, fikir ve düşüncelerine ihtiyaçları vardır.İnsan ilişkilerinin düzgün ve sağlıklı olduğu toplumlarda dayanışma oldukça fazla görülür.Zor işlerin tek bir kimse tarafından çözüme ulaştırılması pek de kolay değildir.Bu nedenle insan bu işleri yapablmek için bazen yakınlarından ve çevresindekilerden yardım ister. Böyle bir durumda olan kişiler her zaman yardım etmek ve onların işlerini kolaylaştırmak gerekmektedir.
Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.
Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım.
Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.
Dünya nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan engelli vatandaşlarımızı daha iyi anlamak ve onların içinde bulundukları sosyal, psikolojik ve ekonomik durumu derinden kavramak için “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” önemli bir fırsattır. Engelli kardeşlerimizin toplumsal hayatta çeşitli iş yerlerinde görev almaları, kendilerine yer bulabilmeleri ülkemizdeki her bireyi mutlu edecektir.”
“Engellilerin yaşadıkları sorunlar, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanlığın ortak sorunudur.
Bu nedenle engellilerin normal bir hayat sürmeleri, toplumsal hayata katılımlarının artırılması, hayat standartlarının yükseltilerek, toplumda hak ettikleri yeri almaları, aynı zamanda çağdaş toplum anlayışının da bir gereğidir. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın hakları, bu hakların korunarak, toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmadan hayatlarını sürdürülebilmeleri, anayasamız ve devletimizin teminatı altındadır.”Dedi.
Başkan Özoğul, “3 Aralık Dünya Engelliler günü kutlu olsun” sağlık ve mutlu yarınlar dilerim dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.