Ana Sayfa Gündem 20 Eylül 2016 1422 Görüntüleme

Babaeski’nin Lokman Hekimi Mezarı Başında Anıldı…

Babaeski’nin Lokman Hekimi Mezarı Başında Anıldı…

 Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski İlçe halkı, Belde ve Köylerinin bilge kişiliği ile lokman hekimi olarak bilinen, ekonomik özgürlüğü olmayan hastalarından ücret dahi almayan Dr. Nezir Korkmaz, vefatının 1. yıl dönümünde Babaeski’nin, eski şehir mezarlığında kabri başında anıldı.

Anma törenine, Dr. Nezir Korkmaz’ın eşi Yıldız Korkmaz, oğlu Özel İstanbul Medipol Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Özgür Korkmaz, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Belediye Başkan Yardımcısı Hayri Tübeler, Eski Belediye Başkanı Mustafa Güzel, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nur Kemal Çalışkan, Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Ali Eren, Türkiye Komünist Partisi Kırklareli eski İl Başkanı Mehmet Alpüren, Türkiye Tabipler Odası Kırklareli İl Temsilciliği, Edirne Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Tunç Üçer, CEM Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu, ADD Babaeski Şube Başkan Yardımcısı Namık Akın, Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Özcan, Av. Bekir Atik, Emekli Albay Erdoğan Kırçıl ve çok sayıda seveni katıldı.

Dr. Nezir Korkmaz’ın biyografisini, sınıf arkadaşı Av. Bekir Atik okudu.

Atik, şunları söyledi; “Bugün Doktor Nezir Korkmaz’ı anmak için mezarı başındayız. Kendisinin kasabaya sunduğu hizmetlerde en büyük fedakârlığı saygı değer eşi saygı değer eşi Yıldız korkmaz yapmıştır. Ben kendisine hepimiz adına göstermiş olduğu fedakârlıklar, yardım ve desteklerden dolayı şükranlarımızı sunuyorum. Yaptığı katkılar yardımlar eş olarak ta unutulmaz. Dr. Nezir Korkmaz, 1953 Yılında Prizen’de dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğretimini Babaeski’de tamamlayan Nezir Korkmaz, Kasabasın da lise olmaması nedeniyle Edirne Lisesinde öğrenim görmüştür. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine giren Dr. Nezir KORKMAZ 1976 yılında mezun olmuştur. Askerliğini Erzurum’daki Mareşal Fevzi Çakmak Hastanesinde Tabip Asteğmen olarak yapmıştır. Dr. Nezir Korkmaz, Yıldız Korkmaz’la evlenmiş ve Özgür Korkmaz adında bir oğlu olmuştur. Özgür Korkmaz da babası gibi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirmiş ve Ortopedi uzmanı olarak çalışmaktadır. Kısa süre devlet memurluğu yaptıktan sonra Babaeski’de serbest hekim olarak çalışmaya başlamıştır. Serbest hekimlikte çığır açıp, poliklinik esasıyla doktorluk hizmeti sunan Dr. Nezir Korkmaz, gece-gündüz demeden 24 saat esasıyla hizmet sunarak kısa sürede tüm Trakya’da tanınan ve aranılan bir hekim olmuştur. Yalnız tıp alanında değil sosyal, ekonomik ve siyasi konularda da ülke sorunlarına kafa yoran ve çözümler sunan Dr. Nezir Korkmaz, aynı zamanda birçok sivil toplum kuruluşunda da gerek kurucu, gerekse yönetici olarak görev almıştır. Bilge kişiliği, yardım severliği, eğitim ve öğretime olan katkılarıyla tüm kasabanın sevgi ve saygısını kazanmış örnek insan, iyilik ve dürüstlük timsali eşsiz hekim Dr. Nezir Korkmaz, 17 Eylül 2015 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Hepimizin söyleyeceği çok şey olduğuna inanıyorum ve her birimiz saatlerce konuşsak yine de anılarımızı bitiremeyiz. Gerektiği şekilde de izah edemeyiz. Bizim hepimizin adına daha fazla zamanlarınızı da almamak adına ben sözü İlçemizin değerli Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı’ya bırakıyorum ve bizim adımıza hepimiz için duygu ve düşüncelerimizi ifade edecek.”

Anma töreninde Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Doktor Nezir Korkmaz’ın değerli ailesi, sevgili Babaeskililer, Babaeski’nin dışından gelen misafirlerimiz. Çok sevdiğimiz Nezir Korkmaz’ı kaybettikten sonra onu mezarı başında anmak ve burada bir konuşma yapmak benim için çok zor bir görev ama onurlu bir görevdir. Toplum içinde yaşayan her insanın bir karnesi var. Bu karne maalesef bu dünyadan göçüp gittikten sonra bu karneler açılıyor ve toplum herkesin notunu veriyor. Nezir Korkmaz’a da toplum notunu vermiş. Toplumun çeşitli kesimlerinden burada da hiçbir örgütlenme olmadan toplandığımıza göre Nezir Korkmaz toplum tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişidir.  Kendisinin çok büyük entelektüel birikimi vardı. Ve bu entelektüelliğini gelecek kuşaklara da aktarmak istiyordu. Bir siyaset adamı idi. Partimizin de bir üyesiydi. Ama Doktor Nezir Korkmaz’ı toplum içinde ki sosyal ve siyasal olayların belli bir kesimine oturtmak ona haksızlık etmiş olur. Haksızlık etmiş oluruz. Nezir Korkmaz bana göre partiler üstü bir insandı. Bakın burada her türlü görüşten insanlar var. Hep beraber toplandık ve deminde söylediğim gibi hiçbir örgütlenme yapmadan burada toplandık. Güzel olanda budur. Örgütlenerek buraya gelmek çok kolaydır. Ama ani bir oluşumla onu mezarı başında anmak çok zor bir şeydir. Bakın burada yüzlerce mezar var. Ama mezarı başında anılmak kaç kişiye nasip olmuştur. Ama Doktor Nezir Korkmaz’a nasip olmuştur. Çok iyi bir insandı. Bir bilim adamıydı. Sağlıkçı idi bilim adamı tıp doktoru olması nedeni ile de insanları çok seviyordu. Herkesin Doktor Nezir Korkmaz’ı idi ve herkese yardım etmişti. Bu fikirlerde de kalmadı. Aksiyon adamı idi, mücadele adamıydı. Doktor Nezir Korkmaz’la gerek onun muayenehanesinde, gerekse buluştuğumuz yerlerde çok güzel seviyeli siyasi tartışmalarımız oldu. Babaeski’ye çok şeyler aktardı. Aktardığına da inanıyorum. Bizde onun adını Babaeski’de ölümsüzleştirmek için ailesinin yaşadığı caddeye Doktor Nezir Korkmaz Caddesi ismini verdik. Bu sonsuza kadar da Doktor Nezir Korkmaz Caddesi olarak ta kalacaktır. Biz kendisinin hatırası önünde saygı ile eğiliyoruz ve toplumda Doktor Nezir Korkmaz gibilerinin çoğalmasını temenni ediyoruz. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Doktor Nezir Korkmaz’ın oğlu Özgür Korkmaz da; “Ben buraya gelen herkese çok teşekkür ediyorum. Gelemeyen kişilere de çok çok teşekkür ediyorum. Konuşmak gerçekten çok zor. İnsanlık için hepimiz biraz bir şeyler yaparsak her şeyin çok daha iyi olacağına inanıyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Anma töreninde; Sınıf arkadaşı ve iş adamı Münir Bederli de yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi. “Dostum, arkadaşım Doktor Nezir Korkmaz’ı ölümünün 1.Yılında mezarı başında bir şeyler istiyorum” Yaşamda başarı kazanmak, kariyer elde etmek, para kazanmak, Başbakan olmak, Cumhurbaşkanı olmak başarılar sonunda elde edilebilir. Ama yaşamda en büyük başarı insan kalabilmektir. Nezir Korkmaz benim dönemimin arkadaşı, dostu bizler 68 döneminin son demleriyiz. Biliyorsunuz 68 kuşağı çok bedel ödedi. Bazılarımız öldü, bazılarımız iş adamı oldu, doktor oldu mühendis oldu ama mesleğini para için yapmayan kuşaklara örnek olacak tek aday Nezir Korkmaz’dır. En önemli olan şey ise mesleği insanlık yararına kullanmaktır. Mevlana ne demiş ti “ insanın faydalısı, insana faydalı olandır. Nezir Korkmaz dostum mesleğini Babaeski adına yapan Babaeski’nin lokman hekimi idi. Allah Rahmet eylesin. Nur içinde yatsın, ışıklar içinde yatsın.”

Anma töreni, Dr. Nezir Korkmaz’ın mezarının başına bırakılan karanfiller sonrası yapılan alkışlar eşliğinde son buldu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.