Babaeski’den Polonya’ya köprü kuruldu

Babaeski’den Polonya’ya köprü kuruldu

Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski Atatürk Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencileri Babaeski İle Polonya arasında eğitim köprüsü kurdular.

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençli Programları Merkezi Başkanlığında düzenlenen değerlendirme sonucunda yaklaşık 700 proje arasında kabul gören 31 projeden 119.199 euro ile en yüksek bütçeli üçüncü proje olmaya hak kazanan ve 2 yıl sürecek olan Maths is Fun Proje kapsamında Atatürk Ortaokulu’ndan iki öğretmen ve 10 öğrenci Polonya’ya gitti.

Kim korkar matematikten (Maths is Fun) adlı proje Atatürk Ortaokulu koordinatörlüğünde Polonya, Niepubliczn Gimnazjum (Keglig Okulu ve Romanya Scoala Gimnaziala “ Ion Creanga) Okullarının ortaklığında yürütülüyor. Bu bağlamda Atatürk Ortaokulu’ndan Matematik Öğretmeni Eray Bingöl ve Mehmet Ekal eşliğinde on öğrenci Polonya’ya gitti.

Polonya’ya gitmek için Babaeski Hükümet Konağı önünde toplanan öğrenci ve öğretmenleri aileleri uğurladı.

Hareketten önce görüştüğümüz öğretmenlerden Eray BİNGÖL ve Mehmet Ekal Polonya yolculuğu öncesinde yaptıkları ortak açıklamada şu bilgileri verdiler.

Bugün öğrencilerimiz ile birlikte Polonya’nın Pozlant şehrinde ortağımız olan okulla önce iki günlük kısa geziler ve ardından Matematik ve Mantık oyunları olmak üzere toplam 5 günde 5 etkinlik ve iki gün yol olmak üzere bir faaliyetimiz olacak. Bugün 23 Ekim 2016 Pazar günü buradan hareket ediyoruz ve oradan da 29 2016 Cumartesi günü de geri hareket edeceğiz.

Polonya’ya gittiğimiz bu proje yaklaşık olarak 45 gün gibi kısa bir sürede hazırlandı. Bu proje 45 günde hazırlandı ama projenin süresi iki yıllık bir süredir. Önümüzde eğitim öğretim yılı başlarında yani Eylül ve ya Ekim ayı gibi final raporu ile bitireceğiz.

Bu harekette iki öğretmen ve on öğrenci görev aldı ve birde Romanya hareketliliğimiz var orada da iki öğretmen ve on öğrenci ile devam edeceğiz. Romanya’da farklı bir etkinliğimiz var ve bugün gittiğimiz Polonya’da ise Matematik ve Mantık oyunları etkinliğimiz var.

Öğretmenlerimizin açıklamalarını ardından öğrencilerin matematik ve Mantık oyunları proje kapsamında Polonya’ya giden öğrenciler ve öğretmenler hakkında görüştüğümüz İlçe milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat gazetemize bir açıklama yaptı.

Tokat yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

Evet, Atatürk ortaokulumuzdan iki öğretmenim ve on öğrencim ile birlikte bir hafta süre ile Matematik ve Zekâ oyunları proje kapsamında Polonya’ya gittiler.  Bu proje başladığından beri okulumuzda bu projenin güzel dönüşleri olmuştur. Gereken tarihlerde ve görevli kişiler Matematik ve Zekâ oyunları konusunda Avrupa’da ki eğitim öğretimin bu alanda nasıl verildiğini gidip yerinde görüp, oradan gelen öğrencilerimizin ülkemizin, bizim sistemimizi eğitim öğretimi nasıl verdiğimizi yerinde görmesi açısından, değişim projesi açısından da çok güzel bir proje.

Bu proje kapsamında da daha önceden Atatürk Ortaokulu öğretmenlerimiz ve okul müdürümüz gitmişlerdi. Şimdi de bu hafta sonu da Mehmet Ekal ve Eray Bingöl öğretmenlerimiz ile birlikte on öğrencimiz bu proje ile ilgili Polonya’da çalışmalarını yapacaklardır.

Avrupa Birliği Projelerinin devamının olmasını, bu projelerin eğitim sisteminde çok faydalı olduğu görüşündeyim. Bizim projemiz daha var inşallah o projemizde kabul edilir ve Haziran ayında da o proje kapsamında da Ana Okulu öğrencilerimiz ve Okul Öncesi öğretmenlerimizin güzel kazanımları olacak ve o kazanımları ülkemizde ki eğitim sistemimize uygulamada çok daha faydalı olacağına inanıyorum. Ben orada bulunan tüm arkadaşlarımızı, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi güzel bir şekilde eğitim alıp ve güzel bir şekilde dinlenip eğlenerek ülkemize dönmelerini Allah nasip etsin diyorum. Kendilerine başarılar diliyorum.

Diyen Kadriye Kahraman Tokat daha sonra şöyle devam etti. Bu Avrupa Projelerinin en büyük katkısı; gidiş yapılan ülkelerde, ziyaret edilen ülkelerde ki iyi örneklerin tespit edilerek gelip bizim ülkemizde de onları uygulanabilir ölçüde uygulama alanı sağlaması eğitime bu anlamda çok güzel bir katkı sağladığına inanıyorum. Bizler bunları daha önceki projelerimiz de gördük. Umuyorum bunda sonra da yaptığımız ve yapacağımız projelerde de göreceğiz.

Bakın bu projelerin öğrencilerimizin ders başarılarına çok iyi yönde katkı sağladıklarını da söyleyebiliriz. Örneğin Kim Korkar matematikten, matematiği seviyoruz başlığı ile özellikle çocukların matematik korkularını yenmesi açısından güzel dönüşleri oldu. Bu dönüşlerde onların TEOK sınavlarında çok güzel derecelerde elde etmelerini ve öğrencilerimizin yetişmelerinde çok büyük katkıları olduğuna inanıyorum. Dedi.dsc_0006 dsc_0008 dsc_0009

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.