Ana Sayfa Gündem 16 Ocak 2021 9 Görüntüleme

Babaeski Mehteran dinliyor

HABER:
CEYHUN ÇOLAK
Tüm dünyayı tehdit eden ve Dünya Sağlık Örtü tarafından Pandemi olarak nitelendirilen Covd – 19 salgınının etkisiyle daralan istihdam alanlarında dezavantajlı grupların istihdam edilmelerine katkıda bulunmak üzere Kırklareli Valiliği ile Lüleburgaz Müzisyenler ve Roman Halk Dansları Derneği arasında protokol imzalanarak projelendirilmiş olan Osmanlı Mehteran grubu pandemi sürecinde, Kırklareli Merkez, İlçe ve beldelerinde ilgi ile karşılanıyor.
Osmanlı Mehteran Takımı Babaeski’de 15 Ocak 2021 Cuma günü yoğun ilgi ile karşılandı. Lüleburgaz Müzisyenler ve Roman Halk Dansları Kültür Yardımlaşma Dayanışma Derneği Osmanlı Mehteran takımı Babaeski Hükümet konağı önünde ve Babaeski Belediye başkanlığı önünde kısa konserler sergiledi. Babaeskili vatandaşlar mehteran sunumlarına yoğun ilgi gösterirken sunumu alkışlarla takdir ettiler.
“Kırklareli Mehteran Dinliyor”
Osmanlı Mehteran bandosu sayesinde Kırklareli’de yaşayan vatandaşlara moral ve motivasyon kaynağı olmak hedefleniyor. Milli ve manevi hazinelerimizden olan Mehteran ruhunu canlandırmak ve yaşatmak amaçlanıyor. Kırklarelili vatandaşlar corona virüs salgını konusunda bilinçlendirilirken, Mehteran ekibi salgın sırasında sosyal mesafe korunarak sosyalleşip, eğlenilebileceğini sunumları ile göstermeye çalışıyor.
Osmanlı Mehteran Takımı, Lüleburgaz Müzisyenler ve Roman Halk Dansları Kültür Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Gürler ve Proje Koordinatörü Filiz Kaya “Kırklareli Mehteran Dinliyor” projesini canla başla yönetiyor.
Osmanlı Mehteran Takımı 15 kişilik bir kadrodan oluşuyor.
Mehteran Başı Ahmet Kıran, Bayrak İbrahim Zünbül, Tuğ Bayram Yavuzer, Çevgenler Ahmet Çapan, Özcan Koral, Rıdvan Güler, Zurnazenler Ergin Sevgili, Mustafa Özden, Zeki Kurtoğlu, Nakkareler Samet Gürler, Şükrü Gürler, Zil Bircan Koral, Davul Çalanlar Hasan Menekşe, Hasan Özden, Kös Resul Kadir Kıran, Mehter takımında görevlerini yapıyor.
Mehteran takımı ve mehter marşları, tüm dünyada Türklerin bir simgesi haline gelmiştir. Öyle ki, Osmanlı’daki mehteranı gören ve işiten Avrupalılar, kendi ordu bandolarında mehterden ilham almış, mehter; adeta Türklük ile özdeşleşmiştir.
Mehter; kelime anlamına bakıldığında mızıkacı, kavas, çadırcı gibi anlamlarda kullanılmış bir tabirdir. Mehter Farsça ” mihter” kelimesinin Osmanlı’da “ulu” ve “büyük” manasına gelen bir kelimesinden alınmıştır. Türkçemizde ise bu kelimenin Arapçalaştırılmış şekillerinden olan ”mehter” kullanılmaktadır.
İlk profesyonel bando takımını Osmanlılar, Mehter ismiyle kurmuşlardır
Mehter takımının tarihi ele alındığında, uzun bir geçmişe sahip olduğunu görüyoruz. Türklerin savaş esnasında müzikle askerleri coşturması Hunlular devrine ve Mete Han’a kadar uzanır. Yüz yıllar boyunca bütün Türk devletleri cenklerde müziği değişik biçimlerde kullanmışlardır. Ama ilk profesyonel bando takımını Osmanlılar, Mehter ismiyle kurmuşlardır.
Mehterin tam olarak ne zaman ve kim tarafından kurulduğu bilinmemekle beraber, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey zamanında yer almaya başladığı bilinmektedir. Osmanlı Devleti’ne ise Selçuklulardan geçmiştir. Mehter, Yeniçeri ocağının vazgeçilmez bir parçasıydı. Yeniçeri kaldırılınca kapatıldı sonra tekrardan açıldı. En ünlü mehteran birlikleri Eyüp ve Fatih mehteran bölükleridir. Mehter adı ilk olarak 13 yy’da yazılı kaynaklarda geçmektedir.
Mehter Düzeni
Mehter takımı iki bölümden oluşmaktadır. Her iki bölümde kendi içerisinde mehter düzenine uyum sağlayarak takımda yerlerini alır. Birinci bölümde sancak, tuğ ve zırh birlikleri bulunmaktadır. İkinci bölümde ise cevganlar, zurnazenler, boruzenler, nakkarezenler, zilzenler ve davulzenler sırasıyla dizilirler. Mehter takımının yürüyüşü düzene uygun olarak ilerler. Yürüyüş sırasında en önde çorbacı başı yani mehterin bölük komutanı vardır. Bölük komutanı başında üsküf unvanını taşır. Bölük komutanının sol arkasında yeşil sancak taşıyan zırhlı muhafız, ortada istiklal sembolü olan ak sancak, sağ tarafta ise kırmızı sancağıyla zırhlı muhafız vardır. Sancaklardan sonra üç sıra halinde dokuz tuğ dizilir. Hücum tuğu ise kırmızı sancağın arkasındadır. Hücum tuğu yeniçerililer tarafından taşınmaktadır. Sonra sıra mehterbaşı ve sesler (cezgan, zurna, boru, nakkare, zil ve davul çalanlar) gelir. Kös ise en arkada at sırtında gelir. Kös sadece padişah mehter takımında yer almaktadır. Mehter takımı 3, 5, 7, 9, 11 ve 13 olmak üzere katlardan oluşmaktadır. Bu katlar çalınacak mehter takımı enstrümanlarının sayısını belirtmektedir. En üst mehter katı padişaha aitti.

Osmanlı’da mehter nevbet törenlerinde mehter takımı hilal şeklinde düzene girmekteydi. Nakkarazenler oturup, diğerlerinin ayakta durmasıyla oluşturulan hilalin orta ilerisinde ise kös yer alırdı. Fasıl başlamadan önce iç oğlan başçavuşu ortaya çıkar ve “Vakt-i sürur-u sefa, mehterbaşı ağa! Hey! Hey!” nidaları atardı. Nakkareler sofyan usulünde üç tempo attıktan sonra mehterbaşı “Hasdur” diyerek dikkatleri üzerine çeker ve takımın seslendireceği marşın ismini söylerdi. Haydi ya Allah diyerek nevbet başlardı. Fasıl Mehter Gülbankı (duası) ile son bulurdu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.