Ana Sayfa Gündem 18 Mayıs 2017 819 Görüntüleme

AİLE EĞİTİMİ VE EL SANATLARI KURS SERGİSİ SİNANLI KÖYÜNDE AÇILDI

DSC_0032 DSC_0041
Haber: Aydın BİLGİLİ
Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından 2016-2017 öğretim yılında Sinanlı Köyünde açılan “Aile Eğitimi ve El Sanatları alanında açılan kurs sergisinin açılışı yapıldı.
Sinanlı Köyü İlkokulunda gerçekleştirilen sergi açılışına İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, babaeski Kaymakamlığı Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şafak Memi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat,İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Doktor Hakan Azatçam, Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Göksel Baytok,İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdür vekili Vehbi Tiryaki, Fatih İlkokul Müdürü Alpeslan Kanat,İlçe Gıda Tarım ve Hayancılık Müdürü vekili İsmail Küçük, Babaeski Mal Müdürü Efkan Sağlam,Türk Kızılay’ı Babaeski Şube Başkanı İsmet Fiçıcı,Pançarköy Muhtarı Necati Parlak, Sinanlı Köyü Muhtarı Ali Bulça, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.
Sinanlı İlkokulunda yapılan sergi açılışı Saygı Duruşu ve stiklal Marşımızın okunması ile başladı.Sergi açılış sunumunu Halk Eğirimi merkezi öğretmenlerinden Ayşe Kanat yaptı . Kanat yaptığı sunuş konuşmasında şunlara yer verdi; Sayın Kaymakamım, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm, Sayın Muhtarlarım, Değerli Konuklar ce sevgili Kursiyerler, Değerli Basın. Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüzün 2016-2017 Öğretim yılında Sinanlı Köyümüzde Aile Eğitimi ve El Sanatları alanında açılan kurslarımızın sergi açılışına hoş geldiniz.
Halk oyunu bazan bir bakış, bazan bir duruş, bazan bir gülüş, bazan ağır ama anlamlı bir kımıldanma, bazan de coşkuyla sesleniş, bir hüzünlü susuştur. Türk insanı oyun oynamaya başladı mı kendinden geçer, bedenini duygularının seline bırakır ve iç huzura dalar. Bir Türk, davulun sesini, yüreğinin çırpıntısında duyar, zurnanın nağmesini gönlünün sesiyle birleştirir, çoşar, eğlenir eğlendirir. Harman yerinde berekete şükür duasıdır oyunlar, oyunlar, köy meclisinde zaman seline yoldaş. Gelinin ağıdı, güveyinin heyecanıdır düğünlerde oyunlar. Bir başkadır bizim oyunlarımız. Bir başkadır bizim elimiz, obamız, yurdumuz.
Halk Eğitimi Merkezleri ülkemizdeki her yaş, eğitim, gelir, sosyal statü ve kültür düzeyindeki vatandaşlara onların ilgi, istek, yetenek ve beklentilerine yönelik mesleki sosyal, toplumsal, ekonomik, sportif ve kültürel alanlarda kurslar düzenleyen yaygın eğitim kurumlarıdır. Tüm vatandaşlarımızı Halk Eğitimi Merkezlerinden ihtiyaçları doğrultusunda kurs talebinde bulunmasını bekliyoruz.
Halk Eğitimi Merkezi öğretmeni Ayşe Kanat’ın yaptığı sunum konuşmasının ardından bir konuşma yapan Kurs Öğretmeni Sermin Eken ise şunlara yer verdi
Sayın :Kaymakamım,Sayın: İlçe Milli Eğtim Müdürüm, sayın Muhtarım, Değerli Konuklar Sevgili Kursiyerler, Değerli Basın
Yılsonu sergi açılışımıza hoş geldiniz. Bizleri onurlardırdınız. Teşriflerinizden dolayı sizlere teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Ülkemizin ilerlemesinde rol oynayan muhakkak ki birçok faktör vardır. Ham madde zenginliği, ekonomik güçlülük, verimli topraklar, iyi liderler, insan gücü ve eğitim gibi. Bunlardanen önemlisi şüphesiz ki eğitimdir. Vatandaşları yeterince eğitim görmemiş bir ülke doğal yönden ne kadar zengin olursa olsun, bu zenginlikten faydalanamaz. Bu ilkede olan düşüncemizle ilçemiz merkez belde ve köylerinde, vatandaşlarımızın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda kurslar açmak üzere çalışmaktayız. Muhtarımız ALİ BULCA , Köyümüz vatandaşlarının istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yapmış olduğu müracaat sonucunda köyümüzde El Sanatları alanında Aplike, basit nakış iğneleri ve 3- 6 yaş grubu , anne ve çocuk eğitim alanında kurslar açılmıştır.Kursiyerlerimizle el ele verip becerilerini geliştirmede ve toplumda üretken sayısını arttırmada tüm gayretlerimizle çalıştık. Sinanlı Köyünde yaptığımız çalışmaların,kurs açılmayan çevre köylere ve muhtarlarına da örnek olması diliyoruz.
Kurs süresince Köy Muhtarımızın çalışkanlığı ve istekliliği Sinanalı Köyü halkının ilgi ve alakası bizleri çok sevindirmiş olup kendilerine teşekkür ediyoruz. Saygılar Sunuyorum Kurs Öğretmeni Sermin Erek’in yaptığı konuşnmanın ardından kısa bir konuşma yapan Sinanlı Köyü Muhtaraı Ali Bulça yaptığı konuşmada şunlara yer verdi;
sayın kaymakamım, sayın ilçe milli eğitim müdürüm, değerli konuklar ve sevgili kursiyerler, değerli basın saygıdeğer köylülerim
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk 4 ün deyimiyle Milletin Efendisi köylüdür. Köylümüzün sosyal kültürel anlamda gelişmesi için bu kursları köyümüzde açan Babaeski Halk Eğitim Müdürlüğü’ne açılmasını sağlayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Babaeski Kaymakamlığına köyüm adına teşekkür ederim.
El emeği göz nuru ile hazırladıkları eserleri bizlerin beğenisine sunacak olan köyümüz kursiyelerlerini gösterdikleri özveriden dolayı tebrik ediyorum.
Sergi açılışımızda bizleri onurlandıran siz misafirlerimize teşekkür eder, saygılar sunarım.
Yapılan konuşmaların ardından sergi açılış kurdelesini İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, İlçe milli Eğitim Müdürü Kadri Tokat, Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Hakan Azatçam ve Sinalı Köyü Muhtarı Ali Bulça birlikte kestiler. Daha sonra İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin sergi hakkında Kurs öğretmeni Semin Eken’den sergideki eserler hakkında bilgiler aldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.