Ana Sayfa Gündem 20 Eylül 2016 905 Görüntüleme

19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

Haber: Aydın BİLGİLİ-  Erhan ERTÜRK

19 Eylül Gaziler Günü Cumhuriyet Meydanında ki Atatürk Anıtı önünde  düzenlenen törenlerle kutlandı.

Atatürk Anıtında düzenlenen kutlama programına başta İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, 1. Zırhlı Tugay komutan Vekili Piyade Albay Tayfun Köksal, Kurmay Başkan Vekili İstihbarat Yarbay Yasin Tıgıs, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Akverdi, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Babaeski Meslek Yüksek Okulu Müdür vekili Yardımcı Doçent Doktor Ertul Can, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat ve Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Resmi Kurum ve Kuruluşlarının Temsilcileri, Gazilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk anıtı önünde düzenlenen törenler Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Atatürk Anıtında düzenlenen törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Piyade Üsteğmen Halil Öztürk yaptı. Öztürk yaptığı konuşmada şunlara yer verdi.

Sayın kaymakamım, sayın komutanım, sayın belediye başkanım, saygı değer misafirler ve kahraman gazilerimiz;

Bugün burada, devletimizin kurucusu büyük önder Mustafa kemal Atatürk’e, Türkiye büyük millet meclisi tarafından “gazilik unvanının da verildiği gün olan, 19 Eylül gaziler günü’nü kutlamak ve kahraman gazilerimize olan minnet borcumuzu ödeyebilmek, saygı ve şükranlarımızı iletmek için toplanmış bulunuyoruz.

onlar bu vatanın ve ulusun bölünmezliği uğuruna gözlerini kırpmadan hayatlarını tehlikeye atarak mücadele etmişler ve bu günlere gelmemize vesile olmuşlardır.

Birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri değerli gazilerimiz;

Bugün; ülkemizin bağımsızlığı, Türk vatanının bölünmez bütünlüğü ile millî birlik ve beraberliğimiz uğruna, gerektiğinde vatan ve millet için seve seve canlarını dahi feda etmeyi göze alarak, gazilik onuruna erişen vefakâr ve fedakâr Türk askerinin, bu sembolik mutlu gününü kutlamanın, heyecanı içerisindeyiz.

Ülkemizi savunma konusunda sergilediğiniz kahramanlık destanları ile tarihin altın sayfaları yanında kalplerimize de kaydedilen isimleriniz, hiçbir zaman silinmeyecektir.

Bugün, millet olarak, birlik ve beraberlik içerisinde, bağımsız ve hür olarak yaşayabiliyorsak, bunu rahmetle ve minnetle andığımız aziz şehitlerimize ve siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzu hatırlamak, bunu nesilden nesile aktarmak bizim milli bir görevimizdir.

Bize emanet ettiğiniz bu kutsal vatan topraklarını, sizlerden almış olduğumuz güç, sarsılmaz azim, irade ve görev heyecanı ile sonsuza kadar koruyup, gelecek nesillere, aldığımız gibi teslim edeceğimizden hiç şüpheniz olmasın.

bu duygu ve düşüncelerle, başta ulu önder gazi Mustafa kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi minnet ve şükranla anar, değerli ailelerine ve yüce milletimize esenlikler ve saygılar sunarız.

 

Piyade Üsteğmen Halil Öztürk’ün konuşmalarının ardından Gaziler adına bir konuşma yapan Babaeski Muharip Gaziler Derneği Başkanı Namık Kahraman yaptığı konuşmada şunlara yer verdi.

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Silahlı Kuvvetlerin, değerli mensupları, saygı değer şehit aileleri, Kahraman Gaziler, Sayın Babaeskililer, değerli Basın Mensupları,

19 Eylül Gaziler Günü, aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerimizin, Şeref ve Kahramanlık Günü’dür. Gaziler Günü’nü kutlamanın gurur ve heyecanı içindeyiz.

100 sene önce, Haçlı Ordusu hüviyetine bürünen emperyalist küresel güçler, Türk’ün Anadolu’daki varlığına son vermek üzere, topraklarımızı dört bir yandan işgal ettiler. Ülkemizi parçalamaya yönelik Sevr Anlaşmasını milletimize zorla kabul ettirmeye çalıştılar ve bu maksatla Yunan ordusunu Anadolu’ya sürdüler.

Anadolu içlerine doğru ilerleyen Yunan Ordusu, 13 Eylül 1921’de, Başkomutan Mustafa Kemal’in komutasındaki kahraman Türk Ordusu tarafından Sakarya Meydan Muharebesinde hezimete uğratılmıştır. Çareyi savaş meydanından kaçmakta bulan Yunan Ordusu, bir sene sonra, Dumlupınar’da tekrar aynı akıbete uğratılarak, topraklarımızdan tamamen atılmıştır.

Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kaybedilseydi, sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr Anlaşması gerçekleşecekti. Bu durumda Anadolu’da Türklerin varlığından söz edilemeyecekti. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları böyle bir tabloyu Türk milletine yaşatmadılar.

Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen’ Sakarya Meydan Muharebesi, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının önderliğinde yürütülen hürriyet ve bağımsızlık mücadelesi, kıvılcımdan alev topuna dönüşerek, zafere ulaşmıştır.

TBMM’si, bu zaferin anısına, 19 Eylül 1921 tarihinde, Sakarya Meydan Muharebesi’nin muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal’e, Türk milleti adına, “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanını tevcih etmiştir. M. Kemal ATATÜRK, milleti tarafından GAZİ unvanı verilen ilk askerdir.

Kahraman gaziler, “Gaziler Gününüz” kutlu olsun. Sizler, En Büyük Gazi M. Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.

 

Ülkemiz bugün dünden olduğundan daha fazla, iç ve dış hain odakların yoğunlaşan tehdidi altındadır. 15 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetlerde yuvalanan; millet ve cumhuriyet düşmanı hainler darbe teşebbüsünde bulunmuşlardır. Bu darbe teşebbüsü, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçek vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin kahraman evlatları tarafından önlenmiştir.

İç ve dış terör örgütü vatan hainleri aynı amaca hizmet etmektedirler. Bu hainlerin hedefleri; ülkede karışıklık çıkartmak, Türk Ordusu’nu yıpratarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bölünmüş, zayıf bir ülke haline getirmek ve dolayısıyla, küresel emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bilinmelidir ki, “Su uyur, düşman uyumaz”.

Bütün bunlara karşın Türk milleti hürriyeti ve bağımsızlığı söz konusu” olunca daha sıkı kenetlenmesini bilmiştir. Türk milleti azmi, iradesi ve kudretiyle bu hainlere her zaman diz çöktürmüş ve hüsrana uğratmıştır. 15 Temmuz darbe girişiminde ve diğer terör örgütlerinin kanlı eylemlerinde şehit olan asker, polis, korucu ve tüm sivil vatandaşlarımıza rahmet diliyor ve onları saygıyla anıyoruz.

Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

Büyük Önder Gazi M. Kemal ATATÜRK, şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi şu sözleri ile ortaya koymaktadır: “Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.” ATATÜRK’ÜN bu sözleri ışığında, yüce devletimizden şehitlerin hatıralarına ve gazilerimize her alanda ve her türlü ahde vefa duygusuyla daha fazla sahip çıkılmasını diliyoruz.

 

Gaziler Günü münasebetiyle, Büyük Önder M. Kemal ATATÜRK’Ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize de esenlikler diliyoruz.

19 Eylül Tüm Gazilerin, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le bütünleştiği gündür. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Atamızdan bize intikal eden büyük mirastır. Saygılarımla.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı tarafından Gazilere ve Gazi yakınlarına Tansa Kır Lokantasında bir yemek verdi. Verilen yemeğin ardından Gazilere toplam olarak 39 adet madalyaları tek tek  verildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.