Ana Sayfa Gündem 21 Ekim 2019 97 Görüntüleme

19 Ekim muhtarlar günü programı

19 Ekim Muhtarlar Günü sebebiyle Hükümet Binası karşısındaki Atatürk Anıtı önünde kutlama programı düzenlendi. Programa , Babaeski Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu , Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, mahalle ve köy muhtarları olmak üzere çok sayıda vatandaş da katılım sağladı. Gerçekleştirilen program, muhtarlar adına hazırlanan çelenkin Atatürk Anıtı’na sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Mahalle muhtarları adına Atatürk Mahallesi Muhtarı Sevda Uslu bir konuşma yaptı. Uslu şunları ifade etti; “Sayın kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Emniyet Müdürüm, sayın kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sayın il genel meclis üyeleri, sayın sivil toplum örgütleri ve yöneticileri, sayın muhtarlarımız, basınımızın değerli mensupları ve siz değerli halkımız.
19 Ekim muhtarlar gününü Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği sayesinde çıkartılan kanunla bu yıl 4’üncüsünü kutluyoruz. Ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Nasıl siyasi partilerimiz demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarıysa Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ”Muhtar da demokrasinin temel taşıdır.” Muhtarlık bir yetki makamı olduğu kadar bir sorumluluk makamıdır. Hem kanuni ve hem de vicdani bir sorumluluk mercidir. Muhtarlarımız köyünde, mahallesinde devletin temsilcisidir. Muhtarlık bir onur, bir şeref görevidir. Muhtar o yönüyle polisimize, jandarmamıza ve belediyelerimize de yardımcı olacaktır. Muhtarlık müessesesi merkezi ve yerel idareyi temsil eden kurumları arasında siyasal barışın sağlandığı tek müessesedir. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti’ndeki mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Bu nedendendir ki seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle bu müessesede görev yapan meslektaşlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ayrıca bugün aramızda olmayan ebediyete göç etmiş olan muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum. Ve tüm muhtarlarımızın 19 Ekim muhtarlar gününü kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Barış Pınarı Harekatı’nın bölgeye istikrar, güvenlik ve huzur getirmesini diliyorum. Harekata katılan tüm askerlerimizin Allah yardımcısı olsun.
Rabbim ordumuzu muzaffer eylesin. Şehitlerimizin de ruhları şad makamları cennet olsun. Her zaman olduğu gibi bugünde yanımızda olduğunuz için tüm muhtar arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyor bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılar diliyorum. Teşekkür ederim saygılarımla”
Köy muhtarları adına gerçekleştirilen konuşmayı ise Müsellim Köyü Muhtarı Sebahat Bozkurt yaptı ;” Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Emniyet Müdürüm, kurum ve kuruluşların değerli müdürleri, il genel meclisi üyeleri, sivil toplum örgütlerinin değerli temsilcileri , sayın basın mensupları değerli muhtar arkadaşlarım ve değerli konuklar . Türkiye’de muhtarların çok özgün ve nitelikli bir tarihi geçmişi vardır. Halkın toplumsal kültüründe de önemli bir yerleri bulunmaktadır. Devletin en uzaktaki vatandaşına bile hizmetlerini ulaştırmak için bilgi, belge ve görüşünden yararlandığı yegane adrestir muhtarlar. Muhtarlar dayanağını yerel halkın özgür irade ve oylarından almaktadır. Muhtarlık halkın kendi kendini yönetmesi ilkesine en uygun yönetim örneğidir. Ancak hükümetlerin muhtarların yetki ve sorumluluklarını giderek azaltması sonucu muhtarlığın önemi azalmakta bu da çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Muhtarların dünyasını, muhtarların sıkıntısını, muhtarların hayallerini, ve yaşanan gerçekleri böyle bir kısa konuşmaya sığdırmak mümkün değil. Ama ortada bir gerçek var ki gelecek köydedir, kırsaldadır. İnsanların doğasına uygun ortamlardır köyler. Doğal ortamlardır. Buraya yönelik altyapı hizmetlerini iyileştirmek buraları da kentlerin asgari altyapı hizmetlerinden yararlandırmak.
Yeni tarımsal üretim faaliyetlerini desteklemek, bugüne değin var olan köyden kente göçü tersine çevirmeye yetecektir. İşte bu dönüşümde muhtarlarımıza ihtiyar heyetlerimize çok önemli görevler düşmektedir. Köyünün sorunlarının çözümü bu ülkenin sorunlarının çözümüdür. Edirne’den Ardahan’a uzanan çizgide ülkeye yayılan geniş bir ağdır köyler. Ve bu yapının güçlenmesi nitelikli hale gelmesi, güven duygusu içinde olması muhtarların ülke imkanlarına paralel imkanlara sahip olarak hizmet etmesi gerçek anlamda bir değişim ve dönüşüme yol açacaktır. Bugün muhtar arkadaşlarımızın her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Güçlü birliktelikler güçlü örgüt yapılarını meydana getirir. Devlet ve vatandaş arasında köprü vazifesini gören muhtarlarımızın da güçlü kılınması ve kendi aralarında da örgütlenerek yapısal birtakım sorunların aşılmasında etkili olmaya çalışmaları gerekmektedir. Vatandaşın ilk muhatap olduğu derdini ilk anlattığı kişi muhtardır.
Oysa muhtarlarımızın imkanları kıt yetkileri son derece sınırlı o nedenle de hizmet alabilmek için sürekli ilgili makamların kapısını çalmak zorundadırlar. Çoğu zaman bu hizmetler de eşit dağıtılmadığından bunun yükünü de muhtarlar taşımak zorunda kalmaktadır. Nerede bir sıkıntı varsa gel muhtar ama imkanların paylaşılması söz konusu olduğunda kimse muhtarı tanımamaktadır.1924 de çıkartılmış olan köy kanunu yeniden düzenlenip günümüz koşullarına uygun hale getirilmeli muhtarlarımızın çalışma koşulları iyileştirilmeli ve güçlendirilmelidir. Seçimle başa gelen muhtarlara hak ettiği temsil görevi verilmelidir. İl genel meclisinde kendi köyüyle ilgili bir olay görüşülürken muhtarlarında söz hakkı ve kararda onayı olmalıdır. Kısacası zor şeydir muhtar olmak kendi ödenekleri yoktur. Pek çok köyün yegane geliri su paralarıdır. Ama onu da toplamak da sıkıntı çekilir.
Çoğu zaman başkaca gelir olmadığı için ağır elektrik faturalarının altında ezilen elektrik faturasını cebinden ödemek zorunda kalanlardır köy muhtarları. yetki ve sorumlulukları ağır ama yaptırım gücü bulunmayan muhtarlar için bugün muhtarlıkla ilgili farkındalık yaratmak ve muhtarların sorunlarına dikkat çekmek bağlamında önemlidir. Bu muhtarlar gününde muhtarlarımızı güç birliği yapmak adına pek çok il ve ilçede örneği bulunan muhtarlar derneği çatısı altında birleşmeye davet ediyorum. Bu oluşumun ilçemizde olmaması bizler için bir eksikliktir.”
Muhtarlar günü kutlamam programı, Belediye Sarayı Tansa Düğün Salonunda düzenlenen öğle yemeği ile sona erdi. (Demet CABBAR)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.